Ešteže v Európe je dostatočný počet zdravých bláznov, ktorí im to umožnia. Či už ide o prevádzkarov extrémnych stredísk, alebo sprievodcov špeciálnych miest v národných parkoch. Vitajte v adrenalínovom svete zimných športov! Nájsť na starom kontinente miesto, kde sa môže vyblázniť vaše adrenalínom napumpované srdce, nie je vôbec náročné. Určite však nechcete stáť v rade na u-rampe so snowboardom na pleciach.

Olympijský park
Čo tak zájsť do ruských Kaukazských hôr neďaleko krásnej Poljany? Tunajší Park extrémnych športov Roza Chutor je snom každého extrémneho lyžiara a snowboardistu. Množstvo skokanských rámp a bizarných prekážok (napríklad vo forme obrích slúchadiel) vás dostane. Ide o areál, ktorý využívali športovci počas olympijských hier v roku 2014. Síce sa podujatie nevyhlo často oprávnenej kritike, práve tento park bol vyzdvihovaný do nebies. Nadšenie z neho síce najmä pre jeho nie príliš vyhľadávanú polohu opadlo, ale to je len dobre, aspoň sa nebudete tlačiť s húfmi nadšencov adrenalínových športov. K dispozícii tu máte až 102 kilometrov zjazdových plôch, takže miesta na vybláznenie je tu dostatok. Ak si chcete trochu oddýchnuť od skákania a zimného extrému, príďte sem na jedno z mnohých podujatí akrobatického lyžovania či snowboardingu.

Park extrémnych športov Roza Chutor je rajom pre adrenalínové bizarnosti. Foto: Profimedia.sk

Fínsky adrenalínový mráz
Zimný adrenalínový šport pre mnohých borcov nemusí znamenať spúšťanie sa dolu kopcom. Lyžiarky môžete vymeniť za lezecké tretry vo fínskom kaňone Korouoma uprostred Národného parku Posio. Vodopády sú tu vychýrené, najmä ak zmrznú. Zdolávať stometrové steny je výzvou pre mnohých lezcov, ale nájdete tu aj ľahšie úseky pre tých, ktorí by lezenie na ľade radi vyskúšali. Samozrejme, riziku nebezpečenstva sa nikdy nevyhnete. Predsa len ide o ľad, ktorý sa štiepi. Korouoma je už dlhé roky vychýreným strediskom expertov na „ice climbing“ a ak dodržíte pokyny tých najlepších v tomto športe, nemalo by prísť k žiadnemu úrazu. V neďalekom mestečku Rovaniemi si môžete objednať až osemhodinové ľadové dobrodružstvo. Tím lezeckých inštruktorov odnesie potrebný výstroj vrátane cepínov, mačiek či prilieb, zabezpečia odvoz a v skupinke maximálne ôsmich osôb sa môžete vydať zdolávať ľadové steny. V cene máte aj teplé nápoje. Podobné výpravy sa organizujú do polovice apríla. Tento región poskytuje záujemcom aj iné zaujímavé zážitky. Nájdete tu napríklad možnosti potápania pod ľadovcovou pokrývkou jazier. Mestečko Rovaniemi má dokonca aj letisko. Z Helsínk si tam pokojne zaleťte, ubytujte sa v rezorte Appuka a oddajte sa potápačským dobrodružstvám v hĺbkach jazera Olkkajärvi.

Kaňon Korouoma je severské kráľovstvo zimného extrému. Foto: Profimedia.sk

Aljašské šialenstvo
Zdá sa vám plávanie v temnotách severských jazier príliš pokojné? Tak zmeňte šport a najlepšie aj kontinent. Aljaška je synonymom zimného dobrodružstva. Všetky všedne znejúce zimné športy sa tu premieňajú na extrémne zážitky. Stredisko Tordrillo Mountain Lodge vám ukáže, čo znamená lyžovanie a snowboarding na čerstvom „prašane“. Ide totižto o jedno z najdlhšie existujúcich miest, ktoré sa špecializuje na heli-skiing. Jednoducho si predplatíte so skupinkou vrtuľník, ten vás dopraví na vrchol hory a spustíte sa svahom po čerstvo napadanom snehu! Dá sa priplatiť aj videozáznam, aby všetci tí nudní lyžiari na vašom Facebooku vybuchli od závisti. Špeciálni certifikovaní inštruktori vám vysvetlia, ako zoskakovať z helikoptéry, ako nespustiť lavínu a ako sa správať, keď ju spustíte. Ten pocit, že stojíte na vrchole, na ktorom stála len hŕstka ľudí alebo vôbec nikto, je na nezaplatenie. Piloti a pracovníci strediska majú to najmodernejšie meteorologické vybavenie. Celkom prívetivé podnebie a nie príliš časté turbulencie dovoľujú pristáť na vrcholoch rozpínajúcich sa v rozlohe až 1,2 milióna árov. Aký kopec zjazdíte, je ale, samozrejme, na vás a vašich schopnostiach.

Fínsko je výbornou krajinou na zimné lezenie. Foto: Adobe Stock

Bikeri v Himalájach
Pojem adrenalínový šport má iný význam najmä pre bikerov. Tí majú pocit, že ho vynašli a určite sa s nimi nik nechce hádať. Skúste im len vysvetliť, že dve kolesá na sneh nepatria. „Práve na snehu a zľadovatenom kopci to je najväčšia zábava,“ bude znieť odpoveď. V zime bikeri svoje tátoše nevymenia, menia len gumy a kolesá. Takzvaný downhill je pre cyklonadšencov tým pravým zážitkom a ak ešte k tomu pridáte lokalitu nepálskych Himalájí, je to ako dotknúť sa svätého grálu. Okruh okolo Annapurny je ten pravý adrenalín na dvoch kolesách. Veď si predstavte zjazd zo 4530 metrov a najdlhšiu bikerskú zjazdovú plochu z vrcholu Thorung La vo výške 5416 metrov. 20 kilometrov zjazdu v tejto lokalite vám bude bohato stačiť na zážitky po zvyšok života! Richard Goodey je autorom projektu Lost Earth Adventures a v Nepále trávi šesť mesiacov ročne. So svojím tímom vám ponúkne špeciálnu inštruktáž a servis, prípadne vám aj zapožičia na jeden deň upravený horský bicykel. Tracky pre zjazd nie sú väčšinou zasnežené, no zem je zamrznutá a pri dlhšom výlete na bicykli sa pripravte i na brodenie snehom. Nie všetky cestičky sú totiž prejazdné. Ak vás výstup na horu omrzel, skúste bikovú alternatívu heli-skiingu. Zoskakovať z helikoptéry na bicykli má tiež svoje kúzlo! Kvalitné strediská a inštruktážne centrá pre zimné extrémne športy nájdete po celom svete neúrekom. Dôležité je rozšíriť si obzory a zažiť niečo, čo prekoná všetko predtým!

Kaukazské hory vedia zaujať čerstvým „prašanom“. Foto: Profimedia.sk

Mohlo by vás zaujať:

Mali by ste na lyžiach odvahu ako Markus?
Na poriadny zjazd si vždy nájde čas
Týmto borcom v krvi koluje čistý adrenalín

Facebook Comments