Napísala ju švédska expertka na odložené prípady Tina Frennstedt (50) a ocenenie najlepší debut roka si rozhodne zaslúži.

V rámci krimi žánru jedna z knižných udalostí tejto jari na Slovensku. A opäť severská lahôdka od jednej z najuznávanejších švédskych krimi reportérok. Tina Frennstedt pracovala ako editorka správ v novinách Svenska Dagbladet, krimi reportérka v Expressene a v súčasnosti je manažérkou vysielania Crime Central, televíznej produkcie Expressenu, ktorá sa zameriava na súčasný zločin. Za prvý diel série odložené prípady, nazvaný Nezvestná, dostala prestížne švédske ocenenie Crimetime Award ako najlepší debut roka 2019. A je skvelou správou, že veľmi rýchlo vznikol slovenský preklad Kataríny Uhríkovej, ktorý si teraz môžeme vychutnať a atmosférou i prostredím sa takmer priblížiť k vynikajúcim severským krimi seriálom Most či Zločin.

Posila z Dánska
Aj rodáčka z Lundu, ktorá žije v Södermalme, v Štokholme zasadila dej svojho debutu do okolia Malmö. Pred 16 rokmi zmizlo uprostred leta v južnom Švédsku 19-ročné dievča. Prípad nikdy nebol vyriešený a dievča sa nikdy nenašlo. Teraz vrah napádajúci a znásilňujúci ženy v ich domovoch terorizuje Malmö. Dôkazy nasmerujú vyšetrovanie k dlho hľadanému dánskemu vrahovi z Valby. Netrvá dlho a slávny dánsky expert na profily zločincov a odborník na vraha z Valby, Carsten Morris, sa stane súčasťou švédskeho tímu vyšetrovateľov.

Predbehnú vraha?
Neočakávaný zvrat udalostí nastane, keď odtlačky prstov z miesta činu v Malmö naznačujú súvislosť s prípadom nezvestnej tínedžerky z roku 2002. Môžu tie dva vzdialené prípady súvisieť? Vyšetrovanie vedie detektívka inšpektorka Tess Hjamarssonová, vedúca oddelenia odložených prípadov. Jej odhodlanie vyriešiť prípady zločinov, ktorých oficiálne vyšetrovanie bolo zastavené bez výsledku, hraničí až s obsesiou. So svojou partnerkou Marie Erlingovou sa snažia vyriešiť oba prípady skôr, než vrah znova zaútočí. Času je málo, napätie stúpa a vy túto knihu z rúk tak ľahko nepustíte.

Tipy na čítanie:

Neviete čo máte čítať? Že ste to vy, máme pár tipov
Šialená hra: Dráma v živom vysielaní
Osviežte si hlavu dobrou knihou po home office

Facebook Comments