V tejto tropickej ázijskej krajine, nazývanej aj „krajinou úsmevov“, však toho nájdete oveľa viac. Zamilujete si prírodné krásy, historické bohatstvo, ale aj priateľských ľudí a ich kultúru, ktorá má korene v budhizme.

Tmavšie ulice Bangkoku ožívajú vďaka pestrofarebným taxíkom. Foto: Yanick Photography

Pred pár rokmi som Thajsko navštívil po prvýkrát. Cieľovou destináciou mojej prvej návštevy bola Pattaya – rušné turistické stredisko na východnom pobreží Thajska v Thajskom zálive. Keďže je od Bangkoku vzdialená len 147 km, rozhodol som sa stráviť pár dní aj v tejto rušnej metropole. Prvá vec, ktorá ma po prílete do Bangkoku a opustení letiskovej haly prekvapila, bola vlhkosť vzduchu, znásobujúca pocit tepla. Ani po dvadsiatich minútach nebol môj fotoaparát pripravený na prvý záber, sklá na objektíve boli stále zarosené. Priznávam však, že aklimatizácia mi trvala omnoho dlhšie. Nasadám do autobusu, ktorý smeruje do Pattaye. Podľa bedekrov je vhodnou destináciou pre všetkých turistov – mladých, starších a dokonca aj rodiny s deťmi – hľadajúcich zábavu, nočný život, ale aj pokoj. Cestu si krátim rozhovorom so starším Holanďanom, ktorý mi tlmeným hlasom hovorí, že do Pattaye chodí pravidelne, a to kvôli sexu s kàtoey, čo je thajský výraz pre transvestitu alebo lady boya. Trochu úsmevné. Po viac ako dvoch hodinách zbadám cez okno tabuľu s nápisom Pattaya.

Pattaya – novodobý Babylon
Pattaya bola v 60. rokoch minulého storočia len malou rybárskou dedinou, až kým tu nezačalo niekoľko obyvateľov Bangkoku tráviť víkendy vo svojich plážových chatkách a dovolenkových bungalovoch. Letovisko sa stalo medzinárodne známejším počas vojny vo Vietname, kedy bolo oficiálnym centrom výskumu a vývoja amerických síl. Program vlády v oblasti rozvoja východného pobrežia neskôr transformoval tento región na hlavné obchodné centrum, slúžiace pre dve neďaleké priemyselné komunity. Dnes je Pattaya malou metropolou, mestom so svojím starostom a samosprávou. Z ospalej rybárskej dediny tu nezostalo nič. Na dovolenkárov tu však čaká veľa zábavných parkov, múzeí, botanických záhrad a množstvo iných turistických atrakcií. Vďaka rušnému nočnému životu a veľkému množstvu reštaurácií, barov, klubov či kabaretov, ale najmä vďaka prekvitajúcemu sexturizmu bola Pattaya mnohokrát v médiách označená za hriešny novodobý Babylon. Nebuďte prekvapení, ak na vás budú večer Thajčanky sediace pri otvorenom bare pokrikovať „Sexy man!“ alebo vám bez ostychu ponúknu sex. Prostitúcia dospelých osôb bola v Thajsku zlegalizovaná v roku 1997 a počet prostitútok v Thajsku sa dnes odhaduje až na jeden milión. Nezákonnou činnosťou je však pasáctvo a vláda taktiež prísne bojuje proti zneužívaniu detí, ktoré chráni zákon do ich 15 rokov.

Pláž Jomtien v Pattayi. Foto: Yanick Photography

Pláže s krištáľovou vodou v Pattayi nenájdete, a to najmä vďaka stále narastajúcemu obrovskému počtu turistov, ktorí sem prichádzajú na dovolenku z celého sveta. Asi najčistejšou plážou je neďaleká Jomtien Beach, kde nie je voda taká kalná ako v pattayskej zátoke. Ak sa však budete chcieť vyhnúť ruchu Pattaye úplne a užiť si preslávené thajské pláže s priezračnou vodou, odporúčam navštíviť aspoň jeden z okolitých ostrovov Koh Larn, Koh Samet alebo Koh Chang.

Pattaya – kam ísť?
• Svätyňa pravdy – chrámový komplex vybudovaný výlučne z ručne vyrezávaného dreva (bez použitia kovových klincov), vysoký 105 metrov, je odrazom starovekej vízie Zeme, starodávneho poznania a východnej filozofie.

