Ľudské oči majú tri druhy čapíkov citlivých na červené, zelené a modré svetlo. Vtáky však disponujú aj štvrtým druhom, ktorý vníma ultrafialové svetlo. To ich spektrum farieb výrazne rozširuje. Viac prináša článok uverejnený na sciencedaily.com.

Ľudia sú farebne slepí v porovnaní s vtákmi a mnohými inými zvieratami,“ uviedla Mary Caswell Stoddardová, odborná asistentka na Katedre ekológie a evolučnej biológie Princetonskej univerzity. „Nielen, že štvrtý typ farebného kužeľa rozširuje škálu farieb viditeľných pre vtákov do UV žiarenia, ale potenciálne umožňuje vtákom vnímať kombinované farby ako ultrafialové + zelené a ultrafialové + červené – ale toto sa ťažko testuje,“ uviedla Stoddardová.

S cieľom preskúmať, ako vtáky vnímajú svoj farebný svet vedci vytvorili nový poľný systém na skúmanie farebného videnia vtákov v prirodzenom prostredí. Vedci v laboratóriu Rocky Mountain Biological Laboratory (RMBL) v meste Gothic v americkom štáte Colorado vyškolili divé kolibríky (Selasphorus platycercus) na experimenty s ich farebným videním.

Vedci sa zamerali na vnímanie tzv. nespektrálnych kombinácií farieb, ktoré obsahujú odtiene zo vzdialených miest farebného spektra. U ľudí je takou farbou fialová, no u vtákov sa predpokladá, že by to mohli byť okrem danej farby aj ultrafialovočervená, ultrafialovozelená, ultrafialovožltá a ultrafialovopurpurová. Testované vtáky napríklad rozlíšili ultrafialovozelenú od čisto ultrafialovej alebo čistej zelenej a dokonca rozlíšili aj dve rôzne kombinácie ultrafialového a červeného svetla, aj tmavšie od svetlejšieho. Ako však kolibríky tieto farby vnímajú, zostáva stále nezodpovedanou otázkou.

Farby, ktoré vidíme v poliach kvetov na našom študijnom mieste, v hlavnom meste divokých rastlín v Colorade, sú pre nás ohromujúce, ale predstavte si, ako tieto kvety vyzerajú pre vtáky s takým extra zmyslovým rozmerom,“ uviedol spoluautor štúdie David Inouye. Tím nakoniec analyzoval súbor údajov 3 315 farieb peria a rastlín. Zistil, že vtáky pravdepodobne vnímajú mnohé z týchto farieb ako spektrálne, zatiaľ čo ľudia nie.


Mohlo by vás zaujať:

Vedeli ste, že … v čom sú úplne jedinečné kolibríky?
Najodolnejšie živočíchy: Kam sa na ne hrabe človek
Spoznajte tajomný život v močiaroch

Facebook Comments