Naopak, vládne tu pokoj a ľudí tu stretnete len zriedka. Spoločnosť vám bude robiť iba štebot vtákov a šum stromov. Ak máte radi neprebádané zákutia, ktoré sa skrývajú v lone prírody, máte sa na čo tešiť.

1. Tyrkysové jazero východu
Predstavte si tyrkysové jazero, cez ktoré prechádza železnica. Obklopuje ho len les, lúky a niekoľko chatiek. Nemusíte však chodiť ďaleko, aby ste túto krásu videli na vlastné oči. Stačí sa vybrať do Slovenského raja. Ak nemáte radi preplnené pláže a neprekáža vám chladnejšia voda, ste tu správne. Vodná nádrž Palcmanská Maša sa rozprestiera v obci Dedinky. So svojimi 20 stupňami Celzia si právom vyslúžila titul najchladnejšia vodná nádrž na Slovensku. Ak tu raz zavítate, odporúčame vám preveslovať na člne až do Stratenskej píly. Naplno si tak budete môcť užiť všadeprítomnú malebnú prírodu.

2. Domček deduška Večerníčka
Veríte na rozprávky? V tom prípade máme pre vás dobrú správu. Domček deduška Večerníčka naozaj existuje. Ľudový dom v najvýchodnejšej obci Slovenska, v Novej Sedlici, ho priam až nápadne pripomína. V súčasnosti môžete túto národnú kultúrnu pamiatku obdivovať len zvonku. Keď však pôjde všetko podľa plánov a domček zrekonštruujú, uvidíte v ňom expozíciu televíznej rozprávky.

3. Po stopách čertov
Čertovsky dobrý výlet vás čaká v Krásnom Brode neďaleko Medzilaboriec. Nachádza sa tu totiž skala s podobizňou čertovej tváre a jeho odtlačkami prstov – Čertov kameň. Legenda hovorí, že kameň prinieslo odkiaľsi na malíčkoch dvanásť čertov. Tí ho chceli zhodiť na neďaleký chrám Monastyr. Zastihla ich však polnoc, zakikiríkali kohúty a čerti stratili moc. Kameň im spadol na miesto, kde stojí dodnes. Ostali na ňom len odtlačky prstov.

4. Rastlinný kostol ako z ríše Elfov
Na Jasovskej planine, približne 40 kilometrov od Košíc, sa nachádza Kaplnka sv. Ladislava, nazývaná aj Rastlinný kostol sv. Ladislava. Ide o unikát z drevených trámov bez strechy. Na jeho mieste stál v 16. storočí naozajstný kostol, ktorý patril Premonštrátskemu radu v Jasove. Vyplienili ho však Turci. Dnes tu môžeme vidieť len jeho provizórne torzo, ktoré ulahodí oku ešte viac než originál. Ak ste romantická duša a chystáte sa urobiť vážny životný krok, toto miesto je na to ako stvorené. Môžeme vám zaručiť, že odpoveď na vašu otázku bude kladná.

Rastlinný kostol ako z ríše Elfov – drevený kostol by pokojne mohol byť súčasťou Tolkienovej Stredozeme. Foto: Lea Heilová, Filip Lehotský

5. Za rozprávkovým tichom hôr
Medzi najkrajšie vyhliadky na Slovensku patrí jednoznačne Tomášovský výhľad v Slovenskom raji. Pre jeho obľúbenosť však môže byť pre niekoho pritesný. Menej vychýrená, no o to krajšia je vyhliadka Matka Božia. Ak máte radi nenáročnú turistiku a miesta, kde si môžete úplne nerušene vychutnať pohľad na okolitú prírodu, toto miesto budete milovať. Zhruba za dve hodinky chôdze po lesnej ceste z Novoveskej Huty (miestna časť Spišskej Novej Vsi, pozn. red.) máte rozprávkový výhľad ako na dlani.

Za rozprávkovým tichom hôr – Matka Božia. Nenáročná prechádzka vás odmení krásnym výhľadom. Foto: Lea Heilová, Filip Lehotský

6. Drevený megafón – vypočujte si tajomné zvuky prírody
Sadnite si do štvormetrového dreveného megafónu v Slanských vrchoch neďaleko Prešova a napnite poriadne uši. Vďaka unikátu, ktorý nemá konkurenciu v strednej ani západnej Európe, budete môcť počuť, ako štebocú vtáky, ako šumí lístie i ako ručia jelene. Zvuky v megafóne sa totiž znásobujú a vy máte pocit, že ste nikdy neboli k prírode bližšie než teraz. Pre dobrodruhov máme tip. V megafóne môžete aj prenocovať. Ráno vás zobudia nielen slnečné lúče, ale aj zvuky prebúdzajúcej sa prírody.

Drevený megafón – je osadený na lúke uprostred lesa. Navôkol možno voľným uchom zachytiť spev vtákov rôznych druhov. Foto. Lea Heilová, Filip Lehotský

7. Silická ľadnica – zažite chlad podzemia
Najnižšie položená ľadová jaskyňa na Slovensku i v Európe, kde v 19. storočí prevádzkovali pivovar. Nachádza sa 503 m n. m. neďaleko obce Silica. Aj keď je jaskyňa pre verejnosť neprístupná, jej vstupný portál môžete obdivovať z upravenej terasy. Aj tu budete cítiť chlad, ktorý sa vanie z podzemia. Ak sa budete chcieť skryť pred slnkom, toto je ideálne miesto. Ľad sa tu udrží dokonca aj v letných horúčavách.

Mohlo by vás zaujať:

Videovýlet do rokliny Suchá Belá: Sem raz musíte ísť
Objavte nedotknuté pralesy Európy

Facebook Comments