V ostatných dňoch sa hladina záujmu o toho kultové miesto zdvihla opäť po objave archeológov, ktorí okolo Stonehenge objavili obrovský kruh hlbokých šácht z neolitu, ktoré tu vykopali ľudia pred približne 4500 rokmi. Odborníci sa domnievajú, že dvadsať alebo viac šácht mohlo slúžiť ako hranica posvätnej oblasti. Viac uvádza článok aj na bbc.com.

Kruh má priemer 2 km, nájdené šachty sú široké asi 10 metrov a hlboké približne 5 metrov. Nález je považovaný za oveľa väčší ako doteraz známa prehistorická pamiatka v Británii. Na projekte pracoval tím akademikov z univerzít St Andrews, Birmingham, Warwick, Bradford, Glasgow a University of Wales Trinity Saint David.

Jamy obklopujú starobylé osídlenie Durringtonských múrov, cca 3 km od Stonehenge a boli objavené pomocou technológie diaľkového snímania a vzorkovania. Profesor Gaffney z Bradfordskej univerzity uviedol, že tento objav preukázal „schopnosť a túžbu neolitických komunít zaznamenávať svoje kozmologické systémy viery spôsobom a v takom rozsahu, aký sme nikdy predtým neočakávali“. „Oblasť okolo Stonehenge je jednou z najviac študovaných archeologických krajín na Zemi,“ dodal. „Je pozoruhodné, že použitie novej technológie môže stále viesť k objaveniu takej masívnej prehistorickej štruktúry.

Mohlo by vás zaujať:

Najznámejšie archeologické objavy: Tu sa menili dejiny
Archeológovia objavili „konzervy“ staršej doby kamennej
Najväčšie neobjavené poklady

Facebook Comments