Armádna taktika, ochranné pomôcky a zbrane na nerozoznanie od reálnych predlôh (v prípade airsoftu). To je moderný adrenalínový šport, ktorý sa vyvinul viac než len pre zábavu znudených fanúšikov military.

Airsoft ako zábavka pochádzajúca z Japonska dostala v 21. storočí úplne iný rozmer. Spočiatku išlo len o výrobu hračkárskych pištolí a zbraní, ktoré využívali malé deti na hranie pri dome. Nikto nemôže ľuďom ktorí tento šport berú vážne, v súčasnosti povedať, že po sebe strieľajú hračkárskymi plynovými pištoľkami.

Foto: Adobe Stock

Vojenské nasadenie
Keď uvidíte taktickú streľbu v budovách či na členitom teréne priamo v praxi, nikdy to nebudete častovať označeniami ako detské či infantilné. Profesionálny hráč airsoftu sa totiž takmer v ničom nelíši od vojaka cvičiaceho armádnu taktiku. Takzvané larpy – vo veľkom organizované akcie dokonca vedia nasimulovať rôzne scenáre z minulosti. Zákopová bitka na Somme, dobytie nacistami okupovaného mesta Aachen alebo ofenzíva TET vo Vietname? Stačí si nakúpiť poriadny výstroj a zbrane, ktorých je v súčasných online obchodoch neúrekom. Napríklad samopal Thomson je ako na nerozoznanie od svojej reálnej predlohy. Pravé drevo, celokovové telo a pohyblivý záver. Jednoducho vyšperkovaná prácička nielen pre zberateľa. Larpy sa, samozrejme, konajú i na Slovensku, ale veľmi kvalitné nájdete aj v Česku či Poľsku. Scenáre sú vyladené do detailu. Buď máte dobyť budovu, alebo ste v tíme, ktorý ju bráni. Obsadzujete perimeter, zneškodňujete pasce, kradnete súperovu vlajku…

Nahoďte sa do zbroje
Vyberiete si aj jednu z úloh určených pre ostreľovačov, pechotu a pozorovateľov. Novinkou je napríklad aj rola takzvaného vojnového reportéra. „V slovenskej obci Vyšehradné som sa zúčastnil skvelého larpu ako vojnový korešpondent vo vietnamskej vojne. Získaval som informácie, ktoré som predával za hernú menu a každý tento takzvaný intel som mohol poskytnúť kedykoľvek sa mi to hodilo a komukoľvek som potreboval. Samozrejme, nič mi nebránilo informácie trochu prifarbiť, ako sa to už deje aj v realite,“ povedal dlhoročný propagátor a hráč airsoftu John Kelins Salvadore. Podľa jeho slov bola táto akcia predovšetkým o postavách, ktoré hrali svoj život uprostred vojny. „Nebola to klasická lokálna hra, kde si idete s kamošmi zastrieľať. Tu ste museli dodržiavať pravidlá, ktoré vám potom dovolili prežiť vo vojnovom konflikte. Takže keby ste so svojou jednotkou začali bez dôvodu strieľať po dedinčanoch alebo proti frakcii, malo by to svoje následky,“ dodal John.

Zásah! Alebo nie?
Dlhodobo bol problém s takzvanými „nepriznávačmi“. Predsa len, nie je to paintball a zásah guľôčkou od nepriateľského tímu na vašom oblečení nie je vidieť, takže je v istých situáciách možné ho jednoducho nepriznať. Pri súčasnej sile zbraní to ale také ľahké nie je ani na diaľku. Dostať ranu zo sniperskej pušky SSG24 môžete z 80 metrov. No šesťmilimetrový plastový projektil môžete pokojne schytať zblízka aj manuálnou airsoftovou brokovnicou FABARM. Tá vám nedá priestor na hádku či ste niečo schytali, alebo nie. Povinnosťou sú, samozrejme, pre každého „vojaka“ špeciálne ochranné okuliare, no keď na vás airsoftová verzia príslušníka amerického mariňáka vystrelí z dvoch metrov tri projektily naraz smerom na hlavu, nie je to ani bezbolestné. Airsoft je ale aj o cti a každý, kto schytá ranu, vie bez okolkov povedať, či ide o vyradenie z boja. Po zásahu jednoducho zdvihnete ruku a musíte sa dostať na takzvané respawn stanovište, odkiaľ môžete po nejakom vopred stanovenom čase pokračovať. Časom sa z toho stal nepriestrelný kódex každého poctivého „airsofťáka“.

Foto: Adobe Stock

Technológie napredujú
Airsoft sa vyvíja aj vďaka technológiám. Samozrejmosťou sú celokovové plynové pištole či automatické zbrane so spätným rázom (takzvaný Blow Back), ktoré sa stále zdokonaľujú. Zadovážiť si môžete aj elektrický rotačný guľomet, nacistický samopal MP 40 alebo plynový granátomet, ktorý vystrelí až 18 projektilov naraz! Dokonca nie sú výnimkou ani vodou či farbivom plnené míny a nástražné zariadenia claymore, špeciálne vyvinuté pre airsoft. Ide o šport, kde sa naučíte veľa o taktike, histórii a zažijete adrenalín, ktorý v bežných klasických súťažiach jednoducho nenájdete. Tak teda do zbrane.

Mohlo by vás zaujať:

Kvôli sexi Elene sa hodíte aj do strely
Pozrite si najväčšiu paintballovú bitku na svete

Facebook Comments