Takmer 800 rokov sa vypína na skale nad mestom Nedvědice ešte nedobytý hrad Pernštejn. Prvé zmienky pochádzajú z 13. storočia. Základom bola okrúhla veža pomenovaná Barborka. V 15. storočí dostavali nové obytné budovy a vonkajší hradný múr. Približne do 16. storočia páni postupne pristavovali, prebudovávali a rozširovali ostatné objekty. Z obranného hradu sa tak časom stalo pohodlné a reprezentatívne sídlo, ktoré však nestratilo nič z pôvodnej obranyschopnosti.

Ťažké časti hrad zažíval počas švédskeho obliehania v roku 1645. Vtedy cudzie vojská zničili hlavne hornú časť Hranolovej veže. Mohutná stavba ale severskému útoku odolala. Druhú skúšku doslova ohňom hrad absolvoval v roku 2005 počas požiaru v dnešnom depozitári. Cenné historické predmety neboli našťastie poškodené. Goticko-renesančný Pernštejn je obľúbeným miestom nielen turistov ale aj českých filmárov. A ako každý správny hrad, aj on má svoje zaujímavé povesti.

Foto: pixabay,com / ivoxis

Info pre návštevníkov: Ďalej od hradu je vybudované moderné parkovisko z ktorého máte nahor asi 15-25 minút chôdze. Pre návštevníkov sú pripravené celkovo štyri prehliadkové okruhy (z toho jeden detský vhodný pre deti od 4- 8 rokov). Nádvorie hradu sa po karanténe otvára v roku 2020 už 12.5. a prehliadkový okruh od 26.5. Čoskoro má byť dokončená aj Vrchnostenská okrasná záhrada. Orientačne spomenieme vstupné. Na základný okruh: dospelý 200 Kčs (cca 7,40 €), dieťa do 6 rokov zdarma, mládež do 18 rokov a seniori nad 65+ – 140 Kčs (cca 5,20 €) a rodinné vstupné 2 dospelí + max. 3 deti do 15 rokov – 530 Kčs (cca 19,50 €) .

K téme:

Hrady a zámky Európy: Kilkenny
Hrady a zámky Európy: Trakai
Hrady a zámky Európy: Alhambra

Facebook Comments