Jedným z nich je asi možnosť, že po Arktíde chodil istý druh dinosaura. Paleontológovia sa domnievajú, že tu žil, hniezdil a rozmnožoval sa. Viac uvádza článok na cnn.com.

Analýzou špičky fosílnej čeľusti dlhej iba 14 milimetrov, ktorá sa našla na severnej Aljaške, sa ukázalo, že tvor bol typom dromaeosaurida, skupiny dravých dinosaurov úzko príbuzných s vtákmi, medzi ktorých patrí napríklad Velociraptor (dinosaurus terorizujúci „Jurský park.“) Čeľusť by mala pochádzať od mladého dinosaura a ranná vývojová fáza kostí naznačuje, že sa narodil v blízkosti a nemigroval. Na potvrdenie o náleze nového druhu dromeosaura je ale potrebná kompletnejšia kostra.

Veľká skupina paleontológov verí, že Arktída bola pri prechode medzi Áziou a Severnou Amerikou migračnou cestou pre mnoho druhov dinosaurov. Dromaeosauridy žili po celom svete, ale ich kosti sú často malé a krehké, a vo fosílnych nálezoch sa neuchovali dobre. Čiastočná fosília čeľusti s jedným čiernym zubom bola nájdená na brehu rieky Colville v blízkosti Severného ľadového oceánu, asi 400 kilometrov severne od polárneho kruhu. Je súčasťou Prince Creek na severnej Aljaške, ktorá uchováva najväčšiu zbierku fosílnych polárnych dinosaurov na svete, ktorá sa datuje asi pred 70 miliónmi rokov.

V tomto období bola Arktída teplejšia, bola bohatá na ihličnany, machy a paprade, klímu mala podobnú ako napríklad súčasný Seattle, ale zimné teploty klesali na –10° Celzia. Zvieratá by sa museli vyrovnať až so štyrmi mesiacmi zimy, ktoré mohli ovplyvniť ich rast kostí – uviedol paleontológ Alessandro Chiarenza z University College London.

Mohlo by vás zaujať:

Akého mala Austrália svojho prehistorického predátora?
Novoobjavené fosílie ukazujú dávnych krokodílov v neuveriteľnom svetle
Dlhé končatiny pomáhali veľkým dinosaurom hlavne …

 

Facebook Comments