V správe uverejnenej aj na webe bbc.com im vyšlo približne 16 000 kilogram. Do úvahy pritom brali kusy väčšie ťažšie ako 50 gramov. Počtom sa tak jedná o asi 17 tisíc objektov. Denne nás tak z okolitého vesmíru „navštívi“ priemerne 46 kusov. Do tejto celkovej hmotnosti nezarátali vesmírny prach tvorený drobnými čiastočkami. Spolu s prachom sa táto hmotnosť rapídne posúva na hodnotu 40 000 ton!

Veľká väčšina objektov, ktoré majú zasiahnuť Zem, sú naozaj malé,“ vysvetlil matematik Dr. Geoff Evatt z Manchesterskej univerzity. „Hovoríme o objektoch, ktorých zvyšky po náraze do zeme presahujú viac ako 50 gramov. Zvyčajne je to 50 gramov až 10 kilogramov. Väčšie objekty ako tieto sú veľmi zriedkavé,“.

Vedci ďalej zistili, že počet dopadov na zemských póloch je cca o 60 percent vyšší ako očakávaný počet na rovníku. Preto by mali byť dlhodobé pohotovostné zariadenia umiestnené vo vyšších zemepisných šírkach. Napríklad globálny trezor semien, ktorého cieľom je zachovať kópie rastlín Zeme v prípade krízy, sa nachádza na 78 stupňoch severne na súostroví Svalbard.

Biely kontinent (Antarktída) je miestom na Zemi, kde sa podarilo získať väčšinu meteoritov – z jednoduchého dôvodu: kontrast čiernych kusov na bielych skalách, snehu a na ľade uľahčuje vyhľadávanie. Dr. Evatt a jeho kolegovia vypracovali, koľko objektov by malo byť vo vybranej oblasti – na mieste zvanom Ľadové polia, blízko pohoria Shackleton na východe Antarktídy. Výsledky dosiahli takmer všetky ich očakávania a pri systematických prieskumoch v rokoch 2019 a 2020 našli skoro 120 meteoritov.

Mohlo by vás zaujať:

Antarktída odkryla ďalšie tajomstvo zo svojej histórie
Našu Zem zblízka obieha nový vesmírny objekt

Facebook Comments