Aj najtemnejšia cesta má svoj koniec
Strieborná cesta je mimoriadne úspešný debut mladej švédskej autorky Stiny Jackson (len vo Švédsku sa za jediný rok predalo takmer 300 000 výtlačkov), za ktorý získala nielen ocenenie pre najlepšie krimi roku 2019, ale aj prestížnu škandinávsku cenu Glass Key, čím sa zaradila do spoločnosti takých mien ako Stieg Larsson či Jo Nesbø. V odľahlej časti severného Švédska zmizla pred tromi rokmi z autobusovej zastávky Lina. Jej otec Lelle strávil tri nasledujúce letá jazdiac po Striebornej ceste pod polnočným slnkom, zúfalo hľadajúc stratenú dcéru, seba samého a spasenie. Medzitým do mesta prichádza sedemnásťročná Meja s nádejou na nový začiatok. Je v rovnakom veku, ako bola Lelleho dcéra, dievča na prahu dospelosti. Aj na Meju striehnu na tomto izolovanom mieste temné nebezpečenstvá. Keď pomaly prichádza jeseň, životné osudy Meje a Lelleho sa pretnú.
STINA JACKSON: STRIEBORNÁ CESTA
Lindeni, 2020

Robotizácia mení svet
V novej knihe nemeckého autora Marc-Uwe Klinga ľudia, roboti a algoritmy obývajú spoločný svet QualityLand. Peter Nezamestnaný je bezvýznamný správca lisu na kovový odpad, ktorého dlhoročná priateľka opustí, len čo ju QualityPad upozorní na lepšie možnosti. Lenže Peter má iné starosti, všimol si, že robotickí spoluobčania QualityLandu čelia existenciálnej kríze – dron má fóbiu z lietania, sexrobot poruchu erekcie. Peter dostane pokyn zničiť chybné umelé inteligencie, no prebudí sa v ňom podozrenie, že v technológii, ktorá všetkých ovláda, je chyba. Možno fatálna. A nielen to. Prečo sa stroje čoraz väčšmi podobajú ľuďom, ale ľudia sú stále viac ako stroje?
MARC-UWE KLING: QUALITYLAND
Ikar, 2020


Volanie po spravodlivosti

Hlavnou postavou knihy irackého spisovateľa Ahmeda Sádawího je bagdadský obchodník so starožitnosťami Hadí. Z častí tiel obetí bombových útokov vytvorí telo, ktoré nečakane ožíva a pomstí sa za každú obeť, z ktorej je vytvorené. Miestami až surrealisticky pôsobiaca satira popisuje deštruktívne stupňovanie násilia v Bagdade. Mesto po americkej invázii a páde krutého režimu Saddáma Husajna sužujú bombové útoky a občianska vojna. „Keďže som poskladaný z ľudí rozličného pôvodu – rôznych národností, kmeňov, rás a spoločenských tried – som miešanec, aký doteraz ešte neexistoval. Myslím si, že som prvý skutočný iracký občan,“ hovorí o sebe Hadího výtvor.
AHMED SÁDAWÍ: FRANKENSTEIN V BAGDADE
Premedia, 2020

Biele miesta dejín
Kniha amerického univerzitného profesora Jamesa M. Longa odhaľuje nielen to, prečo si Adolf Hitler vybral synov zavraždeného arcivojvodu Františka Ferdinanda d’Este a spravil z nich prvých dvoch Rakúšanov deportovaných do koncentračného tábora v Dachau, ale venuje sa aj odvahe kráľovskej rodiny, ktorá sa snažila tomuto osudu vzdorovať. V mladosti strávil Hitler päť rokov vo Viedni, kde sa jeho posadnutosť cisárskym rodom Habsburgovcov stala katalyzátorom jeho pomsty voči zaniknutej ríši, mŕtvemu arcivojvodovi a jeho sirotám. Nenávisť nasmerovala fašistického vodcu na cestu moci a nepriamo viedla k tragédii druhej svetovej vojny a holokaustu.
JAMES M. LONGO: HITLER A HABSBURKOVÉ
Slovart, 2020

Drsný príbeh z austrálskej divočiny
Austrálska spisovateľka Jane Harperová vo svojom kriminálnom románe opisuje nemilosrdnú austrálsku divočinu a ľudí, ktorí v nej žijú. Sú takí tvrdí a zocelení drsným životom a ťažkou prácou, že neraz dokážu byť krutejší ako sama príroda. Dvaja bratia sa stretnú pri plote oddeľujúcom ich hospodárstva s dobytkom. Tretí brat Cameron bol nezvestný a teraz im leží mŕtvy pri nohách. Podľa všetkého tu opustený umrel od smädu a neznesiteľnej horúčavy. Nathan a Bub prinesú brata domov. Rodinu zasiahne hlboký smútok, v ktorom sa rodí neistota a upodozrievanie. Čo ak Cameron nezomrel prirodzenou smrťou?
JANE HARPEROVÁ: STRATENÝ MUŽ
Tatran, 2020

Príbeh ľudskej mysle
Historický román famóznej kanadskej spisovateľky Margaret Atwood (autorka románu Príbeh služobníčky) sleduje osud mladučkej Grace Marksovej, írskej imigrantky, ktorá bola spolu s Jamesom McDermottom odsúdená na trest smrti za vraždu svojho zamestnávateľa Thomasa Kinneara a jeho gazdinej Nancy Montgomeryovej, ku ktorej došlo v roku 1843 v Hornej Kanade. Neskôr však Graceň udelili milosť a trest jej zmenili na doživotie. Hoci sa autorka prísne drží publikovaných faktov, príbeh obohatila fiktívnou postavou psychológa, ktorý má odborne zhodnotiť Gracein duševný stav a jej možnú vinu. Zachová si nezaujatý a profesionálny prístup?
MARGARET ATWOOD: VOLALI MA GRACE
Slovart, 2020

Vtipológia a žartizmus
Tretie prepracované a doplnené vydanie legendárnej knihy vtipov Jána L. Kalinu. Keď vyšla v roku 1969 prvýkrát, slovenských komunistov rozzúrila natoľko, že jej autora poslali do väzenia. Kniha Tisíc a jeden vtip sa tak na dvadsať rokov stala najžiadanejšou zakázanou knihou a dodnes patrí medzi najlepšie knihy o humore, aké u nás vznikli. Obsahuje vtipy od antiky až po súčasnosť, anekdoty zo sveta i zo Slovenska, erotické aj politické vtipy či čierny a absurdný humor. Nové vydanie je doplnené o kapitolu s protikomunistickými vtipmi z čias normalizácie, ktoré autor publikoval v roku 1980 v nemeckom exile.
JÁN L. KALINA: TISÍC A JEDEN VTIP PO 50 ROKOCH
Slovart, 2020

Mohlo by vás čitateľsky zaujať:

Najlepšia sci-fi séria všetkých čias
Dobrá kniha je oveľa lepšia voľba ako zlý film
Teror v Malmö: Obetí po rokoch začína pribúdať …

Facebook Comments