Odpálenie z odpaliska, dopad loptičky na fervej, ďalší odpal, prvá jamka… Aj vy cítite ten adrenalín? Hoci je golf starodávna hra, v porovnaní s ostatnými športmi sa mu podarilo nielen prežiť, ale získava si čoraz viac fanúšikov. A to aj napriek prísnym pravidlám či konvenčnému oblečeniu. Pre niekoho je možno práve to potvrdením si istej prestíže, pre niekoho miestom na spoločenské či neformálne stretnutia, no mnohí v tom našli vášeň a mnohí len hľadajú. Aj keď počet golfistov síce pribúda, no rastie aj počet tých, pre ktorých sa stal golf utrpením. Zradila ich, takpovediac, hneď druhá jamka. „Tzv. golfový lakeť spôsobuje veľmi špecifickú ostrú bolesť na vnútornej strane lakťa,“ vysvetľuje algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD., riaditeľ Centra liečby bolesti.

Špecifická bolesť
Kým pre mnohých je známejší pojem tenisový lakeť, ten sa prejavuje bolesťou na vonkajšej strane lakťa a sú zaň zodpovedné aj príslušné svaly, ktoré sa na túto časť – laterálny epikondyl – upínajú. „Golfový lakeť, teda mediálna epikondylitída, postihuje úpony na vnútornej strane lakťa, takzvané ohýbače. Bolesť tak najčastejšie diagnostikujeme práve z vnútornej strany lakťa,“ hovorí algeziológ Przewlocki. Spôsobiť ju môžu mikroúrazy v oblasti uchytenia svalov, a to najmä v prípade akútnych bolestí, no tie často prerastajú do chronickej bolesti. A tam sa už pridávajú ďalšie dôvody, najmä dlhodobé preťaženie, teda sústavné mikropoškodzovanie svalových úponov. „Spočiatku je bolesť citeľná len pri vykonávaní danej činnosti a zapojení príslušných svalov. Neskôr začína vyžarovať po celej vnútornej strane predlaktia až do štvrtého a piateho prstu. Bolesť sa postupne zhoršuje a je ostrá aj po zohnutí zápästia, napríklad stisku ruky, dvíhaní nákupov či otáčaní gule na dverách,“ spresňuje. Bolesť sa vie zintenzívniť až tak, že vám obmedzí akýkoľvek pohyb a dokonca neprestáva ani vtedy, keď je predlaktie v pokoji. „Príznakom je aj strata citlivosti na dotyk a stuhnutosť, najmä ráno,“ dodáva doktor Przewlocki. A postupne dochádza k degeneratívnym zmenám v oblasti úponu. „Dokonca dochádza k poškodeniu štruktúry kolagénu. Tvoria sa nové cievy, nová inervácia, a to spôsobuje bolesť, pretože nová inervácia je na ňu oveľa citlivejšia,“ dodáva.

Iba golfisti? Nie, pozor aj na počítač
Golfový lakeť pre tento typ bolesti nie je náhodné označenie. Práve golfisti totiž v dôsledku sústavného tlaku na ruku a pretrvávajúce svalové napätie bez následnej regenerácie tvoria veľkú skupinu pacientov. Golfovému lakťu sa nevyhol ani najslávnejší golfista sveta Tiger Woods. No ako podotýka doktor Przewlocki, golfisti nie sú jediní. „Okrem preťaženia svalov predlaktia sa aj nesprávna technika hry podpisuje pod golfový lakeť. A to aj tenistov či hráčov squashu. Ďalším dôvodom je napríklad nevhodná raketa, najmä hmotnostne, nesprávna technika hodu, dvíhania závažia pri silovom tréningu a podobne,“ vypočítava. No a máme tu aj novodobú kategóriu, kde nám pribúdajú pacienti bez ohľadu na pohlavie či dokonca vek. „Ide o písanie na klávesnici počítača, tabletu či displeja mobilu, kde nefixujeme predlaktie a zápästie o podložku, ale prsty sú vo vzduchu,“ upozorňuje.

Foto: Adobe Stock

Liečba krvou aj skalpelom
Golfový lakeť najčastejšie prezradí spomenutá špecifická bolesť na vnútornej strane lakťa, obmedzenie pohybov prstov či napríklad aj oslabenie stisku ruky. Veľmi účinnou metódou pri určení diagnostiky sú však aj špeciálne testy, prípadne, ak bolesť nie je možné takto určiť, prichádza na rad ultrasonografia, röntgen alebo magnetická rezonancia. V počiatočných fázach bolesti ešte postačí pokojový režim, ľadové obklady na postihnuté miesto, priečna masáž a rehabilitácie, kinesiotaping, prípadne fixácia lakťového kĺbu na zníženie zaťaženia. „Ak prerastie bolesť do chronickej, konzervatívna liečba už nestačí. Kortikoidy totiž načas pomôžu, ale neriešia problém. Často spôsobia ešte väčšie problémy, pretože zmiernenie bolesti vedie k nedodržaniu liečby, opätovnej záťaži a tým aj k prepuknutiu bolesti,“ upozorňuje doktor Przewlocki.

Ak sú čiastočne natrhnuté väzivá, účinnou je aplikácia PRP. Ide o unikátnu liečbu vlastnou krvnou plazmou. „Potrebný je objem ako pri bežnom odbere. Krv sa vkladá na krátko do centrifúgy, kde sa oddelia jednotlivé zložky krvi. Z nich sa odstredí krvná plazma bohatá na krvné doštičky a regeneračné faktory a lekár aplikuje jeden mililiter priamo do postihnutého miesta,“ hovorí. Krvná plazma je bohatá na krvné doštičky, rastový faktor a iné proteíny, ktoré majú unikátny hojivý účinok. V závislosti od poškodenia tkaniva môže prísť na rad aj operácia. Jej cieľom je odstrániť poškodené tkanivo a premiestniť úchyt svalu na nepoškodené miesto. Ak je zasiahnutý aj lakťový kĺb, robí sa aj artroskopická operácia, kde sa rovnako odstráni poškodené tkanivo. „Samozrejme, účinnosť liečby vždy závisí od včasnej diagnostiky,“ pripomína doktor Przewlocki.

Mohlo by vás zaujať:

Život s cukrovkou nie je ani trochu sladký
Prečo by si muži mali dopriať „vitamín Slnka“?
Priveľa alkoholu nás už na druhý deň takto dobehne

Facebook Comments