História hradu z červených tehál siaha do 13. storočia, kedy sa križiaci rádu nemeckých rytierov a livónskeho rádu snažili ovládnuť územie dnešnej Litvy. Litovské knieža Gediminas si v roku 1321 zvolil túto bahnitú oblasť na stavbu hradu, kam preniesol svoje sídlo z Kernavė. O dva roky neskôr Gediminas zakladá nový hrad a nové hlavné mesto Vilnius. Trakai bol prestavaný na odpočinkové sídlo litovských kniežat.

Ostrovný hrad mal aj strategickú polohu. Okolité bažiny sťažovali prípadným dobyvateľom útok. O tom sa presvedčili aj križiacke vojská, ktoré síce pohanský hrad nedobyli, ale kresťanskú vieru s im podarilo aj tak presadiť. V 16. storočí sa do popredia dostáva Vilnius, čo pre Trakai znamená stratu pôvodného významu. O dve storočia neskôr tu otvárajú väzenie pre spurných poddaných, a nakoniec bol hrad zrúcaninou so zvyškami veží a hradieb. Od začiatku 20. storočia prebehla kompletná rekonštrukcia hradu do podoby z 15. storočia.

Foto: pixabay.com / vietnam-lt

Info pre turistov: Z hlavného mesta sa do asi 5 tisícového mestečka Trakai viete autobusom alebo vlakom dostať za cca 30 minút. Na ostrovný hrad sa dostanete peši po dvoch drevených mostoch. Tu vás čaká celoročne otvorené múzeum histórie (okrem pondelka, ale v máji až septembri je otvorené aj vtedy). Lacné vstupné záleží od toho, kam všade sa chcete pozrieť. Najvhodnejší čas návštevy sú letné mesiace, lebo hneď máte po ruke aj jazerné osvieženie. Suchšie tipy môžu využiť výlet loďou po jazere alebo prenájom vodných šliapadiel. Kúsok od hradu nezabudnite nazrieť aj do etnografického múzea zameraného na nepočetnú komunitu Karaitov, ktorá v tejto oblasti žije.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Alhambra
Hrady a zámky Európy: Eltz
Hrady a zámky Európy: Celje

Facebook Comments