My vám poradíme, na ktorých železničných tratiach nebudete chcieť z vlaku vystúpiť.

Aj cesta môže byť cieľom. Povedia si vyznávači vlakovej turistiky, a majú pravdu. Možno vás naše železnice frustrujú, no vedzte, že v zahraničí je cestovanie vlakom často najlepším spôsobom, ako spoznať kolorit krajiny a jej najväčšie dominanty.

Glacier Express a jeho prechod Švajčiarskymi Alpami. Foto: Adobe Stock

Švajčiarsky železničný maratón
Platí to najmä o hornatých štátoch, napríklad aj o Švajčiarsku. Keď tu vyslovíte pojem vlakový zážitok, miestny našinec vám skočí do reči s názvom Glacier Express. Premáva už takmer deväť dekád a z jeho názvu Glacier (ľadovec) je hneď jasné, že sa s ním medzi mestami St. Moritz a Zermatt prejdete popri monumentálnych horách a zľadovatených stenách. Samozrejme, z vlaku vidíte len výhľady z viaduktov a ľadovce v plnej kráse môžete obdivovať jedine vtedy, ak ste turista, ktorý si vozne fotografuje radšej s panorámou hôr. Osemhodinová trasa nie je pre každého, no stačí, ak prejdete popri rokline Rhine a prezriete si krásy národného parku v kantóne Graubünden. Ale prídete tak celkovo o prechod 91 tunelmi a 291 mostami. Perfektný výhľad je najmä z panoramatických vozňov, za ktoré si však priplatíte, bežná cena je okolo 140 eur za celú trasu, no určite sa oplatí cestovať v skupinkách, keďže je to tak lacnejšie. Uchvátení budete aj z reštauračného vozňa, ktorého interiér pripomína nóbl podniky v švajčiarskych veľkomestách.

Svet fantázie na škótsky spôsob
Luxus je fajn, ale čo si budeme hovoriť, nič neprekoná atmosféru parných lokomotív. To vedia už aj fanúšikovia Harryho Pottera, ktorý sa do svojej školy presúval dobovým Hogwarts Expressom. Jeho predloha stále premáva pod názvom Jacobite Steam Train a odveziete sa ním po Škótsku z Fort William do mesta Mallaig. Cesta síce trvá len dve hodiny, no zážitok najmä z prechodu ikonickým viaduktom Glenfinnan je na celý život. Odporúčame si ale lístok kúpiť s predstihom aj dva mesiace, pretože záujem najmä počas letnej sezóny je obrovský. „Vlak bol plný aj v januári, ale viezť sa slávnym Hogwarts Expressom bol zážitok Cítil som sa ako v knihách J. K. Rowlingovej. Dokonca som si kúpil aj Harryho čokoládový balíček, aby bola atmosféra kompletná. Samozrejme, personál vlaku myslí aj na dospelých, tak som si mohol objednať asi najlepšiu škótsku whisky, akú som kedy pil,“ písal o svojom zážitku Chris na portáli Tripadvisor.

Slávna parná lokomotíva Jacobite Steam Train, v ktorej sa viezol aj Harry Potter. Foto: Adobe Stock

Severské zážitkové koľajnice
Na poriadny zážitok vo vlaku stačí občas len pár desiatok kilometrov. To vedia tí, ktorí mali to šťastie sedieť v nórskom vlaku na trati Flåmsbana. Prechod cez najdlhší fjord sveta Aurlands je neopakovateľný. Budete obdivovať 225 metrov vysoký vodopád Kjosfossen, radi sa stratíte v kilometrovom tuneli a pomalá jazda tradičného vlaku vás usadí priamo do krajiny elfov a trolov. Perfektný pohľad na útesy i kopce je v zimnom období, no preferujeme radšej leto kvôli pešej turistike. Môžete vyskúšať zastaviť naň jednej zastávke pri údolí Flåm, kde si pokojne prenajmite loď a plavte sa pozdĺž železničnej trate a pobrežia fjordu. Farmári na vás budú kývať neustále, či už pôjdete vlakom alebo loďkou. Pohostinnosť Nórov je známa a ich spätosť s prírodou vás možno presvedčí ostať tu dlhšie. Do vlaku si môžete zobrať aj cyklistickú výbavu, pretože ako to o severanoch vie už celý svet – ich cyklotrasy sú jedinečné. Vlak ide maximálnou rýchlosťou 40 km/h, takže si pokojne cyklochodníčky vyhliadnete i z vlaku. Táto storočná trať ale ohromí najmä výškovým prevýšením 863,50 metra, čo vie ohromiť najmä vtedy, ak si uvedomíte len jej dvadsaťkilometrovú dĺžku.

Viadukt Glenfinnan v Škótsku. Foto: Adobe Stock

Pobrežná krása v Taliansku
Krátka trať je bežná pri podobných „zážitkových“ trasách i v južnejších častiach Európy. Umenie stavať pobrežné úzkorozchodné trate ovládli určite i Taliani. Momentálne sa síce pasujú so spomínanou epidémiou, ak ale budete mať možnosť, určite do ich vlakov nastúpte. Najmä vtedy, ak lemujú ich typické malebné pobrežné mestečká. V Ligúrii a na slávnej trati Cinque Terre ich pár nájdete. Z mestečka Levanto to La Spezia to je len 40 minút cesty, ale tie výhľady! Celú dobu ide prakticky len po pobreží. Pred vami útes a za vami tiež. Pozeráte sa na prácu miestnych rybárov, vidíte prístavy s desiatkami maličkých lodiek a na druhej strane sa rozprestierajú miestne vinice. Ak vo vás táto necelá hodinka cesty nevzbudí hlbokú lásku k vlakom, tak už asi nič. Aj napriek tomu, že ide o kratučkú trasu, je tu mnoho zastávok, kde môžete pokojne vystúpiť a kochať sa výhľadom z rôznych útesov. Alebo jednoducho zájdete do jedného z množstva malých vinoték na pobreží a vychutnáte si vynikajúci miestny mok.

Snáď sa čoskoro bude možné opäť prepraviť po slávnej talianskej trati Cinque Terre. Foto: Adobe Stock

Jazda vlakom sa nemôže porovnávať s prepravou hociktorého iného dopravného prostriedku. Pri ničom tak necítite splynutie s prírodou a luxus spojený s poznaním tradičného remesla danej krajiny. Ak ste sa ešte neodhodlali na vlakové dobrodružstvo, skúste aspoň krátke exkurzie a možno sa vo vás prebudí srdce železničiara.

Nórska príroda vás vo vlaku uchváti. Foto: Adobe Stock

Mohlo by vás zaujať:

Čarovná cesta vlakom cez Švajčiarske Alpy
Drsný simulátor Transsibírskej magistrály: Jazdi a preži

Facebook Comments