Že ešte nie je horúce leto? Teplota vzduchu nemá na silu UV žiarenia skoro žiadny vplyv. Viete, aké iné mýty sa ešte spájajú s UV žiarením? A čo je UV index?

1. Ak na pokožke necítim horúčavu, spálenie mi nehrozí
Mýtus, nie je to pravda: Slnečné žiarenie obsahuje viditeľné, infračervené a ultrafialové žiarenie. Teplo slnečných lúčov môžete cítiť vďaka infračervenému žiareniu. Ultrafialové žiarenie (UV) je neviditeľné a na pokožke ho nie je možné cítiť. Teda až dovtedy, kým nebudete vašu pokožky vystavovať UV žiareniu príliš dlho a nedôjde k jej spáleniu, ktoré je bolestivé.

V zásade každé vystavenie sa UV žiareniu spôsobuje poškodenie pokožky. Je len otázne, ako dlho pôsobí toto žiarenie na pokožku a či sa tá dokáže sama zregenerovať. Preto sa nám po celodennej cyklistickej túre alebo po dni strávenom na záhrade objavia značky, ktoré označovali, pokiaľ sme mali ruky zahalené tričkom. Často sme prekvapení, ako sa to mohlo stať, veď sme počas dňa žiadne pálenie na našich rukách necítili…

2. Počas oblačného dňa ma nemôže spáliť slnko
Mýtus, nie je to pravda: Hoci oblačnosť čiastočne redukuje UV žiarenie, ešte stále viac ako 80 % z neho dokáže cez ľahkú oblačnosť prejsť a mať na našu pokožku rovnaký vplyv, ako počas jasného dňa.

3. Ak som vo vode, nemôžem sa spáliť
Mýtus, nie je to pravda: Voda nás v teplých dňoch síce dokáže príjemne osviežiť, avšak pred UV žiarením nám poskytuje len minimálnu ochranu. Navyše odraz vody môže intenzitu UV ešte zvýšiť.

4. UV žiarenie môže byť rovnako nebezpečné v zime aj v lete
Áno, je to tak: Množstvo UV žiarenia zo slnka, ktoré sa dostane na povrch Zeme, závisí od mnohých faktorov: časti dňa, ročného obdobia, zemepisnej šírky, nadmorskej výšky, odrážania od povrchu (sneh, voda), oblakov či znečistenia ovzdušia. Hoci je intenzita UV žiarenia najvyššia napoludnie v letnom obdobím, kedy je slnko najvyššie nad horizontom, nie je ničím výnimočným, že sa spálime na lyžovačke vo februári.

Súvisí to s vyššou nadmorskou výškou lyžiarskych stredísk, ale aj s tým, že sa UV žiarenie odráža od snehovej pokrývky a tým zintenzívňuje. Navyše naša pokožka je po zime ešte nedostatočne adaptovaná na vyššie dávky UV žiarenia a ľahšie sa spáli.

5. UV index je možné nájsť denne v kvalitnej predpovedi počasia
Áno, je to tak: UV index je namerané alebo predpokladané množstvo ultrafialového žiarenia na konkrétnom mieste v konkrétny deň. Je možné ho definovať škálou od 1 do 11+.

Čím je hodnota vyššia, tým je aj riziko spálenia kože vyššie: pri hodnotách 1 a 2 nie je potrebná žiadna ochrana, pri hodnotách 3 – 7 je vhodné sa chrániť napoludnie ochrannými prostriedkami – teda pokrývkou hlavy, okuliarmi a nepokryté časti opaľovacím krémom. Samozrejme je potrebné brať do úvahy aj fototyp pokožky. Pri hodnotách 8 – 11+ sa odporúča nevystavovať sa slnečnému žiareniu počas poludnia vôbec a v ostatných častiach dňa je treba sa chrániť všetkými ochrannými prostriedkami.

V kvalitnej predpovedi počasia je okrem iného možné nájsť aj UV index. V aplikácii Počasie & Radar je uvádzaný ako maximálna hodnota UV žiarenia počas daného dňa v dennej predpovedi počasia s predpoveďou až na 14 dní dopredu.

Mohlo by vás zaujať:

Chceli by ste starnúť pomalšie?
Držte si znamienka na uzde: Čo robiť, keď…?

Facebook Comments