Výsledky štúdie priniesol aj britský denník theguardian.com. Tím vedcov prvýkrát pripútal záznamové zariadenie na telá ôsmich kondorov v Patagónii, aby zaznamenal každý pohyb krídiel počas viac ako 250 hodín letu. Je až neuveriteľné, že vtáky trávili iba 1% svojho letu mávaním krídiel, väčšinou počas vzletu. Jeden vták dokonca preletel viac ako päť hodín a prekonal viac ako 160 km bez toho, aby mu zamával krídlami.

„Kondory sú skvelí piloti, ale netušili sme, že budú takí odborníci,“ uviedla profesorka Emily Shepard, spoluautorka a biologička štúdie z univerzity Swansea vo Walese. „Zistenie, že v podstate takmer nepoužili mávanie krídiel a len stúpajú, je ohromujúce,“ uviedol David Lentink, odborník na let vtákov na Stanfordskej univerzite. Naučiť sa lietať na vzdušných prúdoch im umožňuje cestovať na veľké vzdialenosti a zároveň minimalizovať námahu.

„Šikovnosť andského kondora (Vultur gryphus) v oblasti prudkého vzostupu je nevyhnutná pre jeho životný štýl, pretože vyžaduje denne hodiny krúženia vo vysokých horách, aby hľadal jedlo“ povedal Sergio Lambertucci, spoluautor štúdie a biológ na Národnej univerzite v Comahue v Argentíne. Záznamové zariadenia boli naprogramované tak, aby sa z vtákov uvoľnili po týždni. Získať ich späť nebolo ľahké. „Niekedy zariadenia spadli do hniezd na obrovských útesoch uprostred pohoria Ánd. Potrebovali sme tri dni, aby sme sa tam dostali,“ povedal Lambertucci.

Mohlo by vás zaujať:

Aké je to byť vtákom? Kamera pripevnená na orlovi
Túto vlastnosť môžeme kolibríkom len závidieť

Facebook Comments