10. Najdrahšia nemocnica
Austrálčania sa zrejme riadia heslom, že investovať do zdravia sa oplatí. Aj preto je najdrahšia nemocnica sveta zároveň najdrahšou budovou v krajine. Výstavba Royal Adelaide Hospital vytiahla z vreciek daňových poplatníkov v prepočte 1,4 miliardy eur. To je približne štvrtina sumy, ktorú dostalo v roku 2019 do rozpočtu slovenské ministerstvo zdravotníctva. V tejto nemocnici pracuje asi šesťtisíc ľudí a nájdete tu iba jednolôžkové izby, je ich celkovo 800. V každej je samostatná kúpeľňa, takže pacienti sa nemusia presúvať chodbami. Zdravotné pomôcky či dokonca obedy tu roznášajú robotické vozidlá a nemocnica je aj pomerne ekologická. Zvyškové teplo z elektrických generátorov sa používa na ohrev vody a celý komplex je natočený tak, aby ho čo najviac osvetľovali slnečné lúče.

Foto: Adobe Stock

9. Najdrahšia železničná stanica
Mrakodrap 1 World Trade Center, ktorý stojí na mieste „Dvojičiek“, stál o celých 100 miliónov dolárov menej než najdrahšia vlaková stanica sveta. Tá sa nachádza v komplexe Svetového obchodného centra a jej výstavba stála 3,6 miliardy eur. Aj v tomto prípade stavbári presiahli rozpočet, stanica bola napokon dvakrát drahšia, než sa pôvodne predpokladalo. Hlavná budova tvarom pripomína letiacu holubicu, názory Newyorčanov na to, či ide o ozdobu mesta alebo o škvrnu na jeho tvári, sa rôznia. V roku 2018 obslúžila stanica 50-tisíc pasažierov denne a je piatym najrušnejším dopravným uzlom v New Yorku. Pôvodne mala mať stanica otváraciu strechu, ale napokon postavili iba klasickú. Rozpočet nepustil.

Foto: Adobe Stock

8. Najdrahšie firemné riaditeľstvo
Výstavbu komplexu Apple Park v Kalifornii oznámil ešte v roku 2006 Steve Jobs. Stavať sa však začalo až o sedem rokov neskôr a budovu otvorili v apríli 2017. Má kruhový pôdorys, rozprestiera sa na ploche vyše 700-tisíc metrov štvorcových a pracuje tu 12-tisíc osôb. S tým, ako sa vie stavba predražiť, majú skúsenosti nielen na našom ministerstve dopravy, ale aj v Apple. Sídlo firmy malo pôvodne stáť 2,7 miliardy eur, konečná suma sa však vyšplhala až na 4,5 miliardy eur. Zaujímavé je, že budova nestojí na zemi, ale je položená na 700 obrovských oceľových „tanieroch“. Architekti totiž brali do úvahy blízkosť tektonického zlomu San Andreas a s ním súvisiacich zemetrasení. Apple Park sa vďaka špeciálnej konštrukcii dokáže posúvať o viac než jeden meter.

Foto: Profimedia.sk

7. Najdrahšie kasíno
Spoločnosti Las Vegas Sands už pre jej činnosť nestačí len mesto hriechu, a tak sa rozhodla expandovať. V Singapure vďaka tomu vzniklo vôbec najdrahšie kasíno sveta za približne 5 miliárd eur. Marina Bay Sands však funguje aj ako hotel, konferenčné a obchodné centrum či múzeum vedy a umenia. Tri veže s 55 podlažiami spája „lávka“ s dĺžkou 340 metrov a okrem iného sa na nej nachádza aj vôbec najvyššie položený „nekonečný“ bazén na svete. Fajn miesto na schladenie hlavy pre tých, čo premárnia majetok v niektorom z 1600 hracích automatov. Kasíno otvorili v júni 2010 a zamestnáva 10-tisíc ľudí. Ťažko si predstaviť, že v tomto mamuťom rezorte, ktorý má aj vlastné klzisko s umelým ľadom, niečo chýba, ale napriek tomu sa plánuje výstavba štvrtej veže.

Foto: Adobe Stock

6. Najdrahší most
O predražovaní už bola reč, ale prípad výmeny východnej časti mosta Bay Bridge, ktorý spája mestá San Francisco a Oakland, je naozaj extrémny. Cena výstavby sa mala pohybovať okolo 250 miliónov dolárov. A koľko naozaj stála? 6,5 miliardy dolárov, v prepočte 5,9 miliardy eur. Samozrejme, dnes by bola suma po zohľadnení inflácie vyššia než v roku 2013, keď rekonštrukciu ukončili. Starý most bolo potrebné nahradiť novým z dôvodu možného zemetrasenia, ktoré je v okolí San Francisca pomerne častým javom. Či sa investícia oplatila, ukáže až čas. Teoreticky by ale mal most odolať aj takému silnému zemetraseniu, aké sa udeje raz za 1500 rokov. Jeho životnosť sa odhaduje na 150 rokov pri dodržaní údržových pravidiel.

