Má preto svojich zanietených odporcov aj fanúšikov. V roku 1947 preto nórsky prieskumník Thor Heyerdahl podnikol plavbu z Južnej Ameriky do Polynézie, aby preukázal možnosť tohto spojenia. Viac prináša článok uverejnený na bbc.com.

Či bolo takéto prepojenie kedysi dávno možné je otázkou na vedcov. Alexander Ioannidis zo Stanfordskej univerzity v Kalifornii a jeho kolegovia analyzovali DNA od viac ako 800 žijúcich domorodých obyvateľov pobrežnej Južnej Ameriky a Francúzskej Polynézie. Tu hľadali genetických údaje, ktoré sú charakteristické pre každú populáciu, a časti, ktoré sú „identické podľa pôvodu“ – čo znamená, že pred mnohými generáciami sa dedili od rovnakého predka. „Na niektorých polynézskych ostrovoch sme našli identické segmenty pôvodného Američana,“ uviedol pán Ioannidis. „To bol presvedčivý dôkaz o tom, že došlo ku stretnutiu.“

Z toho vyplýva, že domorodci z Polynézania a Ameriky sa v dávnej minulosti dostali do kontaktu, z ktorého sa narodili deti polynézsko-amerického pôvodu. To sa podľa štatistík stalo okolo roku 1 200. Vedci navyše dokázali vystopovať pôvod americkej DNA, a to k domorodým skupinám žijúcim na území dnešnej Kolumbie. Potvrdzujú to aj simulácie vetra a morských prúdov, že plavby z Ekvádoru a Kolumbie by s najpravdepodobnejšie skončili na južných ostrovoch Markéz alebo súostroví Tuamotu.


Mohlo by vás zaujať:

Legendárna KON-TIKI: V stopách boha slnka
Zážitok na celý život, plavba k Antarktíde
Ako sa stať jachtárom?

Facebook Comments