Tá bude strážiť blízky brod rieky Nore a križovatku obchodných ciest. Drevená pevnosť bola časom nahradená kamenným hradom, ktorý sa po írsky volá Caislean Chill Chainnigh. Nechal ho postaviť William Marshal, gróf z Pembroke. Stavba so štvorcovým pôdorysom a vežami v každom rohu bola dokončená roku 1213. Tri z veží stoja dodnes.

Počas stáročí hrad menil majiteľov a rody (dedičstvom, svadbami, kúpou…) Prežil aj búrlivé časy írskych konfederačných vojen a Cromwellovho dobýjania Írska. Počas obliehania Oliverom Cromwelom v roku 1650 bola východná stena a severovýchodnej veža poškodená. Neskôr boli zbúrané. Rod Butlerovcov stavbe pomohol aj uškodil. V roku 1661 ho prestaval na moderný hrad. Ale už v 18. storočí sa pod ich správou zrútil. V 19-tom ho opäť obnovujú do pôvodného stredovekého vzhľadu, a od roku 1854 dokonca pribúdajú stavebné rozšírenia. V roku 1904 na hrad Kilkenny zavítal kráľ Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska Eduard VII s manželkou kráľovnou Alexandrou. V roku 1967 predal markíz Arthur Butler chátrajúci hrad štátu za symbolických 50 libier

Foto: pixabay.com / AnneGoodall

Info pre turistov:
Hrad, priľahlé záhrady a park sú prístupné verejnosti. Hrad býva bežne otvorený po celý rok okrem 24. – 26. decembra. V mesiacoch október až marec od 09:30 – 17:00, v mesiacoch apríl až september 09:15 – 17:30 hod. Komentované prehliadky dobových izieb trvajú približne trištvrte hodinu. Samostatné vstupy stoja dospelého 8 €, seniora na +60 rokov 6€, dieťa / študenta s platným preukazom totožnosti (12-17) € 4, rodinu 20 €, deti do 12 rokov majú vstup zadarmo. Lístky so sprievodcom sú o 4 eurá drahšie. Treba dať pozor na zatváracie hodiny parku, zimné a letné mesiace majú drobné zmeny.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Trakai
Hrady a zámky Európy: Alhambra
Hrady a zámky Európy: Eltz

Facebook Comments