Veď čo šéf nevidí, to sa nestalo. Len aby tých pohárikov nebolo nadmieru.

V jeden deň sa možno cítime v príjemne povznesenej nálade, ale na ten druhý hlava a telo zápasia s kocovinou. A to nie je všetko. Nová štúdia psychológov z University of Bath, ktorú uverejnil aj web sciencedaily.com, zdôrazňuje skutočný vplyv nadmerného pitia na našu schopnosť plánovať, stanoviť si ciele a robiť rozhodnutia v nasledujúci deň. To celé sa odráža aj na ekonomike krajiny. Tím vedcov zistil, že len tú britskú stojí kocovina obyvateľov z dôvodu premárnenej pracovnej produktivity 1,4 miliardy GBP ročne (cca 1,6 miliardy €)

Ostatná štúdia zahŕňala skupinu 35 dobrovoľníkov vo veku 18 až 30 rokov, ktorí uviedli, že za posledný mesiac aspoň raz mali alkoholickú opicu. Účastníci vykonali úlohy, ktoré hodnotili ich schopnosť presúvať pozornosť medzi úlohami, aktualizovať a spracovávať informácie z viacerých zdrojov a usmerňovať a plánovať správanie. Objavy ukazujú, ako majú jednotlivci po alkoholickej opici zníženú schopnosť uchovať si informácie vo svojej krátkodobej pamäti – napríklad si nevedia zapamätať telefónne číslo a zároveň prijať správu. Nadmerné požívanie alkoholu tak na druhý deň ovplyvňuje naše základné výkonné funkcie.

Vedúci autor Craig Gunn vysvetlil: „Vieme, že kocoviny môžu mať veľké ekonomické náklady, ale nevedeli sme, ako ovplyvňuje našu schopnosť presunúť pozornosť z jednej úlohy na druhú, aktualizovať informácie v našej mysli a udržiavať. Výsledky naznačujú, že všetky tieto procesy sú narušené kocovinou, čo by mohlo mať následky pre ďalšie aspekty našich životov.“

Mohlo by vás zaujať:

Sedem dôvodov, prečo odmietnuť cukor
Život s cukrovkou nie je ani trochu sladký
So soľou opatrne. Hlavne teraz

Facebook Comments