Viac ako stodvadsať stánkov so skvelým jedlom a pitím vám prisunie celý gastronomický svet k rukám. A pritom je len kúsok od Slovenska. Možno to bude znieť ako klišé, ale cez žalúdok sa najlepšie cestuje. No vďaka trhom a trhoviskám nemusíte lietať z Indie do Maroka. Viedenský Naschmarkt, zvaný „brucho mesta“, je toho dôkazom.

Foto: Adobe Stock

Gastronomická križovatka
Dlhočizný priestor medzi stanicami metra Kettenbrückengasse a Karlsplatz je reklamou na rôznorodosť chutí. Klasické stánkové predaje dopĺňajú menšie hostince, kaviarne a bistrá. Európa, Orient, Afrika. Je to akoby sa na tomto mieste spojili kontinenty. Raz ste v útulnej pizzerii La Piazzetta ako vystrihnutej z rímskeho predmestia, potom o desať metrov narazíte na čínsku reštauráciu Zhong Xin, kde si pomaly vychutnávate chrumkavú kačicu. Atmosféru ako z Istanbulu zavetríte spolu s vôňou perfektného kebabu v bistre Aycan a izraelský podnik Neni vás očarí skvelou šakšukou či mäsitou a pikantnou schwarmou. To je naozaj niečo pre poriadne hladné krky. Porcie sú veľké a cenové hladiny sa skoro všade držia v priemere okolo šesť eur. Za takú porciu kvalitného mäsa či zeleniny v rukách či na tanieri to naozaj stojí. Naschmarkt dokonca žije hudbou, v niektorých podnikoch nájdete muzikantov či dídžejov, všade je voľné Wi-Fi a dobrá nálada.

Foto: Adobe Stock

Nos dostane zabrať
Vône sú ale to, čo tu zdobí práve tieto priestory. Pristihnete sa, že ovoniavate kurkumu, o ktorej ste si predtým mysleli, že to je len inak vyzerajúci zázvor, mletá paprika ako z maďarského trhu, indické karí a tikka masala, no i mnoho korenín ktorých názvy ste videli prvýkrát, vám poriadne pošteklia nozdry. Zelenina a ovocie sú tu na výber celú sezónu. Napríklad toľko rôznorodých a rôznofarebných zemiakov či banánov a dýň sa len tak v našich zemepisných šírkach nevidí. Poriadna aróma a jedinečná chuť však patrí najmä k rybám a morským plodom. Veď čo by to bol za trh bez týchto delikates? Takému perzskému kaviáru len tak neodoláte. Šalát s kalamármi si doprajte v útulnej (i drahšej) reštaurácii Nautilus a Fischviertel je zas podnik, kde môžete posedieť, ale zároveň si aj kúpiť napríklad poriadny kus lososa a tuniaka. Čerstvé ryby sem dovážajú z pobrežia každý pondelok, stredu i piatok. Kráľovnou rybích reštaurácií nielen v blízkosti Naschmarketu, ale i celej Viedne je určite reštaurácia a rybí obchod Umar. Ide o luxusný podnik, no ak nechcete za hlavný chod minúť 30 eur na osobu, pokojne si doprajte len tatarák z lososa, budete nadmieru spokojní.

Foto: Adobe Stock

Pulzujúci svet
Povráva sa, že Viedenčania vymysleli pojem lahôdky, a to si asi budete myslieť aj po návšteve mäsiarstva a gastroobchodu i menšej vinárne Urbanek. Obchodov spojených s reštauráciou či bistrom tu nájdete niekoľko. Ten pocit, že najskôr ochutnáte skvelú šunku na tanieri, a potom si ju s chuťou na jazyku kúpite, je výborný a je vám jedno, že to je marketingový ťah. Dobré PR majú určite aj v podniku Market. Ten je totiž symbolom nočného života na trhovisku. Ázijská kuchyňa, interiér ako v umeleckej galérii a nekončiaca zábava do svitania, no dá sa odolať? Naschmarkt je ale vo Viedni a mnoho návštevníkov chce ochutnať najmä miestnu kuchyňu. Rakúske podniky nájdete v blízkom okolí trhoviska. Café Amacord či ikonická kaviareň Drechsler sú miestne stálice. Nezabudnite si objednať viedenskú kávu a Sacherovu tortu!

Foto: Adobe Stock

Pravý blší trh
Trhovisko ale nie je len o gastronómii. Na konci Naschmarketu nájdete jeho blšieho súrodenca Flohmarkt. Jeho počiatky sa datujú vo Viedni až do stredoveku. Viac ako štyri dekády je každú sobotu na ulici Linke Wienzeile poriadne rušno. A atmosféra je neopakovateľná, zvolávanie potenciálnych zákazníkov, miestni obyvatelia s úsmevom predávajúci svoje staré cennosti (alebo haraburdy), miestni ochotnícki herci, pouliční maliari či hudobníci s otvorenými širákmi a vreckami na drobné či rakúska smotánka číhajúca na príležitosť kúpiť alebo predať poriadne rarity. Rôznorodé odevy, šperky, knihy, modely či platne sa tu hmýria, predávajú a vymieňajú v takom počte, že to nestíhate sledovať. Naschmarkt je set gastronómie otvorený dokorán. Netradičné a vynikajúce chute dopĺňa jedinečná atmosféra, miestny závan rakúskej pohostinnosti. Každý správny gurmán tu nepozná stereotyp, lebo vždy nájde nové zážitky, chute i vône.

Foto: Adobe Stock

Mohlo by vám zachutiť:

Pestré, pikantné a výdatné … tak chutí Rumunsko
Chute stredoamerickej perly: Ako chutí Nikaragua?
Dražba rýb na trhu Toyosu je zážitkom aj pre cudzinca

Facebook Comments