Od pondelka 22.6.2020 má svetové prvenstvo (asi len dočasné) japonský superpočítač Fugaku fyzicky umiestnený v meste Kóbe.  Jeho hlavnou pridanou je hodnotou, že aktuálne využíva svoju kapacitu na boj s koronavírusom. Napríklad vytvoril simulácie, ako sa budú šíriť kvapôčky v kancelárskych priestoroch rozdelených prepážkami alebo v preplnených vlakoch s otvorenými oknami. Experti dúfajú, že po jeho uvedení do plnej prevádzky na jar v roku 2021 by mohol pomôcť v hľadaní efektívnej liečby aj proti vírusu Covid-19. Správu priniesol aj spravodajský server bbc.com.

Fugaku má kapacitu 415,53 petaflop a zvládne 2,8-krát viac výpočtov za sekundu, ako dosiaľ najvýkonnejší americký počítač Summit (148,6 petaflops), tretie miesto patrí IBM. Od štvrté a piate s delia čínske stroje. Víťazstvo Fugaku (je to iný názov pre japonskú horu Fudži) prerušilo dlhú dominanciu medzi USA a Čínou, a Japonsko sa tak po dlhých 11 rokoch vrátilo na vrchol. Je výsledkom spolupráce inštitútu Rikon a technologickej spoločnosti Fujitsu.

Za superpočítač môže byť klasifikovaný iba stroj, ktorý je viac ako 1 000-krát rýchlejšie ako bežný počítač. Nakoľko sa aj sila tých domácich rapídne zvyšuje, nároky na superpočítače stúpajú tiež. „Dúfam, že špičkové informačné technológie vyvinuté pre tento program prispejú k veľkým pokrokom v zložitých spoločenských výzvach, ako je napríklad Covid-19,“ povedal Satoshi Matsuoka, vedúci strediska výpočtovej vedy Riken.

Mohlo by vás zaujať:

Architekt čipov sa v Silicon Valley nestratil
Tanmay Bakshi: Spoznajte najmladšieho experta na AI
Výkony vďaka jednotkám a nulám: Technika v službách športu

Facebook Comments