Bližšie o objave píše článok z webu newscientist.com. Geológ Francesco Salese z Utrechtskej univerzity v Holandsku a jeho kolegovia objavili vysoký skalnatý útes v severozápadnom okraji oblasti Hellas na Marse, ktorý sa zdá, že postupne tvoril tok dávnej rieky.

Pri pohybe riek sa ukladá sediment, ktorý sa hromadí vo vrstvách. Skalnatý útvar je vysoký 200 metrov – približne dvojnásobok výšky Bielych útesov anglického Doveru – a 1,5 km široký. Sedimentárne horniny útesu sú staré asi 3,7 miliardy rokov. Na vytvorenie niečoho takého by si vyžadovala rieka, ktorá bola aktívna najmenej 100 000 pozemských rokov. Vedecký tím našiel východiskový bod pomocou satelitných údajov z kamery HiRISE na palube NASA Mars Reconnaissance Orbiter, ktorá zachytáva snímky Marsu s rozlíšením 25 centimetrov na pixel.

Satelitné snímky Marsu sa zvyčajne obmedzujú na pohľad z vtáčej perspektívy, takže získame iba snímku hornej vrstvy sedimentu, hovorí Salese. „Mali sme šťastie, pretože tento útes bol nasnímaný správnym spôsobom,“ hovorí. To tímu umožnilo analyzovať základné skalné vrstvy. Vedci potom vyvinuli 3D rekonštrukciu oblasti. Na vytvorenie týchto 200 metrov silných nánosov sme potrebovali podmienky, ktoré by vyžadovali prostredie schopné udržať veľké objemy tekutej vody,“ hovorí Salese.

Mohlo by vás zaujať:

Preteky o Mars: Hrozí návrat studenej vojny?
Mars: Tečie ním slaná voda, no život sa ešte neukázal

Facebook Comments