Ale prímorské severné mesto Lübeck ich v zážitkoch pokojne predbehne i napriek tomu, že ho cestovateľskí nadšenci veľmi často obchádzajú. Mesto spolkovej krajiny Šlezvicko-Holštajnsko možno netrhá rekordy v návštevnosti, no právom patrí medzi najmalebnejšie historické mestá Európy. A to vôbec nepreháňame.

Foto: Adobe Stock

História v každom kroku
Stredoveké centrum je zapísané v svetovom dedičstve UNESCO a okrem povestných siedmich veží kostolov a historických budov má množstvo pastiev pre oči i dušu. Lübeck je predovšetkým prístavné mesto a rieka Tráva vlievajúca sa do Baltského mora tu robí poriadny kus „umeleckej“ práce. Po každom prejdenom metri máte pocit, že ste v inej časti starého kontinentu. Pozdĺž nej nájdete staré domčeky ako z Amsterdamu či belgických Brúgg. Holštajnská brána zas pripomína talianske historické mestečká. Určite tu nevynechajte návštevu starých skladov soli – komplex šiestich tehlových budov zo 16. storočia vás uchváti. Lübeck je, samozrejme, ako pravé starobylé mesto naklonené aj impozantným výhľadom. Ten najfotogenickejší zažijete z veže kostola sv. Petra vo výške 108 metrov. Okrem historického jadra uvidíte i neďaleké ústenie rieky do mora.

Monumentálne veže
Námestie Marktplatz sa pýši najmä monumentálnou budovou Lübeckej radnice v gotickom slohu. Ak vám ešte toto nevyrazilo dych, tak trojloďový Kostol sv. Panny Márie s vežami vysokými 125 metrov to zmení. Lübeck však neláka len obdivovateľov histórie, ale aj gurmánov. A nie je to len vďaka miestnemu šlezvicko-holštajnskému gurmánskemu festivalu, ktorý sa koná na začiatku jari. Toto mesto i kraj je jednoducho rajom pre chuťové bunky. Hostiny samotné sa konajú aj na plážach. Napríklad pri mestečku Timmendorfer Strand môžete zájsť na rovnomennú pláž a oddať sa kulinárskemu festivalu pre nezadaných, konajúci sa každoročne v marci.

More a marcipán
Samozrejme, gastrozážitky vás čakajú najmä v centre Lübecku. Napríklad menu reštaurácie Slumachers v historickom jadre vás dostane svojím menu. Síce tu viete za jedlo nechať aj 30 eur, personál vás nenechá hladným. Dajte si pokojne steak z vysokej roštenky a zapite to miestnym pivom alebo vínom. Mesto Lübeck má prívlastok marcipánové a nie je to náhoda. Priviedol ho pán Niederegger. Ten ho podával v kaviarni neďaleko radnice. Kaviareň doteraz existuje a nájdete v nej aj múzeum marcipánu. Určite sa radi odfotografujete aj pri soche bývalého majiteľa, ktorá je, samozrejme, celá z marcipánu. Nezabúdajte na to, že Lübeck je prímorské mesto, čo znamená veľký bonus pre milovníkov čerstvých rýb. V severnej časti mesta zvanej Warnsdorf nájdete viacero podnikov, kde si poklady z mora môžete dopriať do sýtosti. Väčšina podnikov tu je otvorených od obeda. Fisch & Meer Restaurant vás dostane najmä skvelou ponukou vyprážaných rýb, ich treska je vynikajúca, no určite vyskúšajte aj cestoviny s plodmi mora. Ak máte chuť na nejaké potraviny priamo od miestnych pestovateľov, zájdite ráno na trhovisko pred mestskú radnicu. Určite si doprajte viacero druhov kvalitných zemiakov, no nevynechajte jablká a jahody svetovej kvality.

Foto: Adobe Stock

Nocľah a krajinské zážitky
Po dobrom jedle je nutný kvalitný odpočinok. Lübeck ponúka veľa kvalitných hotelov, no odporúčame ubytovanie v moteloch. V tomto kraji na severe Nemecka tento pojem znamená niečo iné, než sme zvyknutí. Ide skôr o niečo ako trojhviezdičkové útulné hotelíky. Napríklad Hotel One Lübeck vám ponúkne nocľah za 65 eur a ešte si pochutnáte na výborných raňajkách v podobe rozsiahlych švédskych stolov a špeciálneho menu, ktoré sú v cene. Ich omelety si zamilujete! Celý kraj Šlezvicko-Holštajnska vás očarí. Do spomínaného mestečka Timmendorfer Strand určite zájdite na krásnu pláž plnú tradičných stánkov s ležadlami a fotogenickým dlhým mólom. Určite však nevynechajte Kiel – hlavné mesto spolkovej krajiny. Prezývka „mesto na vode“ nie je náhodné. Prístavy plné krásnych prepychových jácht priťahujú morských vlkov. Na prenájom je tu množstvo lodí, ktoré vás preplavia neďaleko pobrežia. Pokojne sa zastavte aj na hraniciach s Dánskom v chránenej biorezervácii. Po útesoch dokonca vedú rozmanité cyklotrasy, takže si tu užijete aj skvelú turistiku na dvoch kolesách. Táto spolková krajina i samotné mesto Lübeck je stále neobjaveným rajom na severe Nemecka. Ak milujete gastronómiu, históriu a neopozeranú prírodu, určite sem zájdite.

Toto ste o Lübecku zrejme nevedeli:

– Na prelome 7. a 8. storočia osídlili toto územie Slovania.

– Lübeck má najväčšie múzeum Hanzy na svete. Išlo o združenie obchodných miest.

– Mestská brána Holstentor je neustále ohrozovaná zosuvmi pôdy. Navážanie novej zeminy je pri nej bežná záležitosť.

– V Lübecku sa natáčal film Nosferatu (1922) a množstvo nemeckých seriálov vrátane Miesta činu (1970 – 1986).

Foto: Adobe Stock


Mestá hodné vašej návštevy:

Mesto tisícich tvárí: Neapol nie je len pizza a futbal
Metropolou Occitánska je nenápadne podmanivé mesto
Originálny závan Baskicka: Mesto so symbiózou starého a nového

Facebook Comments