• Sriracha Tiger Zoo – zoologická záhrada, kde žijú tigre s prasiatkami v harmónii, okrem toho zoo ponúka krokodíliu šou, jazdenie na slonoch, kŕmenie pštrosov, klokanov a mnoho iných zaujímavých atraktívnych zážitkov.

• Dedina slonov – zábavný park poskytujúci možnosť zajazdiť si na slonoch, sledovať ich výcvik, kŕmiť či kúpať sa s nimi, postavený bol v roku 1973 ako miesto, kde sa starali o zranené zvieratá.

• Nong Nooch – nádherná tropická botanická záhrada s rozlohou viac ako 260 hektárov a s množstvom exotických a vzácnych rastlinných druhov, ktorú ľahšie prejdete na požičanom bicykli.

Panoramatický výhľad na Bangkok z budovy Bayioke Tower II. foto Yanick Photography

Thajské mesto anjelov
Bangkok, dodnes nazývaný Thajčanmi krajším menom „Krungthep“, čo v preklade znamená mesto anjelov, založil v roku 1782 kráľ Rama I. ako hlavné mesto Siamu. Za posledné dve storočia sa z neho stala veľká metropola s viac ako 11 miliónmi obyvateľov. Rovnako ako iné moderné mestá na svete, aj Bangkok sa môže pochváliť množstvom mohutných budov, luxusných hotelov, nákupných centier a dvomi medzinárodnými letiskami. Zachoval si však aj svoje tradičné čaro. Je zmesou východu a západu, stredovekého a moderného. Napriek modernizácii je najvhodnejším miestom pre spoznanie tradičného umenia, architektúry, náboženstva a mnohých ďalších aspektov kultúry thajského ľudu. Bangkok je na prvý dojem šialené mesto. Buď ho budete milovať, alebo nenávidieť. Vysoká vlhkosť, sálajúca horúčava zo všadeprítomného betónu, na každom kroku kolabujúca doprava, nad ktorou sa rozčuľujete iba vy – turista. Raj všetkého – nakupovania, hazardu, hriechu, zábavy.

Ležiaci Budha v najstaršom chráme Wat Pho v Bangkoku. Foto: Yanick Photography

Ale späť k turisticky zaujímavým miestam. Vraví sa: „Kto nevidel Grand Palace, nebol v Bangkoku.“ Grand Palace je komplex chrámov v centre Bangkoku, ktorý bol oficiálnou rezidenciou siamských kráľov, neskôr thajských. V súčasnosti je dejiskom niektorých oficiálnych kráľovských ceremónií. Po jeho návšteve určite nevynechajte neďaleký chrám Wat Pho, ktorý je najstarším chrámom v Bangkoku. Jeho hlavnou atrakciou je socha ležiaceho Budhu, ktorá je dlhá 46 metrov a vysoká 15 metrov. Krásny panoramatický výhľad na celé mesto sa vám naskytne z najvyššej budovy mesta Baiyoke Tower II, súčasťou ktorej je aj hotel. Budova má spolu 85 podlaží. Navštíviť tu môžete verejnú hvezdáreň na 77. poschodí alebo si len tak posedieť pri koktaile Mai Tai v bare na 83. poschodí.

Bangkok – kam ísť?
• China Town – čínska štvrť v Bangkoku je rajom autentickej čínskej kuchyne a kvôli atmosfére sa sem oplatí prísť po západe slnka, energia sálajúca zo stánkov a obchodíkov vás opantá tak, že sa sem budete chcieť vrátiť znova.

• Víkendový trh Chatuchak (známy aj ako JJ Market) – viac ako 800 stánkov na rozlohe väčšej ako 14 hektárov je zárukou toho, že tu zoženiete takmer všetko, na návštevu si vyčleňte celý deň, nebudete sklamaní.

• Soi Cowboy – štvrť plná neónových svetiel v štýle holandského „Red Light District“ s množstvom go-go barov a iných nočných podnikov, po ktorej sa aspoň prejdite, ak nenaberiete odvahu nejaký z nich navštíviť – možno už nikde nič podobné neuvidíte.

• Plávajúce trhy – miesto, kde bude nakupovanie skutočným zážitkom pre všetky vaše zmysly, najznámejším je plávajúci trh Damnoen Saduak, kde sa nakrúcalo niekoľko scén bondovky Muž so zlatou pištoľou (1974).

