Vyvíja aj špeciálny tlačiarenský materiál, no nemá problém vytvoriť ani duplikát sochy českého národného dejateľa. Rodák z Trstenej nám porozprával o budúcnosti 3D tlače i jej výhodách. Spýtali sme sa ho aj na nezvyčajné projekty a názor na podporu startupov na Slovensku.

So svojou firmou ste priekopníkom v 3D tlači. Čo všetko dokážete z tlačiarne vyprodukovať?
3D tlač dokáže vytvoriť takmer všetko. To znamená, že čo si viete predstaviť a následne viete (alebo odborník) vymodelovať v 3D programe, tak 3D tlač vám to prevedie do reality.

Čo najbizarnejšie ste vytvorili?
Ťažko povedať. Snažíme sa vytvárať funkčné, estetické a použiteľné veci. Určite pre nás bola zaujímavým projektom výroba sochy Jiřího Wolkra v životnej veľkosti. Tento projekt výtvarníka Miloša Karáska pre mesto Prostějov zahŕňal 3D modelovanie tváre z dobových fotografií, ale aj 3D sken figuranta a v neposlednom rade aj samotnú 3D tlač celej postavy. No realizovali sme aj množstvo iných zaujímavých projektov, či to bolo modelovanie a 3D tlač malej súčiastky pre vodára, ktorý túto potrebnú vec nevedel nikde kúpiť, alebo 3D tlač komponentov na novovyvíjaný špeciálny poschodový karavan, alebo iné prototypy a nápady kreatívnych a podnikavých ľudí.

Najväčšia kancelárska 3D tlačiareň na svete slovenskej výroby. Foto: archív Mareka Vysopala


Tento segment je stále ešte na začiatku. Čo vás donútilo venovať sa mu a ako ste sa k nemu dostali?

Málo ľudí vie, že história 3D tlače siaha do začiatku 80. rokov 20. storočia. Ale áno, masívnejší rozvoj dosahuje až v posledných rokoch. V roku 2013 ma k tejto myšlienke a vášni doviedol kolega Peter,ň človek, s ktorým sme túto myšlienku následne rozvíjali ďalej. Fascinovali ma možnosti, ktoré táto technológia umožňuje a keď sme už aj s naším prvým a dôležitým človekom vo firme Vojom začali tlačiť na vtedy ešte zakúpenej 3D tlačiarni, tešili sme sa z každého vytvoreného objektu. Bolo neuveriteľné, ako sme sa ráno ponáhľali do práce, aby sme videli, či sa tlač podarila a aký je výsledný objekt.

Rozhodli ste sa pustiť sa aj do tlače domov, čo je unikát aj vo svetovom meradle. Ako sa vlastne tlačí dom?
Je za tým veľa práce, času, míľnikov. Na tejto myšlienke sme začali pracovať už pred viac ako piatimi rokmi. Je to unikát aj vo svetovom meradle a celý svet je v tomto v začiatkoch. Technológia je podobná ako pri „klasickej“ 3D tlači FDM, ide teda o prenos elektronického 3D modelu do reality postupným nanášaním jednotlivých vrstiev na seba.

Jedna z výstav našej spoločnosti. Výstava v Nitre, spoločný stánok OD Sario. Foto: archív Mareka Vysopala

V čom je výhoda tlače 3D domu oproti bežnému stavebnému procesu?
Keďže ide o prácu „stroja“, výhodou je presnosť, obmedzenie ľudskej chybovosti, ale aj urýchlenie procesu výstavby, efektivita, ekologickosť a v neposlednom rade možnosť výstavby dizajnovo náročných objektov.

Existuje vôbec nejaká zahraničná firma, ktorá sa úspešne venuje tlači domov?
Áno, konkurencia vo svete je a stále vyrastá nová, keďže ide o možnosť výraznej redukcie problémov v stavebníctve. Väčšinou ide o firmy v štátoch, kde sú lepšie podmienky na výskum a vývoj, či už ide o USA alebo Čínu, ale aj firmy v ďalších krajinách. Z názvov aspoň niektoré: Winsun, Apis Cor, ICON.

Jiří Wolker v životnej veľkosti. Foto: archív Mareka Vysopala

Akí zákazníci zo zahraničia majú o vaše 3D portfólio najväčší záujem? Na aký zahraničný trh by ste sa
chceli najviac orientovať?
Čo sa týka aktuálnych vecí, ktoré ponúkame, teda klasické 3D tlačiarne (najväčšia má tlačový objem až meter kubický), ďalej služby 3D tlače a taktiež tlačový materiál, ktorý sme vyvinuli v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, tak ide o dopyty z blízkeho okolia, hlavne z Českej republiky a Nemecka.

Aký bol zatiaľ váš najkomplexnejší a najoceňovanejší produkt (najmä v zahraničí), ktorý sa týka 3D tlače?
Povedal by som, že najkomplexnejší aj najoceňovanejší produkt je naša najväčšia 3D tlačiareň, ktorú sme vyvinuli, certifikovali a dali na ňu ochrannú známku. Stále ju považujeme za najväčšiu kancelársku 3D tlačiareň na svete.

Výstava Fin Techsummit v Bratislave. Foto: archív Mareka Vysopala

Opíšte nám váš bežný pracovný deň.
To je dosť ťažké, keďže moja práca je aj vďaka tejto našej oblasti podnikania veľmi rôznorodá. Niekedy je to práca v kancelárii za počítačom a s mobilom, práca a komunikácia s ľuďmi vo firme, vrátane nových úloh, smerovania a podobne, inokedy je to deň plný stretnutí, niekedy zase deň plný cestovania.

