Mali ste už plné zuby donekonečna opakovaných televíznych záznamov a zúfalo ste počítali dni, kedy sa svet športu znovu naplno rozbehne a vy budete môcť byť znova pri tom? Či už osobne, alebo aspoň pred obrazovkou?

Až také zlé to hádam nebolo, aj počas koronavírusovej krízy a dlhých týždňov bez „živého“ športu ponúkali televízne či internetové stanice dostatok poriadnej zábavy z tejto oblasti. Nemáme na mysli športom inšpirované filmy, ktorých kvalita až príliš často kolísala, ale skutočné príbehy športovcov vyrozprávané prostredníctvom minisérií, dokumentov či filmov, v ktorých si režiséri a scenáristi vymýšľali minimálne. Mnohé z nich boli skutočným obohatením. Prejdite si niektoré z nich spolu s nami a inšpirujte sa.

Aaron Hernandez – v mysli vraha
Aaron Hernandez bol jedným z najtalentovanejších hráčov amerického futbalu, hviezda tímu NFL New England Patriots, dnes už šesťnásobného víťaza Superbowlu. Namiesto slávy a potlesku však rodák z Bristolu v štáte Connecticut s portoricko-talianskou krvou v žilách skončil za mrežami pre vraždu ďalšieho futbalistu Odina Lloyda. O dva roky neskôr, ako dostal doživotie, spáchal samovraždu. Obesil sa vo vlastnej cele. Ako sa z obletovanej celebrity s päťročnou zmluvou na 40 miliónov dolárov a otca štvorročnej dcérky stane vrah schopný napáliť do priateľa vlastnej sestry desať guliek? To sa nám pokúša priblížiť trojdielny seriál, ktorý sa premieta od polovičky januára tohto roku. Mimochodom, viete, ako dlho trvalo New England Patriots, kým po Hernandezovom zatknutí rozviazali s hráčom zmluvu? Deväťdesiat minút.

Aaron Hernandez. Foto: Profimedia.sk

Posledné predstavenie Chicaga Bulls
Legenda amerického basketbalu Michael Jordan sa dokumentárnemu seriálu o sezóne 1997/1998, kedy s Chicagom vyhral svoj posledný titul v NBA (šiesty za posledných osem rokov), dlho bránil. Keď všakň videl, ako tvorcovia z ESPN a Netflixu spracovali dokument o jeho veľkom kamarátovi Allenovi Iversonovi, podľahol aj on. Najkrajšie roky basketbalistov Chicaga tak môžeme na televíznych obrazovkách prežívať znovu a znovu. „Videl som ho trikrát, rozplakal ma. Toho chlapca milujem. Idem do toho,“ zmenil odrazu názor.  Športoví fanúšikovia tak dostali možnosť pozrieť si desaťdielny dokument The Last Dance.

Vďaka retrospektívnym pohľadom do minulosti ponúka nielen príbeh jedného z najlepších basketbalistov všetkých čias, no aj cenné pohľady do zákulisia Chicaga Bulls. Podaktoré médiá dokonca tvrdia, že ide o jeden z najlepších športových dokumentov všetkých čias. ESPN kvôli nemu musela zostrihať až 500 hodín pôvodného materiálu. Dozviete sa v ňom aj to, prečo si Dennis Rodman vzal uprostred sezóny dovolenku a utekal sa vyblázniť s modelkou a herečkou Carmen Electrou do Las Vegas a prečo bol Dream Team na olympiáde v Barcelone 1992 taký suverénny. Máme pre vás ešte jednu dobrú správu. Chystá sa vraj aj séria s ďalšou legendou NBA Kobe Bryantom, ktorý prednedávnom tragicky zahynul po páde vrtuľníka.

Losers – víťazi aj porazení
Krátke, viac ako polhodinové športové osudy aktérov, ktorých osudy nemohli ostať nepovšimnuté. Často aj preto, že niečo v živote totálne zbabrali, no práve to ich v konečnom dôsledku posunulo niekam ďalej. Hrdinami minuloročnej minisérie Losers (Porazení) sú napríklad boxer, ktorý nechcel boxovať a stal sa majstrom sveta či ultramaratónec, ktorý sa stratil v púšti a musel bojovať o holý život. Všetko podľa skutočných udalostí. Platí to aj o Francúzovi Jeanovi van de Veldemu, ktorý pred 20 rokmi na slávnom turnaji British Open v škótskom stredisku Carnoustie predviedol najväčšie zlyhanie v dejinách golfu. Mal byť prvým Francúzom, ktorý po dlhých 92 rokoch ukradne Britom prvenstvo v prestížnom golfovom turnaji na domácej pôde, no pred zrakmi miliónov divákov sa následne postaral o nevídaný herný kolaps. Ani náskok troch rán pred poslednou osemnástou jamkou mu k výhre nestačil. Že sa taký náskok ani nedá stratiť? Ale dá, presvedčte sa sami. Aj žiť ďalej s takýmto biľagom v kariére.

Jean van de Velde. Foto: Profimedia.sk

Hra z Anglicka
Anglická Premier League je dnes jednou z najsledovanejších a najlepšie platených futbalových líg planéty, no boli časy, keď sa za kopanie do koženej lopty nemohli brať peniaze. A presne o dobe, keď bol futbal len zábavkou smotánky, profesionalizmus ďaleko a robotnícke kluby sa len pomaly dávali dokopy, vypovedá tento desaťdielny dokument. Na rozdiel od troch predchádzajúcich dokumentov je v ňom faktografických chýb neúrekom, režiséri Brigitte Staermose a Tim Fywell si históriu často upravili, ako sa im hodilo. Aj tak je to však málo vídaný a príťažlivý pohľad na časy, keď sa rodil fenomén anglického futbalu. A hrala najstaršia futbalová súťaž. Anglický F. A. Cup spoznal svojho víťaza už pred 148 rokmi – v sezóne 1871/1872 pred zrakmi dvoch tisícok divákov. Už na prelome 19. a 20. storočia sledovalo finále Tottenhamu so Sheffieldom United vyše 110-tisíc fanúšikov. A od roku 1992, kedy vznikla Premier League, je futbal z ostrovov ešte výnosnejší artikel pre celý svet.


Mohlo by vás zaujať:

Nezlomná Betty: Zo zlatej bežkyne je zabudnutá hrdinka
Železní muži medzi športovými hviezdami
Iditarod: Pokorenie ľadovej divočiny

Facebook Comments