Opierajú sa totiž o 19 ročný výskum pri počte 30 000 dospelých sledovaných, v ktorom zistili, že pravidelná horúca vaňa znižuje krvný tlak podobne ako lieky na hypertenziu. Zároveň je to prevenciou infarktu a mŕtvice až o 28 percent. Štúdia bola online publikovaná v časopise Heart 24.3.2020, aj na webe healthday.com

„Zistili sme, že pravidelný a častý kúpeľ v horúcej vani znižuje riziko vysokého krvného tlaku, čo naznačuje priaznivé účinky takých kúpeľov na znížení rizika ochorení obehovej sústavy,“ napísal vedúci tímu Dr. Hiroyasu Iso, profesor sociálneho a environmentálneho lekárstva na univerzite v Osake.

Po zohľadnení ďalších faktorov vedci zistili, že v porovnaní s kúpeľom raz alebo dvakrát týždenne alebo vôbec bez kúpeľa – užívanie horúceho kúpeľa každý deň bolo spojené s 28% nižším rizikom srdcových chorôb a 26% nižším riziko mozgovej príhody. Dlhšie sa vie, že teplý kúpeľ pred spaním môže pomôcť zlepšiť spánok a ten je spájaný s lepším kardiovaskulárnym zdravím. Riziko však môže nastať pri priveľmi horúcej vode v spojení so staršími ľuďmi. Treba dávať pozor na prehriatie ich organizmu, čo môže viesť k zmätku a utopeniu sa.

Mohlo by vás zaujať:

Ktorý bežný liek dokáže znížiť riziko rakoviny pečene o polovicu?
Ako je to s tým vajíčkom denne?
Chcete schudnúť a vynechávate silné raňajky? Robíte zle

Facebook Comments