Na prvý pohľad pripomína obrovskú dážďovku. Lenže tá na rozdiel od Siphonops annulatus nemá krúžkovito členené telo a hlavne nedisponuje jedovatými zubami. Viac vysvetľuje článok uverejnený aj na cosmosmagazine.com.

Hady, pavúky a škorpióny sa chránia a lovia vstreknutím jedu pomocou zubov, žihadiel a tŕnia. Na druhej strane obojživelníky sa všeobecne nepovažujú za jedovaté; skôr sa pasívne chránia jedovatými žľazami (napr. žaby a mloky). Ale jed niektorých obojživelníkov je tak prudký, že ho domorodci z Južnej Ameriky používali pri výrobe otrávených šípov. Novobjavený tvor z čeľade cecíliovitých je ale prvým obojživelníkom s jedovatými zubami. Biochemická analýza odhalila, že sekréty žliaz obsahujú proteíny vrátane fosfolipáz A2, enzýmy bežne sa vyskytujúce v jede iných zvierat vrátane hadov.

„Štúdie o ceciliánoch môžu viesť k veľmi zaujímavým objavom,“ hovorí Dr. Carlos Jared z Butantanského inštitútu v São Paulu, „Čo v podstate odráža vysokú mieru kreativity, ktorú príroda ponúka prostredníctvom adaptívnych procesov vedúcich k dobývaniu nových prostredí.“ dodáva. Patria sem strata končatín, napínanie tela, chápadlá, vnútorné oplodnenie a ďalšie zmeny.

Mohlo by vás zaujať:

Túto vlastnosť môžeme kolibríkom len závidieť
Akého mala Austrália svojho prehistorického predátora?
Novoobjavené fosílie ukazujú dávnych krokodílov v neuveriteľnom svetle

Facebook Comments