Nová štúdia vedcov z University of Nottingham a Newcastle University ukázala, že typické tzv. pubertálne správanie počas dospievania sa nevyskytuje iba u mladých ľudí – stáva sa to aj u psov. Článok o tom priniesol aj web nottingham.ac.uk. Vedci zistili, že psy ignorovali príkazy, ktoré im dal ich opatrovateľ, a bolo ťažšie ich trénovať vo veku ôsmich mesiacov, kedy prechádzajú „pubertou“. Toto správanie bolo výraznejšie u psov, ktoré mali neistú väzbu na svojho majiteľa. Vtedy sú štvornohí miláčikovia tvrdohlaví a výcvik u nich stagnuje.

Vedecký tím skúmal skupinu 69 psov, aby preskúmal správanie v dospievaní. Sledovali poslušnosť u labradorov, zlatých retrieverov a krížencov oboch plemien vo veku piatich mesiacov – pred dospievaním – a osem mesiacov – počas dospievania. „Naša štúdia dokazuje, že zmeny správania pozorované u psov sú veľmi podobné ako u pubertálnych detí… ale rovnako ako u ľudí je to len prechodná fáza,“ tvrdí Dr. Naomi Harveyová zo Školy veterinárneho lekárstva a prírodných vied na Nottinghamskej univerzite. Rovnako ako u ľudí je trestanie psa počas puberty kontraproduktívne. Zhubné účinky má aj odmietanie psa a neprejavovaniu mu dostatku lásky.

Držíme palce hlavne rodičov, ktorí majú doma potomka aj psa v rovnakom čase v puberte. Dobrou správou je, že aspoň psa to prejde oveľa skôr.

Mohlo by vás zaujať:

VIDEO: Tento pes sa stal prvým zvieracím base jumperom
Najodolnejšie živočíchy: Kam sa na ne hrabe človek
14 zvierat, ktoré prišli od veterinára o dosť veselšie

Facebook Comments