Najväčším zážitkom však zostáva stretnutie so samotnými Kubáncami – ľuďmi, ktorí sa vedia tešiť zo života a sú to presvedčení patrioti.

Ako najväčšia krajina Karibiku ponúka Kuba nevyčerpateľný potenciál turistom, ktorí milujú slnko a relax, rovnako aj cestovateľom zaujímajúcich sa o históriu a pozoruhodnosti ostrova. Kuba nefascinuje návštevníkov len turistickými atrakciami, ale aj kvôli socialismo tropical – „tropickému socializmu“. Aj pre toho, kto komunizmus zažil v jednej z východoeurópskych krajín, je pobyt na Kube zážitkom zvláštneho druhu. Je to už nejaký ten rok, ale aj dnes si živo pamätám na to vzrušenie, keď nastal deň odletu na Kubu. Dobrodružstvo v Karibiku začína na súostroví Archipiélago de Camagüey v severnej časti nad strednou Kubou, ktorú máme v pláne prejsť krížom- krážom. Po prílete na letisko Jardines del Rey na ostrove Cayo Coco prechádzame pasovou kontrolou. Teším sa, že v pase pribudne pečiatka z ďalšej exotickej krajiny. Márne. Kubánci vám pečiatku do pasu nedajú ani na požiadanie. Pas mi colník vracia s vetou: „Je mi ľúto, pečiatky do pasu nedávame. Je to pre vaše dobro. Ak by ste sa po návšteve Kuby rozhodli vycestovať do USA, nemuseli by ste dostať vízum.“ Je mi sympatické, že aj takouto maličkosťou sa snažia neskomplikovať život turistom. Zároveň si uvedomujem, že vzťahy medzi Spojenými štátmi a Kubou nie sú a asi dlho nebudú jednoduché.

Karibská pláž na ostrove Cayo Guillermo. Foto: Yanick Photography

Stred Kuby – Cayos a Koloniales
Srdce Kuby je ako nárazníková zóna medzi kozmopolitnou Havanou na západe a karibským Santiagom na východe. Súostrovie Archipiélago de Camagüey sa tiahne pozdĺž severného pobrežia strednej Kuby. Vznikli tu prvotriedne letoviská Cayo Coco, Cayo Guillermo a Cayo Santa María, ktoré sa stali vyhľadávanými miestami dovolenkárov. Hlavným ostrovom súostrovia je Cayo Coco. Je tu spomínané letisko a veľa hotelov, z ktorých každý má svoju pláž. Verejných pláží so službami, reštauráciami a plážovými barmi je na celom súostroví veľmi málo. Ak sa však ubytujete v niektorom hoteli, môžete sa vybrať na prechádzku a stráviť čas aj na pláži iného komplexu. Okrem leňošenia na plážach s bielym pieskom, ktorých dĺžka presahuje 22 kilometrov, sa tu dá venovať rybárčeniu, pozorovaniu rastlín a živočíchov vrátane bohatého koralového útesu, ktorý musí vidieť každý potápač či šnorchlista Ostrov Cayo Coco je mostami, násypmi a hrádzami spojený s ďalšími okolitými ostrovmi: na východe sú to Cayos Romano a Paredón Grande, ktoré turisti zatiaľ veľmi neobjavili, a na západe navštevovaný malý a sympatický ostrov Cayo Guillermo, do ktorého sa presúvame. Cestou po hrádzi obdivujeme veľké kŕdle plameniakov. Pred vstupom na ostrov policajt kontroluje pasažierov.

