Dvadsaťštyri ročná britská speváčka kosovského pôvodu vydala svoj debut pred troma rokmi. S vydaním druhého albumu sa však držiteľka dvoch cien Grammy neponáhľala. Po spolupráci s Calvinom Harrisom na hite One Kiss sa očakávanie ďalšieho albumu stupňovalo. Dua Lipa si však na všetko nechala dostatok času a tak vzniklo jedenásť skladieb, ktoré tvoria sebavedomý a súdržný album Future Nostalgia.

Inšpirovaná hudbou z detstva
„Robila som rozhovor pre rádio v Las Vegas,“ spomína Dua Lipa na moment, ktorý bol určujúci pre jej ďalšie hudobné smerovanie. „Prechádzala som sa, aby som si vyčistila hlavu, a počúvala OutKast či No Doubt a pýtala sa sama seba, čo je na tých nahrávkach príťažlivé, že sa k nim vraciam, prečo mi pripadajú, že nezostarli, ako by som mohla ten nostalgický pocit zo všetkých detských spomienok a inšpirácií premietnuť do niečoho nového a moderného,“ vysvetlila. Inšpiráciou sa teda stal tanečný pop najmä 80-tych, ale aj 70-tych a 90-tych rokov. So svojím skladateľsko-producentským tímom, v torom boli napríklad Stuart Price, Andrew Wyatt, Skylar Monez či TMS, pridala do zvuku minulosti súčasný zvuk. Postmoderná koláž (disco, funku a popového zvuku) zafungovala už pri všetkých troch singloch Don’t Start Now, Physical a Break My Heart.

Vizionárka a budúca kráľovná popu?
Kritici pri albume Future Nostalgia nešetria chválou. Podľa mnohých je táto novinka určujúca a prelomová. Dua Lipa udáva trend, kultivuje pop a vracia mu stratený lesk. Údajne sa prvými skladbami inšpirovali interpreti ako The Weeknd či Lady Gaga, ktorí priniesli nové single s podobným zvukom. Ambiciózne plány sa Lipe vyplatili. Na svete je nadčasový album o láske, sexe ale aj stratách, nepochybe jeden z najlepších tohto roka. Album Future Nostalgia bezpečne kraľuje v anglickom rebríčku najpredávanejších titulov. O prvenstvo Lipu nepripravili ani americkí The Strokes s novinkou The New Abnormal. Dua Lipa je naviac len druhou ženou britskej histórie, ktorej sa podarilo preniknúť do singlovej Top 10 s troma skladbami naraz. Dua Lipa dala svetu svojou novinkou jasný odkaz – nie je speváčkou „jedného albumu“ a v pope sa s ňou musí jednoznačne počítať.

DUA LIPA: FUTURE NOSTALGIA
(Warner Music, 2020)

1. Future Nostalgia [03:04]
2. Don’t Start Now [03:03]
3. Cool [03:29]
4. Physical [03:13]
5. Levitating [03:23]
6. Pretty Please [03:14]
7. Hallucinate [03:28]
8. Love Again [04:18]
9. Break My Heart [03:41]
10. Good In Bed [03:38]
11. Boys Will Be Boys [02:46]

Mohlo by vám zazvučať v uchu:

Juhokórejčan prespieval známy hit, použil aj slovenčinu!
Bude umelá inteligencia pre nás skladať aj hudbu?

Facebook Comments