Niekoľko takých nájdeme aj na strednom Slovensku. Obujte si turistické topánky a poďte sa s nami pozrieť na známe, ale aj menej populárne miesta. Prišiel čas objaviť naše Slovensko.

Pátračka po stratenom budzogáni
Pamätáte si na Ivana z Mrázika, keď vyhodil do vzduchu zbojníkom ich budzogáne? V zime im potom opäť spadli z neba. Jeden z nich očividne doletel až nad obec Zbyňov. Dodnes stojí v lese medzi stromami na vrchu Žibrid. Obrovský skalný budzogáň mnohí poznajú aj ako Zbyňovský alebo Stratený budzogáň. Môžeme potvrdiť, že posledné pomenovanie je celkom výstižné. Dostať sa k nemu je totiž doslova hra na schovávačku. Ak ho však nájdete, vyhrali ste. Obzrieť si ho môžete z každej strany, dokonca aj z vtáčej perspektívy. Bonusom je výhľad na okolité kopce a prírodu.

Dedičstvo našich predkov
Turiec sa môže pýšiť troma hradmi. Bezpochyby najväčšou zrúcaninou je hrad Sklabiňa. Aj keď sa ho dobrovoľníci snažia zachrániť už 20 rokov, stále je na ňom čo opravovať. Ak vás už nebaví práca z domu a túžite po malom dobrodružstve, vydajte sa na tento ľahko prístupný hrad. Ako dobrovoľník môžete priložiť ruku k dielu a pomôcť so zachovaním nášho kultúrneho dedičstva. K hradnej bráne vás bude sprevádzať stádo kôz. Odchádzať budete nielen s dobrým pocitom, ale možno aj s kozím mydlom, ktoré vyrába miestne občianske združenie. Aj keď je Sklabiňa zrúcaninou, je tu čo obdivovať. Pre tých, ktorým sa nechce šliapať do kopca, máme dobrú správu. Na hrad sa dostanete takmer po rovinke. Náhradné tričko tak nebudete vôbec potrebovať.

Foto: Adobe Stock

Miesto, kde nefunguje gravitácia
Počuli ste už o obrovskom balvane, ktorý stojí na okraji strmého skalného brala, no nikdy nespadne? Aj keď sa môže zdať, že tento úkaz popiera zákony fyziky, háčik je niekde inde. Ide totiž o Čertovu skalu. Tá vraj spadla samotnému čertovi z rúk, keď ju chcel hodiť na obec Budča. V prípade, že by ste chceli tento diabolský plán dokončiť, budete sa musieť popasovať so 17-tonovým balvanom.

Panoráma ako na dlani
Výhľad ako z katalógu na vás čaká z rozhľadne Špicák. Nebude to však zadarmo. Najprv si musíte vyšliapať strmý kopec. Až po zhruba 45-minútovom stúpaní sa vám naskytne nezabudnuteľný panoramatický pohľad. Kúsok pod vami si všimnite hrad Strečno, o čosi nižšie sa rozprestiera Domašínsky meander a celú scenériu dotvárajú majestátne kopce. Trasa sa začína na parkovisku pod hradom.

Foto: archív autorov

Slovenský Grand Canyon
Skalné skrýše vytesané do skaly i úzka krátka roklina pripomínajúca americký Grand Canyon – to všetko na vás čaká neďaleko obce Hontianske Tesáre. Ak budete mať šťastie, natrafíte aj na vodopády. Medzi stromami v lese nájdete najprv jedinečné komôrky vyhĺbené do horniny pod názvom Dúpänce. Kedysi sa v nich ľudia ukrývali pred Turkami, neskôr ich využívali ako pivnice. O čosi ďalej sa nachádza Tesárska roklina. Už len samotný vzhľad mohutných skál je pastvou pre oči. Zážitok umocníte, keď sa v tomto úzkom kaňonovom údolí prejdete. Nečakajte však kilometrovú špacírku, ide o krátky úsek. Napriek tomu toto miesto stojí za návštevu.

Opevnenie ako z historického filmu
Pevnosť Bzovík, ktorá stojí v obci s rovnakým názvom, zaujme už na prvý pohľad. Zachovalé obranné múry naznačujú, že kedysi tu stála významná stavba. Dnes už na nádvorí vidieť len náznaky pôvodných budov. Z bývalého kláštora a neskôr hradu sa totiž zachovalo už len opevnenie a časť kostola. Pri troche fantázie si však môžete predstaviť, ako sa po chodbách prechádzali mnísi alebo ako o pevnosť bojovali udatní rytieri. Na okamih sa vám môže dokonca zdať, že ste sa ocitli v Írsku alebo vo Walese. Takýto poklad však máme aj doma na Slovensku.

Foto: archív autorov


Mohlo by vám obuť túlavé topánky:

Neprebádaný východ: Týchto 7 čarovných miest musíte navštíviť
Videovýlet do rokliny Suchá Belá: Sem raz musíte ísť
Poďte s nami za pýchou európskych koľajníc

Facebook Comments