Prednášate o 3D technológiách aj na medzinárodných konferenciách?
Dostali sme už aj takéto ponuky, priznám sa však, že skôr sme súčasťou nejakej expozície, ako by šlo o moje prednášanie. Máme osvedčené, že naše výsledky je lepšie raz vidieť v 3D, ako o nich trikrát počuť (smiech).

Aký má podľa vás tento segment budúcnosť?
V 3D tlači vidím veľkú budúcnosť. Samozrejme, nie je to liek na všetko, ale v mnohých oblastiach prináša a bude prinášať nesmierne výhody. Či už ide o medicínu, letecký či automobilový priemysel, strojárstvo,  stavebníctvo, ale aj ďalšie oblasti, 3D tlač prináša a bude prinášať stále nové a nové možnosti, ako zefektívniť výrobu, skrášliť naše okolie, lepšie využiť materiály a zároveň ako byť efektívnejší aj vň ekologickej oblasti.

Môže v súčasných podmienkach preraziť slovenský startup na svetovom trhu a byť v ňom úspešný? Čo všetko musí spĺňať?
Stále chcem tomu veľmi veriť (smiech). Aj keď naša skúsenosť zatiaľ nie je veľmi ružová, čo sa týka podmienok prerazenia na svetové trhy. Samozrejme, na Slovensku máme veľa šikovných a nadšených ľudí, ktorým aj my vďačíme za to, kam sme sa dostali, tiež je tu začínajúca a rastúca podpora pre startupy, napríklad rôzne akcelerátory, podpora organizácií pri účasti na výstavách (napr. SARIO či SIEA) a našťastie aj niektoré vládne programy, ktoré chcú skutočne pomáhať startupom (napr. cez jeden takýto program sme získali možnosť účasti v jednom izraelskom akcelerátore). No v porovnaní s krajinami, kde je tento trh rozvinutejší, sme skutočne v začiatkoch a preto, aspoň podľa môjho názoru a skúsenosti, je dobre pozerať sa aj po možnostiach v zahraničí.

Rátate teda do budúcnosti aj s rozvojom na zahraničné trhy?
Určite áno. Keďže náš hlavný produkt je určený pre globálny trh, náš región je veľmi malý a tiež konzervatívny, je to cesta, po ktorej by sme radi šli. Čo sa týka aktuálnej situácie, bol by som rád, ak by sme s týmto projektom a startupom mohli ostať a rozvíjať ho zo Slovenska. Ak bude lepšia podpora zo zahraničia, ale podmienkou bude presťahovať sídlo, myslím, že som ochotný o tom uvažovať pre úspech tohto projektu. Čo sa týka zaujímavých zahraničných trhov, aktuálne sú technologicky a biznisovo určite najďalej stále Spojené štáty. Ak by som mal spomenúť bližšie krajiny, tak je to Holandsko, prípadne aj Estónsko.

Dvojmetrový 3D model separačnej linky, prvej v strednej Európe. Foto: archív Mareka Vysopala

Inšpirujete sa vo svojej práci nejakým vzorom z oblasti technológií a „vizionárstva“?
Ja osobne veľmi veľa čítam, rád sa vzdelávam, počúvam informácie od skúsených ľudí. Verejnosti sú asi najznámejší technologickí vizionári Steve Jobs a Elon Musk. Aj o nich som čítal knihy. Nezabúdajme, že vizionári boli aj v minulosti, napríklad Nikola Tesla, ale aj Štefan Banič. Myslím, že všetci majú spoločné to, že sa vrhli a vrhajú do niečoho, čo iní považujú za nemožné, prípadne v aktuálnej chvíli nepotrebné, a teda za nerentabilné. Musia mať veľa pevnej vôle, entuziazmu, zvládať nezdary, mať veľa trpezlivosti, ale v neposlednom rade aj veľa peňazí, aby sa tá trpezlivosť vyplatila.

Máte popri zhone aj čas na vaše koníčky? Ako relaxujete?
Je veľmi dôležité deliť život medzi prácu, rodinu, koníčky. Samozrejme, je to náročné. Som skôr vorkoholik. Vždy sa však snažím kompenzovať psychickú záťaž z práce fyzickou aktivitou. K športu som mal vždy blízko. Ak mi však nevychádza čas a priestor na dlhší tréning, cvičím aspoň doma 15 až 20ň minút každý deň. Okrem toho relaxujem aj pri knihe a bohužiaľ vypínam a relaxujem aj pri televízore.

MAREK VYSOPAL: Narodil sa 1. júna 1977 v Trstenej. Inžiniersky titul získal na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Magisterské štúdium ukončil na Univerzite Komenského. Už od roku 2004 sa venuje podnikaniu. Na Slovensku si založil a vybudoval reklamnú agentúru a od roku 2014 prenikol do sveta 3D tlače. Marek sa v dorasteneckom veku úspešne venoval atletike, dokonca má i medailu z majstrovstiev Slovenska. Jeho vášňou sú aj bojové športy. Vo wing tchun absolvoval všetky technické stupne. Momentálne žije neďaleko Bratislavy.

Mohlo by vás zaujať:

Veda a technika ide stále vpred: Prvý most z 3D mašinky bude v Amsterdame
Pieta po japonsky. Zosnulého vzkriesia v 3D podobe
Dobrú chuť. Obed si čoskoro “uvaríme” na 3D tlačiarni

Facebook Comments