Svet marvelovských Avengerov urobil z Chrisa superhviezdu, kráľa Comic-Conov i doživotného člena komiksovej siene slávy.  Sedem snímok z rozšíreného univerza spoločnosti Marvel (nerátame malé cameo roly v niekoľkých ďalších filmoch) naozaj rodákovi z Bostonu zaručili, že si mnohí z nás nevedia Evansa predstaviť bez modrého kostýmu a štítu prvého Avengera – Kapitána Ameriku.

Zbohom, Kapitán
Tvorcovia komiksových filmov z pera už nebohého Stana Leeho však mocného Avengera poslali na zaslúžený odpočinok (a dôchodok), a Chrisovým fanúšikom vštepili do DNA otázku: „Čo bude ďalej?“ Chris sa pri podobných podpichovačkách len svojsky uškrnie a odpovie: „Budem hrať tak, akoby Kapitán Amerika ani nejestvoval.“ A to vystihuje Chrisa dokonale. Akoby imúnny voči sláve s povahou  nestarnúceho samoľúbeho uličníka pokračuje vo filmových rolách presne tak, ako mu to vyhovuje! Na pľaci je Chris akousi marveláckou verziou Jasona Momou. Rozosmieva kolegov, chystá na nich kanadské žarty a je hviezdou backstage videí a fotografií.

Steve Rogers v najslávnejšej role Kapitána Ameriku (film s podtitulom Občianska vojna)Foto: Saturn Entertainment

Humorné začiatky
Kto by to povedal, že človek, ktorému tak sadne Hollywood, je synom konzervatívneho zubára a umeleckej tanečníčky. Málokto však vie, kedy sa Chrisova tvár prvýkrát preslávila. Bolo to v roku 1999, keď spoločnosť Hasbro vydala spoločenskú hru Mystery Date. Na kartičke bol zobrazený pod menom Tyler ako usmiaty surfer. Keď pred pár rokmi táto informácia obehla internet, vzbudila dosť veľké ovácie medzi fanúšikmi. „A je to vonku,“ smial sa Chris v rozhovore pre magazín Insider. „Bolo to pre mňa vtedy niečo veľké a som na to doteraz hrdý. Najúsmevnejšie ale na tom je, že neznášam surfovanie,“ priznal sa Chris. Prototyp namysleného tínedžera bol pre Chrisa „štartovacím balíčkom“ v mnohých filmoch. Začalo sa to pubertálnou komédiou Bullshit (kde sa po jeho boku mihla aj Scarlett Johansson) a pokračovalo Perfektným skóre. Až prišiel Cellular, akčný triler, v ktorom mal pôvodne hrať Hearth Ledger, ktorý dokázal Chrisa posunúť medzi širšiu hereckú elitu.

Chrisov režisérsky debut Noc v New Yorku. Na snímke s herečkou Alice Eve. Foto: Profimedia.sk

Nielen bežné sci-fi
Pri spätnom obzretí sa na Chrisovu kariéru zistíme, že už v tomto období dosť výrazne poškuľoval po žánri sci-fi. Namysleného (ako inak) Human Torcha vo Fantastickej štvorke by si radšej ani nepripomínal, no kvalitná sci-fi dráma Sunshine bola už iná pesnička. Pod réžiou Dannyho Boyla sa cítil skvele a čoskoro zistil, že i sám môže byť súčasťou stúpajúcej kvality tohto žánru. Potvrdila to aj nedocenená snímka Push (niečo ako otec žánru Urban sci-fi), kde si vyskúšal polohu „lúzra“ ovládajúceho telekinetické schopnosti, ale aj veľmi vydarené dystopické nezávislé sci-fi Snowpiercer. Práve jeho dodatočný úspech súvisiaci určite aj s úspechom samotného herca dotlačil tvorcov k vzniku rovnomenného seriálu. Chrisovi veľmi pomohli aj herecké spolupráce s výbornými „spontánnymi“ hercami ako Keanu Reeves či Kim Basinger, a rodák z Bostonu dostával postupne role s komplikovanejšími charaktermi. Príkladom môže byť postava drogovo závislého advokáta vo filme Puncture.