Foto: Profimedia.sk

5. Najdrahšia náboženská stavba
Ťažko povedať, koľko presne stála a už vôbec nevieme, o akú sumu by išlo po zohľadnení inflácie. Historici sa však zhodujú, že Veľká mešita v Mekke je najdrahšou náboženskou stavbou sveta. Len jej v poradí tretia expanzia, ktorá by mala byť hotová v roku 2020, stála asi 9,6 miliardy eur. Ide o srdce islamu a každý moslim by mal minimálne raz za život absolvovať takzvanú hadždž, teda púť do Mekky. Len počas tohto podujatia navštívia mešitu asi dva milióny veriacich. Po expanzii by však mala byť stavba schopná ponúknuť priestor až pre 2,5 milióna ľudí. Mimochodom, nejde len o najdrahšiu a najväčšiu náboženskú budovu, ale aj o druhú najväčšiu stavbu sveta. Rozlohou ju prekonáva len továreň Boeing Everett Factory vo Washingtone.

Foto: Profimedia.sk

4. Najdrahší hotel
Mekku treba v tomto zozname spomenúť opäť. Komplex Abrádž al-Bajt totiž stojí hneď vedľa Veľkej mešity a jeho veľkú časť tvorí hotel, ktorý má poskytovať ubytovanie najmä bohatým pútnikom prichádzajúcim do Mekky. Stál 13,6 miliardy eur a okrem iného je jeho súčasťou aj tretia najvyššia budova sveta. Má výšku 601 metrov a za tie peniaze mohla byť aj originálnejšia, pripomína totiž londýnsky Big Ben. Práve tu sa nachádza spomínaný päťhviezdičkový hotel, v nižších budovách by ste našli napríklad nákupné centrá či apartmány na prenájom. Zaujímavé je, že aby mohol Abrádž al-Bajt vzniknúť, musela mu urobiť miesto rozľahlá a historicky významná osmanská pevnosť z konca 18. storočia. Naživo ju tak môžete vidieť už len v parku miniatúr v Istanbule.

Foto: Profimedia.sk

3. Najdrahšia priehrada
Itaipú stála síce „len“ 19 miliárd dolárov, ale spustili ju v roku 1984. Ak teda vezmeme do úvahy infláciu, v prepočte na eurá by to dnes bolo viac než 41 miliárd. A to je podstatne viac, než Čína vrazila do svojej mamutej priehrady s názvom Tri rokliny. Itaipú sa nachádza na toku rieky Paraná na hranici Brazílie a Paraguaja. Výstavbu priehrady spojenej s hydroelektrárňou financovali oba štáty a jej mohutnosť celkom dobre ilustruje fakt, že stavbári použili toľko železa a ocele, koľko by stačilo na 380 Eiffelových veží. S Itaipú sa však spája aj viacero smutných udalostí. V dôsledku jej existencie napríklad zmizli vodopády Sete Quedas. Že ste o nich nepočuli? Nuž vedzte, že ešte v roku 1982 patrili k piatim najmohutnejším na svete.

Foto: Adobe Stock

2. Najdrahšie letisko
Dňa 26. septembra 2019 pristáli prví pasažieri na vôbec najdrahšom letisku v dejinách. Daxing leží asi 40 kilometrov od Pekingu a jeho výstavba vysala z čínskej štátnej pokladnice v prepočte 57 miliárd eur. Dizajn letiska vzišiel z dielne Zahy Hadid a podľa jeho autorov má pripomínať fénixa. Bežný človek však vidí skôr hviezdicu než vtáka ohniváka. Cestujúceho zo západu určite prekvapí, v akom rozsahu dokázali Číňania aplikovať technológiu rozpoznávania tvárí. Zariadenie pri check-ine spáruje pas s tvárou a následne sa už netreba nikde na letisku preukazovať letenkou. V bezcolnej zóne si tak kúpite fľašu whisky bez vystrájania s papiermi či mobilmi. Skúste sa ale zamyslieť nad tým, akým smerom sa asi bude tento veľký brat uberať.

Foto: Adobe Stock

1.Najdrahšia vedecká budova
Na prvom mieste je stavba, ktorá spočiatku nemala byť až taká drahá. Hovorilo sa o 5 miliardách dolárov. Do dnešného dňa sa však už do ITER-u investovalo vyše 20 miliárd eur. Pod skratkou sa skrýva Medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor, ktorý sa síce buduje v Provensálsku, ale financuje ho celkovo 35 krajín. Odhaduje sa, že kým reaktor spustia, vypýta si ešte najmenej ďalších 25 miliárd. A o čo v ňom vlastne ide? ITER je tokamak. Pod týmto cudzím slovom si predstavte fúzny reaktor, v ktorom sa „spájajú“ atómy. Vstup tvoria deutérium a trícium, teda atómy vodíka s dvomi a tromi neutrónmi. Výstupom je atóm hélia, jeden neutrón a energia. Veľa energie. ITER je mimoriadne významným krokom na ceste k vytvoreniu fúznej elektrárne založenej na rovnakom procese, aký prebieha vo vnútri hviezd. Prvého zariadenia tohto typu by sme sa mohli dočkať v roku 2050 a fúzny reaktor by sa dal neskôr využiť aj pri vesmírnom cestovaní. Je to však zrejme utópia. Vedci síce tvrdia, že fúzia bude slúžiť len na mierové účely, ale nájdite zbrojára, ktorý by v nej nevidel ničivý potenciál.

Foto: Profimedia.sk

Ďalšie zaujímavosti do autora:

Najodolnejšie živočíchy: Kam sa na ne hrabe človek
Najznámejšie súperenia v dejinách
Najdôležitejšie obchodné trasy, ktoré menili svet

Facebook Comments