Speed riding je relatívne nový adrenalínový šport, ktorý opäť predstavili svetu najväčší extrémni nadšenci – Francúzi. Predstavte si lyžovanie po najstrmších svahoch, ktoré skĺbite s plachtením vzduchom pomocou špeciálneho paraglidu – krídla.

Extrém na horách
Stretnete sa určite i s pomenovaním speed flying, z ktorého sa riding postupne vyvinul. Ten je však bližší paraglidistom, keďže sa športovec pri ňom nemá dotýkať zeme až do pristátia. Pri speed ridingu máte aj menšie a rýchlejšie krídlo, veď títo adrenalínoví experti uháňajú po svahoch viac ako sto kilometrov za hodinu. A nielen na bežnejších svahoch francúzskych, rakúskych či švajčiarskych Álp. Speed flyeri a rideri sa vedia vyblázniť aj na šesťtisícovej Aconcague v Andách. „Bolo to ako dnes, keď sme ešte po svahoch vo Francúzsku používali bežné parašutistické vybavenia. Išlo vtedy fakt o život. Pomohlo mi, že som sám skúšal nové materiály, a tak vzniklo Gin Nano,“ povedal pre francúzske médiá priekopník „speed“ športov Francois Bon. Nenechajte sa ale zmiasť. Tieto športy sú nebezpečné aj pre naozajstný ch borcov. Keď si pozriete videá ich krkolomných jázd, kde kopírujú terén alebo prekonávajú vysokorýchlostné rekordy, pochopíte, prečo to mnohí z nich nedokázali ustáť. Od roku 2006 zahynulo 25 profesionálnych pilotov. Predstavte si, že športovci nemajú žiaden záložný padák. Keď narazíte v stokilometrovej rýchlosti do skaly, nepomôže vám žiadna ochranná helma.

Foto: Shutterstock

Za hranicou ľudského chápania
Mnohí z nich však posúvajú hranice tohto vyhroteného športu. Hlavným experimentátorom je v súčasnosti Miles Daisher. Ten kombinuje speed riding s paraglidingom a parašutizmom. Z útesu sa rúti s paraglidovým krídlom a s lyžami na nohách vystúpi do väčšej výšky, lyže vyhodí, odopne sa a letí voľným pádom. Tesne nad zemou potom odopne padák a dopadáva na zem. „Ľudia mi stále nadávajú do bláznov, ale ja im zas vravím, že ak robia niečo, čo nemilujú, sú blázni zase oni,“ povedal Daisher pre rakúsku televíziu ORF. Svoj čin Miles nazval Cestou do budúcnosti a ide o akýsi „Speed-ride- ski-drop skydive“.

Foto: Shutterstock

Otec všetkých riderov
Najväčším propagátorom speed ride bol najmä Antoine Montant. Viedol kurzy pre začiatočníkov, pomohol tomuto športu s publicitou, posúval jeho hranice a zdokonaľoval ho. Vďaka nemu sú teraz speed rideri vybavení tým najlepším krídlom a ochrannými prostriedkami. Bohužiaľ, Antoine bol aj vášnivý base jumper, čo sa mu stalo v roku 2011 osudným. So svojím wingsuitom nezvládol zákrutu v údolí Samoëns a zrútil sa na zem v obrovskej rýchlosti. Prekonať Francúzove úspechy bude pre mnohých športovcov výzva. V pretekoch, ktoré sám pomohol založiť, býval neporaziteľný. Tie sa paradoxne konajú neďaleko miesta, kde zahynul, vo francúzskych Alpách blízko mesta Chamonix. Speed riding sa stále vyvíja a vďaka nadšencom nielen z Francúzska sa najmä v podobe šialených videí dostáva čoraz viac do povedomia ľudí. Ide určite o nebezpečný šport, no mnohí z borcov položili svoj život i za to, aby bol bezpečnejší. Posúvali hranice, aby ostatní mohli robiť to, čo milujú.

Mohlo by vás zaujať:

Objavte s nami kráľovstvá zimných šialeností
Antti Autti: Menej talentu vyvážil dvojnásobnou snahou
Mali by ste na lyžiach odvahu ako Markus?

Facebook Comments