Kubánci sem totiž môžu vstúpiť len so špeciálnym povolením a najmä kvôli práci. Bezpečnosť  dovolenkárov je na prvom mieste. Uvedomujem si, že toto nie je skutočná Kuba. Dediny či osady s miestnymi obyvateľmi tu budem hľadať márne. Karibský raj ako vynikajúce jedlo, ale bez vône, ktorá mu dodáva skutočnú atmosféru. Na konci ostrova Cayo Guillermo sa však nachádza obľúbená verejná pláž Playa Pilar, ktorá jednoznačne stojí za návštevu. Jemný biely piesok tu vytvára nádherný kontrast s takmer neónovo zelenou farbou vody. Pláž dostala meno Pilar podľa rybárskej lode Ernesta Hemingwaya. Pilar bola prezývka jeho tretej manželky Pauline. Touto plážou a samotnými ostrovmi sa spisovateľ inšpiroval pri písaní románu Ostrovy v prúde. Hemingway pravidelne lovil ryby z lode pri kubánskom pobreží. Dnes sa tu premávajú najmä katamaránové plachetnice, ktoré vás lacno zavezú na Cayo Media Luna alebo k útesu, kde sa dá potápať. Na ostrove sa nachádza aj jedno z mnohých kubánskych delfinárií. Okrem zábavnej šou si tu s cvičenými delfínmi môžete aj zaplávať. Ak opustíte súostrovie a vyberiete sa prebádať strednú časť Kuby, zistíte, že je veľmi pokojná. Čím južnejšie pôjdete, tým viac budete mať pocit, že má priam vidiecky charakter. Prvým miestom, kde sa pri návrate na pevninu oplatí na chvíľu zastaviť, je mesto Morón. Je obklopené plantážami s cukrovou trstinou, ktorá sa tu ešte stále zbiera mačetou. V centre mesta nájdete sochu kohúta, ktorá pripomína andalúzsky pôvod prvých osadníkov. Krásna stará budova hlavnej stanice by bola ideálnym miestom pre nakrúcanie historických scén z obdobia pary. Camagüey „Zlatý stred“ je tretím najväčším mestom Kuby. Napriek tomu má šarm historického provinčného veľkomesta. Očarí vás pôsobivým spojením histórie a živej súčasnej kultúry. Symbolom mesta sú veľké hlinené džbány. Zaujímavá je aj história tohto mesta, ktoré na pobreží v roku 1515 založil španielsky dobyvateľ a prvý guvernér Kuby Diego de Velázquez pod názvom Santa María Puerto Principe. V priebehu ďalších trinástich rokov sa kvôli plieneniu pirátov a bažinatému okoliu mesto dvakrát presťahovalo do vnútrozemia, kde leží dodnes. Dnešné pomenovanie dostalo v roku 1923. Obdivovať tu môžete kláštorný kostol Nuestra Señora del Carmen, námestie v koloniálnom štýle Plaza San Juan de Dios, lemované starými domami s reštauráciami, galériou Joela Jovera a starou nemocnicou, slúžiacou ako múzeum koloniálnej architektúry.

Santa Clara – Trinidad – Cienfuegos
V strednej časti Kuby nájdete veľa čarovných miest, no v itinerári každého cestovateľa by nemali chýbať tri turisticky najpodstatnejšie mestá, ktoré tvoria na mape pomyselný trojuholník. Santa Clara s mauzóleom a múzeom celosvetovo najznámejšieho revolucionára Che Guevaru, Trinidad s klenotmi koloniálnej architektúry a prístavné mesto Cienfuegos, ktoré vás oslní svojím zrekonštruovaným centrom a pulzujúcim životom. Ich návšteva sa dá autom stihnúť aj za jeden deň, no pre vychutnanie si ich atmosféry a ďalšie neopakovateľné zážitky pri objavovaní ich okolia vám odporúčam neponáhľať sa.

Koloniálna architektúra v meste Trinidad. Foto: Yanick Photography

Viva La Revolución!
Santa Clara je hlavným mestom provincie Villa Clara, ktoré v 17. storočí založilo niekoľko rodín z neďalekého mesta Remedios. Dnes je dôležitým centrom priemyslu a vzdelania. Nachádza sa tu najväčšia kubánska univerzita, aj vďaka nej je mesto veľmi rušné a živé. Cieľom turistov je však hlavná atrakcia mesta Museo Memorial del Ernesto Che Guevara – múzeum a pamätník dodnes obdivovaného a uznávaného revolucionára Che Guevaru, ktoré sa nachádzajú na námestí Plaza de la Revolución. V expozícii múzea sú vystavené fotografie a osobné veci hlavného ideológa v službách Fidela Castra. V roku 1988, pri príležitosti 30. výročia Che Guevarovho víťazstva nad Batistovým vojskom, bol na námestí postavený pamätník s ohromnou sochou revolucionára v poľnej uniforme. Pod ňou sa nachádza mauzóleum Che Guevaru a jeho spolubojovníkov, ktorí v roku 1967 spoločne padli v Bolívii. Kuba sa stala miestom ich posledného odpočinku až v roku 1997, kedy sem boli telesné pozostatky prevezené z Bolívie. Ak vás revolúcia a život Che Guevaru zaujal, navštívte aj neďaleký pamätník Toma del Tren Blindado, ktorý je venovaný poslednej a víťaznej bitke revolúcie z roku 1958. Počas nej Che Guevara so svojimi kumpánmi prepadol obrnený vlak a porazil Batistovo vojsko. Štyri vagóny tohto vlaku si môžete pozrieť aj zvnútra.