Phuket je skutočným dovolenkovým rajom
Prvá návšteva Thajska ma uchvátila natoľko, že som sa rozhodol vrátiť sa druhýkrát. Tentokrát som sa rozhodol pre najväčší thajský ostrov – Phuket. Vďaka nádherným plážam, rozmanitej krajine, živému hlavnému mestu a bohatej ponuke voľnočasových aktivít je najnavštevovanejším ostrovom juhovýchodnej Ázie. Veľa turistov prichádzajúcich do Thajska na dovolenku po prvýkrát si zakúpi zájazd, v cene ktorého majú zabezpečené ubytovanie v hoteli. Tí dobrodružnejší, túžiaci po spoznávaní, si pri druhej návšteve Thajska kúpia len letenku. Ubytovanie a cestovanie po krajine s mapou v ruke riešia za pochodu. Ja som sa do Thajska vybral spolu s troma ďalšími ľuďmi. Každý z nás však očakával od dovolenky niečo iné. A tak sme museli cestovanie po krajine popretkávať celodenným oddychom na pláži, potápaním, wellness službami či nakupovaním. Základňou našej 23-dňovej dovolenky sa stal hotel v tesnej blízkosti asi najkrajšej a pokojnej pláže Nai Harn. Odtiaľ sme každý druhý deň vyrážali objavovať krásy, ktoré Phuket a okolité ostrovy návštevníkom ponúkajú. Hneď na začiatku treba povedať, že v Thajsku sa jazdí na opačnej strane ako u nás. Doprava je tu o niečo hustejšia a  komplikovanejšia, keďže Thajčania sú ľudia, ktorí chodia peši len v tom najnutnejšom prípade. Z tohto dôvodu sme si zvolili iné spôsoby cestovania ako jazdenie v prenajatom aute či na motocykli. Využívali sme hotelový shuttle bus, ktorý má predpísaný pravidelný okruh zvyčajne so štyrmi zastávkami, v iných prípadoch zasa taxi a miestny tuk-tuk – vozidlo, ktorého predná časť je zvyčajne motocykel so zastrešeným vozíkom pre dve až štyri osoby.

Mramorová socha „Big Budhu“ sa stala symbolom ostrova Phuket. Foto: Yanick Photography

Na Phukete si prídu na svoje nielen milovníci šnorchlovania, ale aj potápania. Niekoľko potápačských centier organizuje ponory na ostrovoch Phi Phi, Raya či Similan. Pre odvážnejších je tu ešte jedna potápačská oblasť nazývaná Shark Point, kde sa vyskytujú žraloky. Náš  potápač z partie však žiadneho nevidel. A možno len pre horšiu viditeľnosť, zrejme kvôli začínajúcemu monzúnovému obdobiu. Phuket ponúka mnohé atrakcie aj na súši. Navštíviť môžete napríklad najväčší monument ostrova – Big Budhu. Je to mramorová socha vysoká 45 metrov so základmi, ktoré majú v priemere 25 metrov. Z najvyššieho vrchu ostrova, na ktorom sa socha Veľkého Budhu týči, sa vám naskytne úžasný -360stupňový panoramatický výhľad na Andamanské more, mesto Phuket, pláže Kata a Karon, záliv Chalong a iné. Po návšteve sochy Budhu zamierte do chrámov Chalong. Deň si môžete spríjemniť trekingom na slonoch, ktoré sú v Thajsku zákonom chránené, keďže boli Thajčanom v histórii nápomocné vo vojnách. Príjemným spestrením výletu môže byť návšteva závodu na spracovanie kešu orieškov a medová farma.

