Veď aj Nicole Kidman spovedala ženu, ktorá sa ocitla v podobnej situácii ako jej postava neoprávnene odsúdená na trest smrti v thajskom hlavnom meste (seriál Bangkok Hilton). Najväčšie ovácie však určite zaznamenal multioscarový trhák Vykúpenie z väznice Shawshank. Režisér a scenárista Frank Darabont chcel najmä vystihnúť psychický stav väzňov, ktorí sa nevedia vrátiť po prepustení do normálneho života. Vedel to natočiť tak sugestívne, že niektoré scény z filmu produkcia vystrihla. Išlo najmä o scénu, keď Reda (Morgan Freeman) po prepustení z väzenia chytí v obchode s potravinami záchvat paniky a upokojí sa až vtedy, keď sedí v kúpeľni, kde mu stiesnený priestor pripomína väzenské cely.

O zachovaní psychického zdravia vo väzení sme už ale videli mnoho iných a starších filmov. Jedným z nich je kultový Frajer Luke s Paulom Newmanom. Kto nevidel scénu s jedením 50 vajec, prišiel naozaj o veľké majstrovstvo, rovnako ako prerod veselého Luka na deprimovanú trosku. Psychologické trilery sú fajn, ukážu nám napríklad, že aj Sylvester Stallone vie byť charakterový herec (Kriminál).

Avšak divácky najobľúbenejšie sú filmy o útekoch z prísne strážených väzníc. Ich kráľom je Útek z Alcatrazu so skvelým Clintom Eastwoodom. Modernú verziu plnú plánovania, taktiky a napätia natočil spomínaný Sylvester (Plán úteku – na pokračovania ani nemyslite). Menej psychlogizovania a možno i napätia, ale o to viac akcie ponúkajú filmy z prostredia ilegálnych väzenských bitiek.

Za všetky treba spomenúť sériu Neporaziteľný (najmä posledné tri diely). Scott Adkins kraľuje v asi choreograficky „najvymakanejších“ súbojoch, aké kedy bojové snímky ponúkli, a to vôbec nepreháňame. Svet trestancov a nepreniknuteľných mreží je pre filmárov, zdá sa, stále inšpiratívny. A to je len dobre, pretože studnica nápadov je v tomto prípade naozaj bezodná.

Mohlo by vás zaujať:

Strhujúce peklo väzenskej reality – pre obe strany
DMX strieda väzenie s koncertami

 

Facebook Comments