Pamätník Ernesta Chce Guevaru v meste Santa Clara. Foto: Yanick Photography

Klenot kolonálnej architektúry
Hneď po príchode do Trinidadu nás obklopí niekoľko detí. Hypnotizujú nás veľkými tmavými očami a nastavujú ruku so slovami „one peso“ alebo „one dollar“. Žobranie detí je na Kube zakázané a rodičia sú za to trestaní. Nedávajte im preto peniaze. Lepšie je mať pri sebe malé užitočné veci, ako napríklad perá alebo ceruzky. Nie všetky deti z nich budú nadšené, ale prestanú vás obliehať. Trinidad je malebné mesto, ktoré patrí k najvýznamnejším turistickým atrakciám na Kube. V roku 1950 bolo vyhlásené za národnú pamiatku a v roku 1989 za súčasť svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Každého návštevníka očarí pokojnou atmosférou a architektúrou. Vysoké drevené dvere, zamrežované okná, farebné červené strechy, barokové kostolné veže a hrboľatá kamenná dlažba rozprávajú príbeh o jeho zašlej sláve počas cukrovarníckeho boomu. Najvyšším bodom a zároveň symbolom mesta je veža starého kláštora Convento San Francisco, ktorá sa z pôvodnej stavby zachovala ako jediná. V meste nájdete hneď niekoľko múzeí, ktoré sú zriadené v palácoch a domoch bývalých cukrovarníkov. V blízkosti hlavného námestia Plaza Mayor sa nachádza napríklad Múzeum koloniálnej architektúry, Mestské múzeum, ale aj Romantické múzeum s koloniálnym nábytkom, zbierkami skla a porcelánu. Keď spomínam sklo a porcelán, v Trinidade odporúčam navštíviť La Casa del Alfarero, kde pracuje otec celej jednej generácie výrobcov keramiky a jeho rodina. Možno tu kúpite niečo pekné, čo vám bude Trinidad pripomínať. Tak ako v každom meste, aj tu nájdete množstvo reštaurácií, kde je možné ochutnať poctivú kubánsku domácu stravu, ktorú tvoria prevažne ryby, mäso so zeleninovým šalátom a ryža s čiernou fazuľou. Čo by ste ale v Trinidade určite ochutnať mali, je tradičný trinidadský nápoj La Canchánchara, ktorý sa pripravuje z medu, rumu a citrónovej šťavy. Najlepšie spravíte, ak nájdete svojrázny bar s rovnakým názvom. Ak vám to čas dovolí, vyberte sa aj na neďalekú pláž Playa Ancón. Je nádherná a široká, samozrejme, s bielym pieskom, vzdialená od mesta asi desať minút jazdy autom.

Kostol Svätej Trojice a veža starého kláštora v Trinidade. Foto: Yanick Photography