Thajsko majú v obľube aj nadšenci vodných športov. Foto: Yanick Photography

Známe filmové pláže
Hriechom by bolo nenavštíviť a neprebádať aspoň niekoľko okolitých ostrovov. Hora obrastená džungľou, dvíhajúca sa z azúrovo modrého mora, vysoké vápencové útesy a snehobiele pláže. Také sú skoro všetky okolité ostrovy. Jednými z najznámejších sú ostrovy Phi Phi. Aj tu, pred viac ako 15 rokmi, premenila vlna tsunami ostrovnú dedinku na trosky. Dnes je však život opäť v tradičných koľajach – bungalovy, bary, reštaurácie, obchody, potápačské základne. Turisti prichádzajú na Phi Phi Don najmä kvôli šnorchlovaniu v priezračnej vode a kochajú sa pohľadom na dvojča Phi Phi Leh. Práve na tomto ostrove sa nachádza pláž Maya, známa z filmu Pláž s Leonardom DiCapriom. Pri jej návšteve však nečakajte tiché miesto, ako si ho pamätáte z filmu. Práve kvôli nemu sem smerujú denne stovky turistov. Ďalšími ostrovmi, ktoré sa preslávili vďaka filmu, sú ostrovy Phang Nga. Najznámejší z nich je malý ostrovček, pomenovaný po slávnom agentovi Jamesovi Bondovi, kde sa nakrúcala jedna scéna z filmu Muž so zlatou zbraňou (1974).

Ostrov Jamesa Bonda vďačí za svoju návštevnosť filmu z roku 1974. Foto: Yanick Photography

Blízko tohto ostrova sa nachádza dedinka Ko Pannyi s domčekmi postavenými na koloch. Úsmev tu vyčarí malé futbalové ihrisko na vode, poskladané z umelohmotných pontónov. Okrem týchto ostrovov môžete navštíviť ostrovy Panak, Hong, Naka a Bamboo. Ich návšteva sa dá stihnúť aj za jeden deň, ak sa rozhodnete zakúpiť si výlet rýchloloďou. Výlet, ktorý vás nebude stáť veľa a ktorý si určite vychutnáte, je návšteva koralového ostrova, známeho aj pod názvom ostrov Hae. Dá sa naň dostať loďkou z pláže Rawai. Ak si privstanete, môžete sa skúsiť dohodnúť s jedným z rybárov, aby vás na ostrov zaviezol a cestou späť z rybolovu vyzdvihol. My sme sa na Rawai vybrali neskôr, a tak sme si s miestnym „agentom“, ktorému stačí na podnikanie plagát koralového ostrova a skutočnosť, že jeho kamarát má loď, dohodli výlet na ostrov so súkromným lodivodom. Ten nám zastal kdekoľvek sme o to požiadali a čakal s nami všade tak dlho, ako sme chceli. V okolí koralového ostrova sa dá šnorchlovať. Voda sa tu hemží rybami. Samotný ostrov má dve hlavné pláže s krásnym bielym pieskom: Long Beach a Banana Beach, v blízkosti ktorej je impozantný koralový útes. Večer môžete zakončiť na vyhliadke so západom slnka označovanej ako Sunset View Point, z ktorej budete mať krásny výhľad na pláž Nai Harn. Aby ste si však západ slnka vychutnali, musíte sa sem dostať ešte pred šiestou hodinou.

Pláž Maya na ostrove Phi Phi Leh preslávil film s Leonardom Di Capriom. Foto: Yanick Photography

Najkrajšie pláže thajského Phuketu
Pre každého dovolenkára sú dôležité pláže. Ako som už spomenul, pláž Nai Harn patrí medzi najkrajšie pláže južnej časti ostrova. Za niekoľkými hotelovými komplexmi uvidíte nefalšovaný prales s kokosovými palmami. Skutočnosť, že túto pláž zasiahlo v roku 2004 tsunami, vám pripomenú betónové stĺpiky, označujúce výšku ničivej vlny. Ďalšími dvoma plážami s bielym pieskom, ktoré určite netreba vynechať, sú Karon a Kata. Obidve sú rajom pre milovníkov surfovania. Ak nemáte odvahu postaviť sa na dosku na otvorenom rozbúrenom mori, určite zablúďte do Surf House, ktorý sa nachádza priamo na pláži Kata. Na simulátore vĺn vás tu inštruktori naučia základy surfovania. Ak napriek všetkému nenájdete odvahu skúsiť to, môžete stráviť celkom príjemný čas v bare a s drinkom v ruke sledovať všetkých nádejných surferov zápasiacich s prúdom vody. Najslávnejšou plážou na ostrove Phuket je Patong. Miestnu pláž, dlhú tri kilometre, lemuje po celej dĺžke nespočetné množstvo barov, reštaurácií, hotelov či turistických atrakcií. Počas dňa však zvykne praskať vo švíkoch. Severnejšie od nej stoja za návštevu pláže Kamala, Surin či neďaleká a prekrásna Laem Singh.

