Získali ho za to, že zvládli odohrať stovky, ba až tisíce zápasov bez toho, aby vynechali čo i len jeden z nich.

Z pohľadu dĺžky trvania je v profesionálnom športe zrejme najdlhšia 22-ročná séria . Tento hráč amerického futbalu nevynechal počas svojej kariéry v Národnej futbalovej lige (NFL) jediný zápas. A to pritom vystriedal dresy piatich rôznych klubov. Feagles hrával medzi rokmi 1988 až 2009 na pozícii puntera, ktorého úlohou je predovšetkým odkopávať šišku čo najďalej do súperovej časti ihriska. Svoju kariéru ukončil až vo veku 44 rokov. „Skrátka som sa už necítil dobre. Bolel ma chrbát a opäť mi začalo opúchať koleno. Povedal som si, že už ďalej nedokážem pokračovať. Rozhodnutie ukončiť kariéru som urobil celkom rýchlo. Potom som si postavil na kávu a bolo po všetkom… Do ligy som sa dostal ako nedraftovaný hráč a nikdy by som si nepomyslel, že v nej dokážem vydržať tak dlho. Vždy som sa bál, že prídem o svoju prácu, a preto som sa snažil pracovať tvrdšie ako všetci ostatní,“ citovalo Feaglesa v roku 2010 ESPN. Pozoruhodné je, že kariéru sa rozhodol ukončiť napriek tomu, že so svojím klubom New York Giants mal podpísanú zmluvu aj na ďalšiu sezónu. Feagles celkovo nastúpil na 352 zápasov v jednom slede, čo z pohľadu samotného počtu nie je v porovnaní s inými športmi príliš veľa. Je to však spôsobené tým, že počas základnej časti odohrajú tímy NFL iba 16 stretnutí. Vytúženého víťazstva v Super Bowle sa dočkal v roku 2007 po dvadsiatich rokoch účinkovania v NFL.

Bejzbalitsa Cal Ripken jr. (vpravo) so svojim otcom. Foto: Profimedia.sk

Spoluhráč si myslel, že žartuje
Kým Feaglesovi patrí rekord v dĺžke trvania, z pohľadu počtu odohraných zápasov je zrejme jednotkou bejzbalista Cal Ripken Jr. Medzi rokmi 1981 až 1998 odohral v súťaži MLB v neprerušenom slede 2632 stretnutí. K takémuto vysokému číslu sa dopracoval vďaka tomu, že v zámorskej bejzbalovej lige nastupuje každý tím v základnej časti až na 162 zápasov. Ripkenovu sériu v septembri 1998 neukončilo zranenie, trest či slabá výkonnosť. Ukončil ju samotný hráč, keď požiadal trénera, aby ho v poslednom domácom zápase základnej časti vynechal zo zostavy. Jeho tím Baltimore Orioles už nemal šancu postúpiť do play-off a výsledok zápasu preto nebol až taký dôležitý. Ripkenovu pozíciu na ihrisku zaujal nováčik Ryan Minor, ktorý bol spočiatku presvedčený o tom, že si chce Ripken z neho iba vystreliť. Keď si diváci na tribúnach začali postupne uvedomovať, čo sa deje, ozval sa v tejto výnimočnej chvíli spontánny potlesk. „Necítim nič zvláštne. Malo by to byť v prvom rade o celom tíme, nie o mne. Predtým bol veľakrát dôraz kladený na moju sériu, čo mi však nikdy nebolo príjemné. Už je však tomu koniec a som rád, že som mohol sériu ukončiť svojím vlastným rozhodnutím,“ povedal Ripken po zápase. Kariéru ukončil o tri roky neskôr, pričom bol počas nej verný iba dresu Orioles.

Môže padnúť 32 rokov starý rekord
V basketbalovej NBA je rekordérom A. C. Green s 1192 štartmi, ktoré nazbieral v priebehu necelých pätnástich sezón (1986 – 2001). Spomedzi štyroch najväčších zámorských športových súťaží je najstarším rekord hokejovej NHL. Kanadský útočník Doug Jarvis si svoj 964. štart pripísal v sezóne 1987/1988. Bol to zároveň jeho posledný zápas v najprestížnejšej hokejovej súťaži sveta. Tento rekord však môže byť teoreticky do dvoch  rokov minulosťou. K jeho prekonaniu má našliapnuté obranca Keith Yandle. Tridsaťtriročný Američan je v súčasnosti hráčom Floridy Panthers a má na konte 866 zápasov v neprerušenom slede.

Spomedzi elitných futbalových líg v Európe je impozantná séria nemeckého brankára Seppa Maiera, ktorý v rokoch 1966 až 1972 v drese Bayernu Mníchov odchytal 442 bundesligových zápasov. Práve brankári sú tými hráčmi, ktorým patria rekordy aj v ďalších popredných futbalových súťažiach. Napríklad v anglickej Premier League je to Brad Friedel, ktorého séria trvala 310 stretnutí a v prepočte viac ako osem rokov, a v talianskej Serie A zas legendárny Dino Zoff s 332 štartmi.

(vľavo) Španielsky tenisový velikán Feliciano López. (vpravo) Rekordér NFL Jeff Feagles. Foto: Profimedia.sk

Osemnásť rokov bez absencie
V individuálnych športoch je situácia v tomto smere pomerne špecifická, keďže športovci nemajú jeden spoločný povinný rozpis pretekov či turnajov a podujatí sa zúčastňujú najmä na základe vlastného uváženia. Za pozornosť však rozhodne stojí výkon tenistu Feliciana Lópeza. Tridsaťosemročný Španiel nechýbal na žiadnom grandslamovom turnaji od French Open 2002. Bez prerušenia tak štartoval na 72 podujatiach „veľkej štvorky“. Keď na Wimbledone 2018 zobral v tom čase platný rekord Rogerovi Federerovi (65 grandslamových turnajov), podotkol, že si nemyslel, že niekedy Federera v niečom zdolá. „Som hrdý na moju konzistenciu výkonov. Nie je to o počte odohraných Grand Slamov, ale o tom, ako veľa rokov som už schopný hrať tenis na top úrovni. To je pre mňa tá najdôležitejšia vec,“ povedal vtedy López. Aby sa totiž mohol zúčastňovať najprestížnejších turnajov sveta, musí si aj vo vyššom veku naďalej udržiavať určitú výkonnosť, postavenie vo svetovom rebríčku a tiež zostať zdravý. Lópezovi sa najviac darilo na Wimbledone, kde sa trikrát dostal do štvrťfinále. Medzi najlepšou osmičkou bol okrem toho už iba na US Open 2015.

Mohlo by vás zaujať:

Islandský Thor má nový svetový rekord
Nebol len skvelým hráčom, bol ikonou: Kobe Bryant (†41)
Hrdina, ktorý nemal čo jesť

Facebook Comments