Bol bohatý, nezastavila ho vojna a dlho ani komunisti.

O čo ide: Príbeh inšpirovaný skutočným osudom liečiteľa Jana Mikolášika, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc tisíce ľudí vrátane najvýznamnejších osobnosti politického a kultúrneho života. Mikolášek nemá lekárske vzdelanie, ale dokáže nevšedným nadaním diagnostikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si ani doktori nevedia dať rady. Jeho mimoriadne schopnosti sú však vykúpené bojom s vlastnými démonmi.

Zo zákulisia: Zaujímavé je, že za námetom stojí Mikoláškov prasynovec Martin Šulc. Ten pri pátraní po rodokmeni narazil na zaujímavé spomienky svojej tety na slávneho liečiteľa, ktorého inšpirovali k ďalšiemu zisťovaniu faktov z jeho života. Rýchlo pochopil, že by z toho bol skvelý film. „Liečiteľstvu sa venoval aj počas nacistickej okupácie a následne celé 50. roky v komunistickom Československu sa správal ako podnikateľ. Zarábal obrovské peniaze, zamestnával niekoľko ľudí. Tiež je prekvapivé,, že nebol vyložene usvedčený ako podvodník, minimálne štvrť storočia sa tešil dobrej povesti,“ vysvetľuje M. Šulc, prečo sa do celej veci pustil.

V hlavnej úlohe uvidíte ostrieľaného českého herca Ivana Trojana. „Bola to asi najzložitejšia postava, akú som kedy vo filme hral. Zvláštna a veľmi rozporuplná,“ priznáva a pokračuje: „Mikolášek je schopný počas jednej scéne sympatie získať a hneď ich zase stratiť, a to sa odohrá napríklad trikrát“. Zaujímavé je, že Mikoláška v mladšom veku stvárnil Trojanov syn Josef, pre ktorého bola táto rola veľkou výzvou. Ďalším dôležitým pilierom, tohto filmu je liečiteľov asistent a tiež životný partner, ktorého stvárnil Juraj Loj. „František je mladý muž, ktorý prišiel hľadať prácu. Jeho odvaha, sebaistota a chuť žiť ho svojim spôsobom predurčili na to, aby sa stal pomyselným pilierom v Mikolášikovom živote,“ hovorí o svojej postave Juraj Loj.

Režisérka je držiteľka Zlatého Glóbusu za najlepší cudzojazyčný film a držiteľka troch nominácii na Oscara. Tá si nevedela vynachváliť najmä hercov. „Ivan Trojan je veľká osobnosť, ale ti viem už od doby, keď sme sa streli pri nakrúcaní Horiaceho kra. Jeho syn Josef bol naším darom. Majú v sebe niečo veľmi podobné, čo pomohlo uveriť tomu, že ide o rovnakú postavu v iných časových úsekoch. A Juraj Loj bol pre mňa na kastingu skutočným objavom. Je veľmi milý, láskavý a veľkorysý a má v sebe také svetlo … Myslím, že obsadene filmu sa bude veľmi páčiť,“ dodáva.

Réžia: Agnieszka Holland
Koho uvidíte: Ivan Trojan, Josef Trojan, Juraj Loj, Daniela Voráčková, Melika Yildizová, Jaroslava Pokorná, Jiří Černý, Miroslav Hanuš, Tomáš Jeřábek …
Žáner: životopisný, dráma
Prístupnosť: od 12 rokov
Slovenská premiéra: 26.3.2020

K filmovej téme:

Tiché miesto – časť II: Prišli o hlavu rodiny, musia utekať
Radioactive: Jej objav navždy zmenil vedu
Neviditeľný: Tajomné zlo bez tieňa

Facebook Comments