Perla juhu
Cienfuegos je hlavné mesto rovnomennej provincie a zároveň prístavné mesto, od nepamäti najdôležitejšie pre vývoz cukru. Aj dnes je významným priemyselným centrom so štipkou francúzskeho šarmu, ktorý sem priniesli osadníci z francúzskej kolónie Louisiana. Cienfuegos je plný nádherných stavieb, úzkych uličiek i širokých promenád, ktoré spolu vytvárajú jeden harmonický celok. Francúzsky vplyv tu podčiarkujú francúzske názvy niektorých ulíc a prítomnosť víťazného oblúka, ktorý sa nachádza v parku Martí. Ten obklopujú nádherne zrekonštruované budovy, ako je divadlo Teatro Tomás Terry, palác Palacio Ferrer s rozhľadňou, múzeum Museo Provincial, kde je zdokumentovaná história mesta a katedrála Nuestra Seňora de la Purísima Concep. Úsmevným zážitkom pre mňa bolo vidieť školákov v uniformách. Bordové sukničky či nohavice, biele košieľky s uviazanou pionierskou šatkou, ktorú sme my (chvalabohu) za onej éry nosili len príležitostne. Bohatstvo mesta odzrkadľujú vily na polostrove Punta Gorda a nádherný bulvár Paseo El Prado. Za návštevu stojí aj Club Cienfuegos, ktorý bol kedysi jachtárskym klubom. Dnes si tu môžete vychutnať jedlá medzinárodnej kuchyne a z veľkej terasy sa kochať pohľadom na zátoku. Architektonicky najzaujímavejšou stavbou mesta je Palacio de Valle, ktorá je mixom viacerých štýlov. Ak patríte k milovníkom prírody, nevynechajte návštevu miestneho zálivu Bahía de Cienfuegos a botanickej záhrady s mnohými exotickými rastlinami a pozoruhodnou zbierkou paliem.

Najzaujímavejšia stavba Palacio de Valle v meste Cienfuegos. Foto: Yanick Photography

Havana – kráľovná veľkých Antíl
Na chvíľu zavrite oči a predstavte si, že ste tam. Vlny narážajúce na plesnejúcu stenu, zamilovaný pár en- amorados v temnej uličke, zvuk gitary a spevu dokonale zladený s bubnom, ktorý udáva rytmus, lúče slnka dopadajúce na odlupujúcu sa farbu drevených dverí, mladí Kubánci v bielych košeliach guayabera opierajúci sa o Ladu, vôňa nafty a lacnej vody po holení, Che Guevara na bilborde, bankovke, tričku a aj na prívesku na kľúče… To sú fragmenty Havany – odvážne, rozporuplné, ale najmä prekliato krásne. Nehľadajte odpovede, otvorte svoju myseľ a pripravte sa na dlhé a pomalé zvádzanie.

Katedrála San Cristóbal na námestí Plaza De La Catedral v Havane. Foto: Yanick Photography

Centrum Havany možno rozdeliť do troch hlavných štvrtí: Habana Vieja, Centro Habana a Vedado. Všetky ich spája Malecón, 8 kilometrov dlhá pobrežná promenáda, ktorá je miestom zábavy aj melancholického posedenia. Podvečer tu stretnete hudobníkov, tancujúcich Kubáncov či rodiny na prechádzke. Štvrť Habana Vieja je Stará Havana s úzkymi uličkami a množstvom historických budov. Odhaduje sa, že na jej území je viac ako 900 budov historického významu s nespočetnými príkladmi slávnej architektúry – od zložitého baroka až po art deco. Štvrť Centro Habana je západná časť, ktorá vám umožní pozrieť sa na skutočný život na Kube zblízka. Posledná, majestátne rozprestierajúca sa štvrť Vedado (o ktorej je známe, že je riadená mafiou), je presýtená hotelmi, reštauráciami a pulzujúcim nočným životom. Nech sa už vyberiete do ktorejkoľvek z nich, všade nájdete množstvo turisticky zaujímavých pamiatok a atrakcií. Ja spomeniem tie najväčšie, ktoré by ste určite obísť nemali.

Habana Vieja a Centro Habana
Prvým a asi jedným z najznámejších miest v Havane je budova Capitolio, postavená podľa washingtonského vzoru. Pôvodne bola sídlom Kubánskeho kongresu, no od roku 1959 tu sídli Kubánska akadémia vied. V jeho blízkosti je mnoho odparkovaných starých pestrofarebných amerických áut, ktoré čakajú na svojich zákazníkov. Aspoň jednu jazdu určite absolvujte. Oproti Capitolu je impozantná budova divadla Gran Teatro de la Habana, kde má svoju domovskú scénu aj Kubánsky národný balet. Odtiaľ je to kúsok k Parque Central, obľúbenému miestu stretnutí tunajších obyvateľov, ktorí tu vedú mnohokrát hlučné a vášnivé rozhovory v tieni stromov. Dominantou parku je socha José Martího, národného hrdinu v boji za nezávislosť. Prechádzame parkom a dostávame sa na ulicu Calle Obispo. Kedysi bola hlavnou obchodnou triedou, niečo ako „Wallstreet“ Havany. Dnes je z nej promenáda s množstvom kaviarní, reštauráciami a obchodmi. Nájdete na nej bar Floridita – jeden z dvoch barov v Havane, ktoré sú preslávené vďaka Ernestovi Hemingwayovi. Ten si v bare Floridita vychutnával svoje obľúbené Daiquiri. Druhým barom, turistami omnoho viac navštevovaným, je La Bodeguita del Medio, kam chodieval na Mojito. Skoro vždy tu stoja zástupy ľudí, aby si kúpili predražené „originálne“ Mojito, aké pil maestro.

