Symbolickú loptičku s výzvou darovať krv prostredníctvom sociálnych sietí už dostali aj viaceré významné osobnosti, mnohé na čele s prezidentom SOŠV Anton Siekelom či riaditeľom Športového centra polície Jurajom Minčíkom ju už prijali a v strediskách Národnej transfúznej služby si nechali odobrať vzácnu tekutinu.

Riaditeľ Športového centra polície Juraj Minčík. Foto: Ján Súkup

Krv sa nedá vyrobiť, dá sa iba získať od darcov. Športová rodina chce spoločne poukázať na potrebu darovania vzácnej tekutiny. Len na Slovensku sa podľa Národnej transfúznej služby každoročne spotrebuje 180-tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek. Krv potrebujú obete úrazov i nehôd. Potrebujú ju aj tí, ktorí podstupujú operačné zákroky, pacienti bojujúci s leukémiou či nádorovými ochoreniami a mnohí ďalší. Charitatívny projekt #Sportovakrv podporujú viacerí úspešní slovenskí športovci. Do darcovskej kampane a výzve darovať vzácnu tekutinu sa zapoja Paulína Fialková, Danka Barteková, Veronika Vadovičová, Róbert Vittek, Atilla Végh, Tomáš Tatar, Radoslav Malenovský, Martin Joppa, Marián Ligda či Tomáš Masaryk.

Foto: Ján Súkup

Slovenský olympijský a športový výbor, ktorý je jedným z iniciátorov kampane, počas celého roka podporujú exkluzívny partner TIPOS, generálni partneri 4F a Toyota, hlavní partneri Dôvera, BILLA, Kooperativa, Slovenská sporiteľňa, SPP, Matador a partner Granden.

Spoločnou kampaňou SOŠV a SPV chceme osloviť širokú verejnosť a komunikovať nielen to, aká je krv dôležitá, ale aj to, ako je športové hnutie jednotné. Vie sa spolu dohodnúť a spolupracovať nielen v športových otázkach. Športová rodina síce dnes očakáva pomoc od štátu i partnerov, ale v rámci svojich možností chce aj ona pomáhať,“ uviedol Anton Siekel pred vstupom na odberné miesto. Krv sa rozhodol darovať druhýkrát v živote. Časté pravidelné cesty do zahraničia mu neumožnili navštíviť transfúzne oddelenie častejšie.

Prezident SOŠV Anton Siekel. Foto: Ján Súkup

Každý darca môže v rámci kampane po darovaní krvi odovzdať symbolickú loptičku ďalej. Stačí, keď na sociálnych sieťach vyzve ďalších troch ľudí a pridá hashtag #sportovakrv. Anton Siekel poslal symbolické loptičky prezidentovi Slovenského futbalového zväzu Jánovi Kováčikovi, hokejistovi Tomášovi Tatarovi a vtedajšiemu predsedovi správnej rady Fondu na podporu športu Dušanovi Guľášovi.

Foto: Ján Súkup

Symbolickú loptičku od prezidenta SOŠV už prijal hokejový útočník Tomáš Tatar. Hráč Montrealu Canadiens navštívil odberné miesto na bratislavských Kramároch, vzhľadom na predošlý pobyt v zahraničí napokon nemohol darovať krv. Tomáš Tatar však verí, že aspoň inšpiroval mladých športovcov a verejnosť, aby prišli pomôcť iným. „Som typ človeka, ktorý neodmieta výzvy. Iniciatívy, v ktorých ide o dobrú vec, vždy rád podporím. Ihly sa nebojím, preto som dlho nerozmýšľal a rozhodol sa ísť darovať krv. Uvedomujem si, že vzácnej tekutiny nie je nikdy dosť a častokrát môže transfúzia zachrániť niekomu život,“ povedal počas návštevy nemocnice na Kramároch Tomáš Tatar.

Tomáš Tatar. Foto: Ján Súkup

Na dvakrát zasa musel transfúzne miesto navštíviť šéf Športového centra polície Juraj Minčík, keďže po koronavíruse sú pravidlá pre darcov veľmi prísne. Do darcovského kresla sa mohol posadiť až deň po Antonovi Siekelovi.

Pre ochranu zdravia i reguláciu počtu darcov krvi prítomných v odberných centrách zaviedla Národná transfúzna služby objednávanie darcov krvi na presný čas. Darovať krv je možné v pondelok až piatok počas odberových hodín, ktoré sú od 7.00 do 14.00 h s výnimkou utorka, kedy je možné prísť darovať krv od 7.00 do 17.00 h. Viac informácií o možnostiach i podmienkach darovania je na webe Národnej transfúznej služby. „Darovanie krvi má veľký zmysel. Darcovia pomôžu druhým a prakticky ich to nič nestojí. Chcem sa poďakovať všetkým športovcom za ich nezištnosť a pomoc. Na Slovensku je v súčasnosti aj v dôsledku koronavírusu menej darcov krvi. Veríme, že aj s prispením športových organizácií oslovíme mladých ľudí,“ povedala projektová manažérka NTS Martina Frigová.

Facebook Comments