Reč je o nafukovacom elektrickom skútri Poimo (POrtable and Inflatable Mobility), ktorý je dostatočne kompaktný na to, aby sa zmestil do bežného batohu. Za vývojom stojí Tokijská univerzita. Viac informácii priniesol aj web bbc.com.

Tvorcovia uviedli, že chceli vytvoriť vozidlo, ktoré minimalizuje riziko zranenia v prípade nehody. Skúter sa dá nafúknuť za približne minútu pomocou elektrického kompresora. Telo tvorí hlavne termoplastický polyuretán (TPU), ktorý sa využíva napr. na výrobu vzduchových postelí. Poimo sa ďalej skladá zo štyroch kolies, elektormotora, batérie a riadidiel so vstavaným bezdrôtovým ovládačom. Celková hmotnosť je 5,5 kg, ale vedci dúfajú v jej zníženie pri nasledujúcich prototypoch. Najvyššia rýchlosť nebola ešte zverejnená. Po ukončení jazdy si Poimo jednoducho vyfúknete a zbalíte na ďalšie použitie.

Svoje slovo ešte musia povedať odborníci a legislatíva, aby stanovili pravidla pre podobné e-skútre. Základným kritériom bude jednoznačne bezpečnosť. „Veríme, že nafukovacia mobilita, ktorá je odlišná od existujúcich systémov mobility, bude v mestách v budúcnosti užitočná,“ uviedol Rjuma Niijama, člen vývojového univerzitného tímu.


Mohlo by vás zaujať:

Airbus stavil na futuristický trup splývajúci s krídlami
Cestujte 50 rokov vpred! Máme sa na čo tešiť
S týmto taxíkom zápchy doslova preletíte

Facebook Comments