Námestie Plaza Vieja v Havane. Foto: Yanick Photography

Stará Havana má štyri hlavné námestia, ktoré by ste pri pešej prehliadke mesta mali určite vidieť: Plaza de la Catedral, Plaza de Armas, Plaza de San Francisco a Plaza Vieja. Už cestou na prvé najkrajšie historické námestie Plaza de la Catedral stretávame niekoľko kubánskych žien, ktoré tvoria „inventár“ mesta. Sú oblečené v tradičnom kubánskom odeve, vyzdobené pestrofarebnou bižutériou a v ruke alebo ústach majú velikánsky dútnik. Za pár peso sa s vami radi odfotia. Dominantou tohto vydláždeného námestia je priečelie barokovej katedrály Catedral San Cristóbal. Oproti nej je bývalý palác grófa z Bayony, ktorý je v súčasnosti sídlom múzea Museo de Arte Colonial. Krásu celého námestia najlepšie oceníte pri návšteve blízkej reštaurácie El Patio. Druhým a veľmi tichým námestím je Plaza de Armas, kde sídli Mestské múzeum. Na tomto námestí sa nachádza aj pevnosť Castillo de Real Fuerza. Ide o jednu z najstarších zachovalých kamenných stavieb na americkom kontinente, ktorá bola postavená na obranu proti pirátom. Na špici jej veže nájdete jeden zo symbolov Havany, La Giraldillu. Socha zobrazuje Inés de Bobadilla, ktorá čaká na svojho muža, španielskeho guvernéra Hernanda de Soto, ktorý v roku 1542 zahynul na brehoch Mississippi.

Prichádzajú traja hudobníci, ktorí už cestou začínajú spievať pomalé revolučné piesne. Rovnaké oblečenie dáva vedieť, že sú skupina. Vypočujeme si pár skladieb a pokračujeme ďalej na tretie námestie Plaza de San Francisco, ktoré dostalo meno podľa kláštora San Francisco. V súčasnosti je v priestoroch kláštora jediné cirkevné múzeum v Havane. Na tomto námestí sa často konajú koncerty vážnej hudby. Nájdete tu aj populárnu bronzovú sochu miestneho známeho tuláka, ktorého poznajú všetci ako Caballero de París. Hovorí sa, že vám prinesie šťastie, ak mu pristúpite nohu a súčasne ho jednou rukou chytíte za fúzy a druhou za prst. Zároveň vás neokradne a neujde. Štvrté námestie Plaza Vieja je jediné, ktoré nevzniklo v blízkosti kostola alebo vládnej budovy. Spoznáte ho hneď, v jeho strede sa nachádza fontána. Historicky to bolo miesto určené pre organizovanie trhov. Obdivovať tu môžete secesnú architektúru. Je tu údajne niekoľko vynikajúcich kaviarní, no my sme sa s kubánskymi priateľmi rozhodli navštíviť miestny minipivovar, nachádzajúci sa v rohu námestia. Musím povedať, že pivo bolo skutočne chutné, najmä v porovnaní s pivami, ktoré sa sem dovážajú z Európy.

