Okrem obratnosti vo vode sa na súši ale dokáže pomocou krátkych nôh veľmi rýchlo presúvať po bruchu. Nové fosílne objavy z Južnej Kórei, uverejnené aj na webe theswaddle.com, hovoria o týchto prehistorických zvieratách nové skutočnosti. V skalných útvaroch oblasti Jinju sa zachovali stopy dávnych krokodílov, ktoré mali dlhšie zadné nohy a vedeli bežať podobne ako pštrosy na dvoch nohách. Chvost im slúžil k vyvažovaniu prednej časti tela s kratšími prednými nohami a podlhovastou hlavou. Predpokladá sa, že vzorky pochádzajú z rannej kriedy, teda asi z obdobia pred 110 – 120 miliónov rokov.

Toto však nie je prvý dôkaz, že predkovia krokodílov behali na dvoch nohách. Pred viac ako desiatimi rokmi sa v geologickej formácii v Severnej Karolíne našli fosílie staršie ako 230 miliónov rokov. A v roku 2015 vedci na základe kostrových rekonštrukcií fosílnych pozostatkov dospeli k záveru, že patrili k najstarším a najväčším vedcom krokodílymorfu, s ktorým sa doteraz stretli, ktorý sa vďaka svojej karosérii nazýval „ Karolínsky mäsiar “. “ Mal hrôzostrašné zuby podobné čepeliam.“

Nájdenie prvého dôkazu o stope krokodílov v Južnej Kórei je skutočne veľký krok a prinieslo veľa vzrušenia. „Ľudia majú tendenciu premýšľať o krokodíloch ako o zvieratách, ktoré toho veľa neurobia, iba sa lenivo povaľujú na brehu Nílu alebo riek v Kostarike. Nikto automaticky nemyslí, že by mohli behať po zadných ako dnešné pštrosy nebo Tyranosaurus Rex,“ uviedol k objavu profesor paleontológie a geológie Martin Lockley z Coloradskej univerzity.

Mohlo by vás zaujať:

Odolnosť a krvilačnosť v hlbinách oceánov
Nové korytnačie skameneliny svojou veľkosťou zaskočili vedcov
Hrôzostrašné monštrum vyľakalo návštevníkov pláže

Facebook Comments