Tá sa mohla pochváliť obrovským mäsožravým dinosaurom. K takému záveru prišli vedci z Queenslandskej univerzity pod vedením paleontológa Dr. Anthonyho Romilia, ktorý analyzoval nájdené fosílie pochádzajúce z druhej časti obdobia jury, teda medzi rokmi 165 až 151 miliónmi rokov. Viac o tom píše článok aj na sciencedaily.com.

Vždy som premýšľal, kde boli veľké austrálske mäsožravé dinosaury?“ uviedol Dr. Romilio „Ale myslím, že sme ich našli práve tu v Queenslande. Vzorky týchto gigantických dinosaurov neboli fosílnymi kosťami, čo sú druhy vecí, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v múzeách. „Skôr sme sa pozreli na stopy, ktoré sú v Austrálii oveľa hojnejšie. „Tieto stopy boli vytvorené dinosaurami, ktorí kráčali cez bažinaté lesy, ktoré kedysi okupovali väčšinu krajiny dnešného južného Queenslandu.“ – pokračuje vedúci paleontológ. Väčšina stôp v štúdii patrí terapeutom, rovnakej skupine dinosaurov, ktorá zahŕňa Australovenátora, Velociraptora a ich súčasných potomkov, vtákov.

Dr. Romilio dodáva, že to zjavne nie sú vtáčie stopy. „Väčšina týchto stôp je dlhá približne 50 až 60 centimetrov, pričom niektoré zo skutočne veľkých merajú takmer 80 centimetrov,“ „Odhadujeme, že tieto stopy boli vytvorené veľkými telesnými mäsožravými dinosaurami, z ktorých niektoré boli až tri metre vysoké v bokoch a pravdepodobne asi 10 metrov dlhé. Uvedené fosílne stopy pritom nie sú čerstvým objavom, známe sú už vyše 50 rokov. Objavili ich 50. a 60. rokoch minulého storočia v podzemných uhoľných baniach v mestečkách Rosewood a Oakey, no podľa Romilia väčšinu z nich odvtedy nikto vedecky neopísal.

Mohlo by vás zaujať:

Dlhé končatiny pomáhali veľkým dinosaurom hlavne …
Najväčší dinosaurus dostal krkolomné meno
Čo v sebe ukrýval sto miliónov rokov starý jantár?

Facebook Comments