Miestni hudobníci v Havane. Foto: Yanick Photography

Aj o večernom čase v Havane platí, že kdekoľvek sa vyberiete, nebudete ľutovať. Množstvo príjemných podnikov – reštaurácií, barov s terasami, živou hudbou a tancom je všade naokolo. Ak si chcete dopriať nádherný nočný výhľad na Starú Havanu a zároveň spoznať trochu histórie, navštívte komplex Complejo El Morro-Cabaña. Je to pevnosť, ktorá bola súčasťou obranného systému mesta. Vstupným portálom sa dostanete do pôsobivého areálu, kde sa nachádza aj vojenské múzeum, malá kaviareň a predaj suvenírov. Každý večer s úderom deviatej hodiny tu prebieha malá ceremónia spojená s kanonádou (cañonazo). V minulosti sa brány mesta o tomto čase uzavreli a tvorili sa až ráno. Odporúčam prísť pred šiestou hodinou, kedy je vstupné o niečo lacnejšie.

Typické hand made kubánske suveníry. Foto: Yanick Photography

Vedado
Najnavštevovanejším miestom štvrte Vedado je nepochybne námestie Plaza de la Revolución, ktoré patrí k jedným z najväčších na svete. Zmestí sa naň až milión ľudí, ktorí tu v čase Fidelovej slávy počúvali jeho niekoľkohodinové prejavy. Počas návštevy pápeža Jána Pavla II. tu prebiehala aj veľká omša. Námestie je obkolesené rôznymi vládnymi budovami, v ktorých sídlia aj mnohé ministerstvá. Jeho dominantou je pamätník José Martího, vysoký 109 metrov. Za ním sa nachádza Palacio de la Revolución, kde sídli komunistická strana a prezident. Oproti pamätníku, na budove ministerstva vnútra, je najfotografovanejší portrét Che Guevaru s jeho citátom „Hasta la Victoria Siempre“ (Až k víťazstvu, navždy). Na budove vedľa je portrét ďalšieho revolucionára – Camila Cienfuega. Zaujímavým miestom vo štvrti Vedado je cintorín Cementério Colón. Jeho rozloha má necelé 2 km2, jednotlivé uličky sú pomenované a označené ako v meste. Medzi 800 000 hrobmi nájdete aj hrobku Che Guevarovho fotografa Alberta Gutierreze alebo napríklad rodičov José Martího. Ak chcete vidieť celú Havanu, navštívte Maqueta de la Habana Colosal Miniatura. Čaká tam na vás verná miniatúra mesta v mierke 1:1000. Jej autorom je architekt Mario Coyula, ktorý na výrobu modelu s rozmermi 22 x 8 m použil najmä cédrové drevo.

Odtiaľ sa vyberte do najväčšieho kubánskeho jachtového prístavu Marina Hemingway. Je vybavený všetkým, čo k plachteniu potrebujete. Nechýbajú tu reštaurácie, obchody a hotely. Taktiež tu nájdete ponuky výletov s potápaním a šnorchlovaním. Večer vyrazte za zábavou. Najlepším a celosvetovo najznámejším podnikom je Cabaret Tropicana, ktorý ponúka tanečnú revue najlepších tanečníc z celej Kuby v trblietavých kostýmoch. Dobrou voľbou je aj Casa de la Música. Ide o koncerty v budove nahrávacieho štúdia. Milovníci kubánskej hudby si tu v obchode môžu zakúpiť CD. Toto všetko je len malý zlomok toho, čo môžete v Havane navštíviť. Je tu veľké množstvo múzeí, galérií a architektonických skvostov. Stačí tu zotrvať dlhšie a objavovať. Ak sa vám v Havane zacnie po mori a piesku, vyberte sa na jednu z najkrajších pláží v blízkosti Havany Playa del Este, ktorá je od historického centra vzdialená necelých 20 km. Priamo z Parque Central tam jazdí Hop-on Hop-off bus. Cesta trvá približne 40 minút a stojí 5 CUC.

