Medzi rovníkom a pólmi prebiehajú zmeny. Morskí biológovia našli „všeobecný vzorec“, v ktorom druhy vykazovali rastúcu hustotu populácie smerom k pólom, ale počet biotopov v blízkosti rovníka poklesol. Správu uverejnil aj denník metro.co.uk.

Martin Genner, evolučný ekológ na univerzite v Bristole a hlavný autor štúdie, povedal: „Najväčším prekvapením bolo, ako rozšírený a všeobecný tento jav je. Potvrdili sme rovnaký trend skrz všetky skupiny morského života, na ktorý sme sa pozerali, od planktónu cez morské bezstavovce až k rybám a morským vtákom.“ Vedci tvrdia, že svetové oceány sa od predindustriálneho obdobia oteplili v priemere o 1 ° C. Aby sa zistilo, ako táto zmena teploty ovplyvnila morský život, tím preskúmal 540 publikovaných záznamov o zmenách počtu druhov – ich trend v priebehu času.

Určité druhy totiž prosperujú v chladnejších oblastiach oceánov, pričom zvyšujúce sa teploty otvárajú predtým neprístupné biotopy. „Niektoré morské druhy z klimatickej zmeny prosperujú, hlavne populácie obmedzované polárnym ľadom. Ale iný morský život trpí, pretože sa nevie prispôsobiť dosť rýchlo, najviditeľnejšie je to u druhov pri rovníku. Je to znepokojujúce, pretože ako nárast populácie u pólov, tak pokles populácie pri rovníku destabilizujú ekosystém v oceánoch,“ dodáva Dr. Louise Rutterfordová z Exeterskej univerzity. S predpovedaním otepľovania, ktoré sa do roku 2050 zvýši v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami až o 1,5 ° C, vedci tvrdia, že v nasledujúcich desaťročiach pravdepodobne dôjde k ďalším posunom v presune morskej populácie života.

Mohlo by vás zaujať:

Odolnosť a krvilačnosť v hlbinách oceánov
Najodolnejšie živočíchy: Kam sa na ne hrabe človek?
Nové korytnačie skameneliny svojou veľkosťou zaskočili vedcov

Facebook Comments