Bamboo island je jeden z mnohých ostrovov s bielym pieskom. Foto: Yanick Photography

Bary, kluby, hriešna zábava
Ak chcete zažiť rušný nočný život, určite sa vyberte do mesta Patong, konkrétne na ulicu Bangla Road. Každý deň, počnúc osemnástou hodinou, sa táto dlhá a široká ulica uzavrie na dvanásť hodín a slúži ako pešia zóna len pre chodcov. Bary, kluby, diskotéky, ale aj prostitútky či lady boyovia – to všetko lemuje Bangla Road. Všeobecne platí, že ak sa otočíte za peknou Thajčankou, s veľkou pravdepodobnosťou zistíte, že je to muž. Asi najväčším barom je známy Tiger Bar, do ktorého majú lady boyovia a „ľahké ženy“ vstup zakázaný.

Nadháňač na Ping Pong show v Patongu je presvedčený, že ponúka najlepšiu šou, akú ste kedy videli. Foto: Yanick Photography

Za plechovku piva tu zaplatíte v šťastnej hodinke 100 THB (asi 2,80 €), čo je však podstatne menej, ako si od vás vypýtajú napríklad na najznámejšej atrakcii Ping Pong Show. Na tú sa vás bude snažiť zlákať veľa nadháňačov s „menu šou“ v ruke. Vstup zadarmo, stačí si objednať drink. Za plechovku piva chcú 500 THB (14 €). Návštevu tejto šou neodporúčam ženám. Väčšina to bude vnímať ako šliapanie po ľudskej dôstojnosti. A popravde, pozerať sa na obstarožné zdrogované ženy, ktoré pre divákov mechanicky predvedú svoju „erotickú šou“ s pivom či živými zvieratami, ako sú korytnačky či andulky, je naozaj pre silné žalúdky. Aj také je však Thajsko…

Záliv Phang Nga môžete prebrázdiť na kanoe a pozrieť si tamojšie jaskyne zblízka. Foto: Yanick Photography

Pre nákupné maniačky
Ak patríte k milovníkom nakupovania, prídete si v Thajsku na svoje. Na Phukete sa nakupovať určite oplatí, ako na trhoch, tak aj v obchodných centrách. Najväčším nákupným centrom v meste Phuket je Central Festival, v Patongu zasa Jungceylon, ktorý je prepojený s ďalším komplexom Robinson. Okrem značkového oblečenia, šperkov a rôznej elektroniky tu nájdete veľa obchodíkov, ktoré ponúkajú typický thajský etno tovar či umelecké predmety.  Tradičným darčekom pre známych môže byť šatka z thajského hodvábu alebo z kozej vlny Pashmina. Oddýchnuť si od behania po obchodoch môžete napríklad pri thajskej masáži, masáži tváre alebo nôh, prípadne pri americkej zmrzline Swensen’s, ktorá jednoznačne patrí medzi tie najlepšie. Cez víkend odporúčam navštíviť mesto Phuket a spojiť prehliadku historického mesta s nakupovaním na víkendovom trhu. Vezmite si tuk-tuk a nechajte svojho taxikára, aby vám ukázal tie najkrajšie miesta v centre. Za niekoľko stoviek bahtov vám zastaví a trpezlivo počká všade, kde budete chcieť. Určite sa prejdite romantickou uličkou Soi Romanee, ktorá je plná zrekonštruovaných farebných domčekov s kaviarničkami či reštauráciami. Mnoho Thajčanov sem chodí na predsvadobné fotenie. Zrejme aj preto, že tu nenájdete visieť všade inde prítomné zhluky káblov elektrického vedenia. Uličkou sa dá dostať až k chrámu Wat Puttamongkon. Pred vstupom do akéhokoľvek chrámu v Thajsku sa nezabudnite vyzuť.

Typická sieť elektrického vedenia nájdete na Bangla Road, ktorá sa pre nočný život stáva každý večer pešou zónou. Foto: Yanick Photography