Plody mora a cuba libre
Tradičná kubánska kuchyňa je veľmi chutná a nápaditá. Vďaka španielsko-maurskému vplyvu sú jej súčasťou aj polievky. K obľúbeným patrí chutná cesnaková polievka (sopa de ajo). Kubánci milujú do chrumkava upečené kura. Typickou prílohou je ryža s čiernou fazuľou (arroz moro). Ďalšou obľúbenou prílohou sú sladké zemiaky (boniato) alebo maniokový koreň (yuca). Malé banány určené na varenie (plátanos) sa často servírujú ako opečené plátky k rybe a masu. Okrem toho ich pripravujú aj na štýl zemiakových lupienkov. Sú neskutočne chutné. Najväčšou delikatesou sú morské plody, ako napríklad langusty a ryby ktoré bez problémov nájdete na jedálnom lístku v lepších reštauráciách. Podivuhodné je, že Kubánci jedia ryby veľmi zriedka. Ak chcete ochutnať niečo z autentickej miestnej kuchyne, nenájdete ju v reštauráciách ani v miestnych cafeterías. Najlepším riešením je dohodnúť sa s domácou alebo domácim, u ktorého máte nocľah, aby vám niečo pripravili. Ochutnať tak môžete napríklad bravčový vývar s fazuľou, zemiakmi a dyňou (frijoles colorados), hovädzie mleté mäso dusené na víne s cibuľkou, cesnakom a paradajkami s ryžou (picadillo a la Habanera), pečené údené kura (pollo ahumado), pečené časti kuraťa marinované v pomarančoch s jamajským korením, cibuľou a cesnakom obalené v múke (pollo frito a la criolla) alebo hovädzie mäso varené domäkka, ktoré sa natrhá na vlákna, podľa čoho nesie aj názov „staré šaty“ (ropa vieja). Aj keď pripomína trochu guláš, podáva sa s ryžou. Z nealkoholických nápojov je obľúbený džús alebo kubánska kola. Kubánci milujú kávu, a preto aj v najmenšej dedinke nájdete miesto, kde si za 1 CUC môžete vychutnať šálku silnej kávy. Z alkoholických pivo, víno, ale predovšetkým rum a koktaily – Mojito, Daiquiri a, samozrejme, Cuba Libre. Ak by ste na Kube zatúžili po alkohole, ktorý ste si obľúbili v našich končinách, pripravte sa na to, že bude niekoľkonásobne drahší ako ten lokálny. Obzvlášť, ak sa vyrába v USA. To isté platí aj pre kolu.

Spomienka na Kubu
Kuba je rajom pre kupujúcich a zároveň pastvou pre oči. Okrem rôznych spomienkových predmetov zo surových materiálov, ako sú drevo, mušle či textil, sa blšie trhy hmýria drobným umením, háčkovanými výrobkami, slamenými klobúkmi, taškami či modelmi starých španielskych plachetníc. Priaznivcov Che Guevaru bude skutočne prechádzať zrak pri pohľade na všetky veci s jeho podobizňou. Najkupovanejším artiklom všetkých turistov sú cigary a rum, ale aj obrazy a hudba Na ulici stretnete mnoho predavačov, ktorí vedia zohnať a predať najmä dútniky, kurzy salsy, suveníry, prostitútky aj drogy. Hovorí sa im jinetero, vedia, že príbeh predáva, a preto si na nich dajte pozor najmä pri kúpe dútnikov. Každý z nich má vo fabrike na dútniky sestru alebo sesternicu, ktorá dostáva namiesto výplaty dútniky – pravé, kubánske, originál s kolkami. Keď si tľapnete, predajú vám predražené napodobeniny, ktoré okolo pravých havanských cigár ani nechodili. Pre nákup dútnikov je najlepšie navštíviť priamo továreň na ich výrobu. Výrobcov tabaqueros tu môžete sledovať pri práci a zároveň odhaliť, ako to je naozaj s legendou, že dútniky šúľajú medzi stehnami sexi černošky. Najobľúbenejšími značkami sú Cohiba, Romeo y Julieta a Montecristo. Cena jednej škatule (25 ks) sa pohybuje od 100 do 400 CUC. Rum pochádzajúci z Kuby – ostrova cukru, je preslávený svojou kvalitou po celom svete.

