Neapol je jedinečný najmä svojimi štvrťami. Každá z nich je iná, v každej dokonca stretnete inak oblečených ľudí, iné obchody, reštaurácie i budovy. Je to akoby ste sa teleportovali a prešli za pol hodiny z Toleda do renesančného talianskeho mesta.

Foto: Adobe Stock

Kúsok Španielska
Neapol zdobia najmä španielske štvrte. Síce boli v minulosti strediskom mnohých nepokojov a rastúcej kriminality, v súčasnosti vám budú takmer vždy za chrbtom stáť karabinieri. Pozdĺž sa tiahne Via Toledo, ktorá vás dostane nákupnými domami, avšak pozor na vreckárov, ktorí sa tu tiež učia svojmu „remeslu“. Povinnosťou pre prvých návštevníkov je určite prechádzka po historickom centre. Preplnené, ale podmanivé ulice Via Tribunali a Spaccanapoli historicky rozdeľujú mesto na dve časti a prenesú vás do renesancie. Návštevu Neapolského dómu si naplánujte na skoršie ranné hodiny, najlepšie sa tak vyhnete poriadnemu návalu turistov. Kaplnka Sansevero, námestie Piazza Domenico Maggiore či Piazza del Gesú Nuovo je popretkávané malými uličkami s množstvom kaviarní a útulných podnikov. Ako vo väčšine metropol, tak i v Neapole platí, že čím najvzdialenejšia ulička, tým priaznivejšie ceny a menšie „lapače“ turistov.

Foto: Adobe Stock

Zážitky pre oči i žalúdok
Piazza del Plebiscito, Kráľovský palác či divadlo San Carlo, je ich mnoho aj na hrade sv. Eliáša či naň pobrežnej promenáde a pri štadióne SSC Neapol. Ale kto vám zabráni ich navštíviť? My určite nie, to je jednoducho povinnosť. Podobne ako Rím, aj Neapol má svoje katakomby či obrovské archeologické múzeum. Keď sa nabažíte pohľadmi na Neapolský záliv, je nutné si trochu odpočinúť. Najlepšie v reštaurácii, kde podávajú poctivú neapolskú pizzu. Štatút najlepšieho podniku, ktorý toto vychýrené jedlo pripravuje, stále patrí reštaurácii Sorbillo na ulici Via dei Tribunali v historickom centre. Vždy preplnený podnik pripomínajúci skôr bistro než nóbl reštauráciu vám dopraje to najlepšie z talianskej kuchyne. Desiatky druhov svetových „napuchnutých“ pízz sú samozrejmosťou. Pokojne si objednajte aj skvelé espresso kaviarenskej kvality. Dopriať si môžete aj tradičné neapolské sladkosti, ako sú sfogliatelle plnené ricottou či rumové delikatesy zvané baba.

Foto: Adobe Stock

Nocľah a lákavé okolie
Skloniť hlavu v Neapole nie je problém ani za menší obnos, než by ste čakali. Juh Talianska je predsa len stále lacnejší než sever. Aj na prvý pohľad luxusný penzión Dei Gerolomini v historickom centre požaduje za nocľah len 64 eur za noc. Penzióny určite odporúčame skôr než štvorhviezdičkové hotely, ktorých ceny sú dosť premrštené. Ten, kto cestuje na taliansky juh, vie, že určite nemôže ostať len v jednom meste. Neapol má toľko okolitých lákadiel, že je veľmi ťažké odporučiť len jedno. Byť napríklad v tejto južnej metropole a nepriblížiť sa k stále činnej sopke Vezuv či bájnym Pompejam v srdci mesta, je hriechom, rovnako aj návšteva mestečiek na Sorentskom polostrove. Ak ste obdivovateľ krásnych panorám a výhľadov, určite navštívte mestečko Positano, z ktorého je nádherný pohľad na neapolský záliv a skalnaté útesy. Neapol je jednoducho cestovateľský raj, ktorý uchváti snáď každého. Rôznorodosť štvrtí, ľudí, ale aj historických či prírodných dominánt ho robí jedným z najkrajších metropol Európy.

Toto ste o Neapole zrejme nevedeli

* Prístav Naples Harbor je svetovým rekordérom v počte cukrární podávajúcich zmrzlinu na jednej ulici.

* Národné archeologické múzeum je jedno z najkvalitnejších a najobľúbenejších múzeí sveta aj vďaka nálezom zo starovekých Pompejí.

* Kráľovský palác Capodimonte ponúka výstavu asi 500 obrazov od Caravaggia, Tiziana, Botticelliho, Raphaela či Belliniho.

* Neapol získal už viackrát po sebe štatút najrušnejšieho nočného mesta v Taliansku vďaka
rôznym študentským barom a živým nočným podnikom.

* Jednou z najväčších obchodných pasáží v Európe je gigantická Centro Commerciale Auchan.

Foto: Adobe Stock

Tieto mestá musíte (aspoň u nás) vidieť tiež:

Olympijské mestečko v zovretí Álp
Metropolou Occitánska je nenápadne podmanivé mesto
Originálny závan Baskicka: Mesto so symbiózou starého a nového

Facebook Comments