Podvečer, po osemnástej hodine, sa nechajte zaviezť na víkendový trh. Spleť mnohých uličiek, obchodík vedľa obchodíka a v nich oblečenie, textil, topánky, kabelky, kufre, hodinky, elektrotechnika, nechýbajú doplnky pre telefóny, hračky a dokonca ani hudobné CD či DVD s filmami. Na tomto trhu, a ešte jednom menšom, ktorý býva v centre starého mesta iba v nedeľu, nakupujú aj miestni. Aj preto sú tu ceny dosť nízke a jednať sa s predávajúcim vám nedovolí ani svedomie, pretože sa tu môžete obliecť od hlavy po päty asi za desať eur. Na týchto trhoch, samozrejme, nenájdete pravé značkové oblečenie. Aj keď v niektorých prípadoch ide o veľmi kvalitnú napodobeninu, smiešna výška ceny vás okamžite presvedčí, že nemôže ísť o originál. Nízka, až dychvyrážajúca cena zrejme automaticky spúšťa u turistov otázku: „Je to originál?“ Odpoveď usmiateho predavača „same, same, but different…“ (také isté, také isté, ale iné…), ktorú už počulo mnoho turistov pred vami, si môžete dokonca ako milú a úsmevnú spomienku kúpiť vytlačenú na tričku. Vzadu a pozdĺž trhoviska nájdete množstvo pojazdných stánkov s nápojmi či jedlom. Odhoďte obavy a určite niečo ochutnajte. Thajská kuchyňa je celkovo veľmi zdravá a chutná.

Na trhu s ovocím vám na požiadanie predavač bez problémov očistí a nakrája ktorékoľvek ovocie. Foto: Yanick Photography

Vône a chute Thajska na tisíce spôsobov
Keď sme už pri jedle, musím povedať, že počas celého pobytu v Thajsku som nejedol to isté jedlo dvakrát. Široká ponuka tamojších špecialít vás uchváti už pri prvom hlte a budete chcieť ochutnať všetky kombinácie chutí a vôní. Thajské jedlá sa podávajú nakrájané tak, aby sme si ich mohli vkladať rovno do úst – pri jedle teda potrebujete len lyžicu alebo vidličku.

Na vašom stole by mala určite skončiť tradičná polievka s tigrími krevetami v kokosovom mlieku, massaman (červené) karí, green (zelené) karí, samozrejme, s lepkavou ryžou alebo kúsky chobotnice, ale aj sépie osmažené s cesnakom a korením. Pečené ryby či iné morské plody sú úplnou samozrejmosťou každej reštaurácie. Ak uprednostňujete na dovolenke ryby, navštívte rybí trh. Jeden sa nachádza na pláži Rawai, ktorá síce nie je vhodná na kúpanie, zato je tu veľa rybárov, ktorí priebežne aj počas dňa prichádzajú so svojím úlovkom na rybí trh. Tu si môžete vybrať a kúpiť všetko, na čo len máte chuť: rôzne druhy morských rýb, papagájovce, malých žralokov, chobotnice, langusty, ustrice, sépie, krevety, kraby alebo rôzne druhy ulitníkov. Kúpené čerstvé ryby vám v reštauráciách priamo na trhu pripravia podľa vášho želania.

Thajčania veria, že ak zakúpenú zlatú fóliu nalepia soche Budhu na miesto, ktoré ich sužuje, ich problémy čoskoro pominú. Foto: Yanick Photography

Thajsko je rajom ovocia. Pre Thajčanov je kráľom ovocia durian. Priznám sa, že pod ostnatou šupkou som očakával niečo lahodnejšie. Dužina voňala a chutila trošku ako hnilá cibuľa. Mango však chutí každému, je podlhovasté a žlté. Avšak s tým, ktoré kúpite na Slovensku, sa to nedá vôbec porovnať. Ďalším skvelým ovocím je mangostan, chlpatý rambutan alebo liči. Najobľúbenejším domácim pivom je Chang, o niečo drahšie sú Tiger a Singha. Z alkoholu je cenovo výhodný mekhong, destilovaný z ryže a označovaný za whiskey. V skutočnosti sa však viac podobá rumu. Miestni ho pijú ako long drink s minerálkou, no turisti dávajú prednosť kole. Na ďalšie pochutiny, typické pre thajskú kuchyňu, môžete natrafiť najmä pri popoludňajších a večerných prechádzkach. Mobilní predavači týchto pochutín majú za bicyklom zavesený príves, takže na nich natrafíte prakticky kdekoľvek. Nie každý turista však nájde odvahu ochutnať „snack“, bez ktorého si väčšina Thajčanov nevie predstaviť večer strávený sledovaním televízie. Áno, reč je o hmyze a iných zvieratkách. V samostatných nádobách nájdete u pouličného predavača na oleji upražené červy, larvy priadky morušovej, kobylky, šváby rôznych veľkostí, svrčky, pavúky, dlhočizné stonožky či škorpiónov. Predá vám ich na váhu a na želanie ich preleje aj omáčkou podľa vášho výberu. Od predavača a pár miestnych, ktorí u neho kupujú mix takpovediac na kilogramy, sa dozvedám, že falangom to veľmi nechutí (falang – výraz, ktorým Thajčania nazývajú každého cudzinca bielej pleti) a jedným dychom dodáva – vyskúšaj, priateľ môj, aspoň kobylku, ale odtrhni jej najskôr nohy, aby ťa v hrdle neškrabalo. Thajsko je krajinou, ktorá vám ponúkne všetko, na čo si zmyslíte. A ďalšou úžasnou vecou je fakt, že počas celého písania tohto cestopisu som sa snažil vybaviť si aspoň jedného Thajčana, ktorého som nevidel usmievať sa. Nespomenul som si! A preto som rád, že môžem potvrdiť, že Thajsko je skutočne krajinou úsmevov.