Najrozšírenejšou značkou je Havana Club, ktorý kúpite vo všetkých hoteloch či obchodoch so suvenírmi.  Biely a 3-ročný je základom väčšiny kubánskych koktailov. Tmavý, vrátane Gran Reserva, sa predáva 5-ročný a 7-ročný. Pije sa len tak (ron seco) alebo s ľadom (ron con hielo) ako dobrá whisky. Rum je na Kube neporovnateľne lacnejší ako na Slovensku. Litrovú fľašu 5-ročného rumu tu kúpite už za 5 CUC. Na kubánske výtvarné umenie narazíte predovšetkým v Havane na každom kroku – v galériách Calle Obispo, v Taller Experimental de Gráfico pri námestí Plaza de Catedral alebo napríklad na umeleckom trhu pri Castillo de la Real Fuerza. Obrazy je však možné kúpiť aj od neprofesionálnych maliarov priamo na ulici. Milovníci hudby si určite budú chcieť priniesť kubánske rytmy domov. Dobrou správou je, že ju nemusia dlho hľadať. V kaviarňach a baroch predávajú kapely, ktoré tu hrajú, CD so svojou vlastnou hudobnou produkciou. Takéto nahrávky však nemusia byť kvalitné, a preto ak chcete mať istotu, že si hudbu skutočne vychutnáte, navštívte obchody Artex. V ich ponuke sú disky natočené v štátnych štúdiách Egram. Nech sa už rozhodnete kúpiť si čokoľvek, čo vám bude doma Kubu pripomínať, je jasné, že na ňu nikdy nezabudnete. Zážitky a príjemné spomienky na túto krajinu zostanú dlho vo vašom srdci, až kým sa sem znova nevyberiete, aby ste objavili ďalšie „farby“ Kuby.

Oficiálny názov: Kubánska republika (Kuba)
Poloha: Stredná Amerika
Rozloha: 109 884 km2
Počet obyvateľov: 11,22 milióna (2017)
Hlavné mesto: Havana
Jazyk: španielčina
Mena: kubánske peso (CUP),
kubánske konvertibilné peso (CUC)
Menový kurz: 1 € = 1,09 CUC

Dobre vedieť

• zabudnite na platenie kartou, hotovosť si ale môžete vybrať v bankách

• Kuba má dve meny – kubánske konvertibilné peso (CUC) určené pre turistov a kubánske peso (CUP) určené pre miestnych, označované aj ako „moneda nacional“ (MN), ktoré možno ani nebudete držať v ruke

• kvôli ich vzájomnému kurzu (1 CUC = 24 CUP) peniaze nezamieňajte na ulici, využite zmenárne alebo banky

• pri platení (aj v obchodoch) sa ubezpečte, že vám bol výdavok vrátený v správnej mene a dobre si ho prepočítajte

• ceny jedla aj ostatných služieb sú porovnateľné s priemernými cenami na Slovensku


Tipy na výlet:

Mesto Sancti Spíritus (z Trinidadu asi 60 minút autom) je ďalším z najstarších miest na Kube. Cestu vám bude lemovať údolie cukrovarov známe ako Valle de los Ingenios. V Sancti Spíritus zamierte do centra a navštívte jeden z najstarších kostolov na Kube, Iglesia Parroquial Mayor del Espirítu, ktorý bol postavený v roku 1522. V okolí kostola nájdete niekoľko reštaurácií s výbornou kreolskou kuchyňou. Prejdite sa parkom Serafín Sánchez a určite nevynechajte ani návštevu Múzea koloniálneho umenia.

Malé mestečko Remedios (zo Santa Clara asi 45 minút autom) je jedno z najstarších miest Kuby. Napriek tomu, že bolo založené v roku 1514, historické budovy či pamiatky by ste tu hľadali márne, zničil ich oheň. Remedios však určite patrí k najčarovnejším miestam a jeho chrám Iglesia San Juan Bautista je jedným z najkrajších kostolov Latinskej Ameriky vôbec. Ak si chcete pozrieť oltár, ktorý je celý zdobený zlatom, zaklopte zo zadnej strany budovy farárovi. Navštíviť tu môžete Museo de las Parrandas, tematicky venované Slávnostiam ohňostrojov a kostýmov.

Ak vám v tomto prístavnom meste bude chýbať more a pláž, nezúfajte. Navštívte neďaleké delfinárium, ktoré sa nachádza na východnej strane zálivu. Okrem zábavnej šou týchto elegantných cicavcov Delfinario de Cienfuegos ponúka odvážnejším návštevníkom možnosť zaplávať si s nimi. Návštevu delfinária spojte s relaxom na neďalekej pláži Playa Rancho Luna.

Ak máte ešte chuť cestovať:

Thajsko: Krajina krásnych pláží, pamiatok a úsmevov
Libanon: Láska na prvý pohľad
Honba za európskym slnkom: Zažite závan Španielska i Portugalska

Facebook Comments