Naďalej sa totiž píšu nové príbehy, vznikajú nové svety a nápady. Lákadlom pre fanúšikov tohto žánru sú aj diela jeho najväčších velikánov, za ktorých sa považujú Francúz Jules Verne, Angličan H. G. Wells a Američan Isaac Asimov. Ak patríte medzi milovníkov sci-fi, potom by vašej pozornosti nemala ujsť kniha, ktorá je základným kameňom moderného sci-fi žánra a dnes je považovaná za klasiku svetovej literatúry.

Isaac Asimov
Ťažko nájsť autora, ktorý by bol erudovanejším odborníkom tvrdej línie vedeckej fantastiky („hard sci fi“) než Isaac Asimov, ktorý je zároveň autorom rozsiahlej sci-fi ságy Nadácia, kultovej série o zrútení a znovuvytvorení galaktickej ríše vo vesmíre. Pôvodná trilógia (Asimov neskôr napísal ešte ďalšie knihy o Nadácii) získala v roku 1966 najprestížnejšiu literárnu cenu v žánroch vedeckej fantastiky a fantasy – Hugo Award v kategórii Najlepšia séria všetkých čias! S nadšením o nej hovoria fanúšikovia sci-fi, celebrity, spisovatelia, ba aj vedci. Prvá časť tejto kultovej série vyšla v novom slovenskom preklade Patricka Franka pri príležitosti 100. výročia narodenia legendárneho autora Isaaca Asimova.

Nadácia – maják nádeje
Hari Seldon je v knihe zakladateľom novej vednej disciplíny psychohistórie. Na začiatku tridsiateho milénia dosiahlo Impérium svoj vrchol. Rozpína sa do všetkých kútov galaxie a nikdy nebolo také mocné ako teraz. Ale len Seldon dokáže predvídať eminentný úpadok nasledovaný tridsiatimi tisícročiami chaosu a konfliktov. Seldon sa však s touto myšlienkou nemieni zmieriť. V snahe zachrániť vedomosti ľudstva a skrátiť obdobie chaosu na nevyhnutné minimum založí Seldon na opustenej planéte Terminus, na okraji známeho vesmíru, maják nádeje pre budúce generácie. Toto útočisko pre tie najväčšie mozgy ľudstva nazve Nadácia. A práve tá má nielen uchovať kultúru a poznanie predchádzajúcich vekov, ale stať sa aj zárodkom Druhého Impéria. Ponorte sa do príbehu o veľkom civilizačnom vývoji v horizonte tisícov a desaťtisícov rokov a zažite dobrodružstvo pri pohľade do budúcnosti.

Mohlo by vás zaujať:

Dobrá kniha je oveľa lepšia voľba ako zlý film
Teror v Malmö: Obetí po rokoch začína pribúdať …
Neviete čo máte čítať? Že ste to vy, máme pár tipov

Facebook Comments