Pokojná pláž Nai Harn patrí medzi najkrajšie pláže ostrova Phuket. Foto: Yanick Photography

Thajský box: Muay Thai je staré bojové umenie, ktorého začiatky siahajú až do 13. storočia. Využívajú sa pri ňom údery päsťami, lakťami a nohami. Zaujímavosťou je, že výučba Muay Thai (ako spôsobu sebaobrany) je v Thajsku povinná na všetkých stupňoch škôl, vrátane materských, ale aj v armáde. Do roku 1996 nebol ženám povolený vstup nielen do ringu, ale ani na športovisko. Od roku 2001 môžu zápasiť aj ženy. Do Thajska sa ho chodia učiť nielen športovci, ľudia zo showbiznisu (Scarlett Johansson, Mario Bello) a tí, ktorí pracujú na vysokých pozíciách, bez ohľadu na pohlavie. Po celom Thajsku nájdete množstvo kempov, v ktorých môžete absolvovať výcvik tohto bojového umenia, alebo si môžete thajský box vyskúšať v rámci svojej dovolenky v jednom z Muai Thai Gymov. Medzi tie najznámejšie nepochybne patria Tiger, Top Team a Dragon. Verte, že sa počas jednej hodiny s thajským trénerom zapotíte viac ako pri dvoch hodinách strávených v klasickom fitnescentre.

Oficiálny názov: Thajské kráľovstvo (Thajsko)
Poloha: juhovýchodná Ázia
Rozloha: 513 120 km2
Počet obyvateľov: 69,43 milióna (2018)
Hlavné mesto: Bangkok
Jazyk: thajčina
Mena: thajský baht (THB)
Menový kurz: 1 € = 35,68 THB

Autor počas trekingu na slonoch. Foto: Yanick Photography

DOBRE VEDIEŤ

• Thajsko je budhistickou krajinou, k budhizmu sa tu hlási asi 95 % obyvateľov. V krajine sú obrázky Budhu posvätné a ich znesvätenie sa trestá odňatím slobody aj v prípade, ak sa ho dopustí turista.

• Thajčania majú svojho kráľa, kráľovnú a celú kráľovskú rodinu vo veľkej úcte, preto sa k nim treba správať s rešpektom.

• Všeobecne sú thajské ženy veľmi konzervatívne, preto sa ich nedotýkajte bez ich súhlasu.

• Pri vstupe do budhistického chrámu či mešity je potrebné vyzuť si topánky a zároveň dbať na vhodné oblečenie – minisukne alebo krátke nohavice nie sú povolené.

• Ženy sa nemôžu dotýkať budhistických mníchov, napríklad v autobusoch si vedľa neho nemôžu ani sadnúť.

• Aj keď to mnohé ženy porušujú, kúpanie „hore bez“ je považované za priestupok miestnych mravov a nudizmus je absolútne neprijateľný a trestný.

• Thajčania považujú hlavu za najušľachtilejšiu časť tela, preto by ste sa ako cudzinci nemali nikdy dotýkať hlavy miestnych ľudí, aj keby ste to mysleli akokoľvek priateľsky.

Mohlo by vás cestovateľsky zaujať:

Nájdite si vlastný ostrov šťastia na Maldivách
Severná Kórea: Neznámy svet nad 38. rovnobežkou
Luxusná tvár Laosu: Áno, to miesto je skutočné

Facebook Comments