Talent na režisérskej stoličke
Aj naďalej sa medzi tým krikom okolo Kapitána Ameriky veľmi ťažko hľadalo niečo, kde by viac vynikol Chrisov talent. A stalo sa dokonca to, čo málokto čakal. Chris začal režírovať! Jeho režisérsky debut Noc v New Yorku sa naozaj vydaril. Akoby ním chcel povedať: Dajte mi chvíľku pokoj s tým avengerským lomozom. Komorná romantická komédia s prvkami drámy ukázala Chrisa v nezvyčajnej role skromného pouličného muzikanta Nicka, ktorého osud spojí so smoliarkou Brooke (Alice Eve). „Umieram túžbou režírovať, ale nemám odvahu písať scenár. Najťažšia vec pre mňa je nájsť vhodný ucelený koncept. Pre mňa je to ako mozaika, ktorú postupne dávam dohromady,“ povedal Chris pre portál cinemablend.com.

Vo vydarenej detektívke Na nože. Foto: Forum Film SK

Zanietený starý mládenec
Práve tento debut Chrisa odhalil aj ako človeka, na povrchu arogantne pôsobiaceho egoistu a výrastka, no v hĺbke duše emocionálne vyrovnaného a hodnotovo založeného človeka. Chris je aj veľký zabávač a neprekáža mu, ak sa zhodí aj pred svojimi miliónmi fanúšikmi na sociálnych sieťach, na ktorých je viac ako len aktívny. Už tam sa dozviete, že Chris je inou osobnosťou, akú vidíte na striebornom plátne. Rodák z Bostonu je vychovávaný v katolíckom duchu, no v súčasnosti sú mu veľmi blízke myšlienky budhizmu. Propaguje Boston a jeho okolie, bojuje často za práva homosexuálov (najmä z dôvodu, že jeho brat je gay) a vedie život slobodného starého mládenca. Paparazzi majú pri ňom vytvorenú zvláštnu zložku. Chris totiž randil s mnohými známymi herečkami, najdlhší vzťah mal s Jessicou Biel, ktorý ukončili pred trinástimi rokmi. Každý bulvárny novinár teda chce byť tým prvým, kto odhalí Chrisov najnovší úlovok. Veď Kapitán Amerika randil už s takými kráskami ako Christina Ricci, Minka Kelly a povrávalo sa i o Sandre Bullock či Emme Rossum. Klebetí sa, že najnovšie Chrisovi učarovala Kubánka Ana de Armas, s ktorou si zahral v nedávnej detektívke Na nože. V nej môžete Chrisa uvidieť ako jedného z podozrivých. Okrem Any mu v tomto skvelom retropríbehu sekunduje Daniel Craig či Jamie Lee Curtis. Chris v súčasnosti natáča očakávaný mysteriózny seriál Defending Jacob podľa rovnomenného bestselleru z pera Williama Landaya. Zdá sa, že herecký rozvoj Chrisa Evansa bude určite napredovať. Je z neho aj úspešný tvorca a do svojich rolí dáva vždy niečo zo seba. Filmovaním žije a vie svoje nadšenie preniesť i na svoju obrovskú fanúšikovskú základňu. A tak to má byť!

Zaujímavosti o Chrisovi

Počas nakrúcania snímky Gifted v roku 2015 si adoptoval psa z útulku, kde sa film natáčal.

Jeho hereckí kolegovia sa smejú jeho najväčšiemu hobby – tancu na lesklých kolieskových korčuliach v špeciálnych halách.

Režisér Snowpiercera nechcel do hlavnej úlohy Evansa obsadiť, pretože vyzeral príliš dobre.

Snowpiercer sa musel dotáčať a vo finálnej scéne mal byť aj Chris. Keďže sa odmietol oholiť, museli
zapracovať maskéri.

Chris je zarytým fanúšikom amerického futbalového klubu New England Patriots, ktorý podporuje
všade, kde sa objaví.

Evans má veľmi rád animované filmy. Nadaboval dokonca postavu Caseyho Jonesa v Ninja korytnačkách.

So Scarlett Johansson nespája Chrisa len účinkovanie vo viacerých filmoch. Obaja študovali
na Lee Strasberg Theatre and Film Institute.

Chris pôvodne nechcel hrať Kapitána Ameriku. Nakoniec ho však presvedčil Robert Downey Jr.

Je veľmi zaťažený na tetovanie, každé má pre neho hlboký význam, ktorý si pevne stráži.

Pri herectve ostaneme:

Nesmrteľný Chuck oslavuje 80 rokov: Čo všetko stihol?
Keď je divokosť cool
Schwarzenegger podpichol Stalloneho nožom

Facebook Comments