Nemá pohľadnicový pôvab Salzburgu ani vábivosť metropoly Viedeň. Innsbruck je ale pútavým miestom pre tých, ktorí chcú zažiť to najlepšie z obľúbených Tirolských Álp.

Alpským údolím
Mesto je v zajatí hôr Hafelekar (2334 metrov) a Serles (2718 metrov) postavené na rieke Inn, ktorá preteká rovnomenným údolím. Innsbruck hostil v roku 1964 a 1976 Zimné olympijské hry a je to stále poznať. V okolí nájdete množstvo kvalitných lyžiarskych stredísk tej najvyššej úrovne. Nordkette, Kinderland Rinn, Axamer Lizum sú zjazdovky, ktoré využívajú rodiny s deťmi, ale i extrémni športovci. Innsbruck má ale, samozrejme, aj množstvo lákadiel vo svojich „útrobách“. Malé uličky plné malebných gotických budov v centre mesta to dokazujú.

Foto: pixabay.com

Vplyvy rôznych krajín
Podobne ako mesto Graz, ani Innsbruck nie je úplne typickým rakúskym mestom. Keďže sa nachádza neďaleko hraníc, je tu cítiť vplyv Nemecka, Talianska i Švajčiarska. V uliciach, kostoloch či reštauráciách počujete taliančinu, nemčinu i francúzštinu. Cestovať po meste odporúčame retro električkami, je to lacné a štýlové. Dopraviť sa môžete napríklad k zámku Ambras arcivojvodu Ferdinanda II., k Cisárskemu palácu, kde sa dozviete o nám známej panovníčke Márii Terézii. Určite nevynechajte ani zlatú strechu cisára Maximiliána I. Bola pokrytá 2738 plátkami zlata a mala slúžiť cisárovi na sledovanie zápasov na námestí. Je tu síce dosť veľký dav turistov, no ak prídete do Innsbrucku v jarných mesiacoch a skúsite si prehliadku objednať vopred, davom sa predierať nebudete.

Foto: Adobe Stock

Centrum plné života
Námestia v starom meste žijú aj počas zimnej a letnej sezóny. Môžu za to aj prevádzkari skvelých rôznorodých podnikov. Niet divu, že vďaka početnej talianskej komunite nájdete v meste množstvo kvalitných talianskych reštaurácií. Pizzeria Da Rocco vás okrem velikánskych tenkých pízz prekvapí aj skvelými špagetami s plodmi mora či čerstvým lahodným tiramisu. Ak ale túžite po miestnej kuchyni, zájdite do podniku Die Wilderin. Ponuka gigantických domácich klobás s kapustou vás dostane. Zapite ich kvalitným pšeničným pivom a gastro zážitok je na svete. Výborné reštaurácie nájdete aj v hoteloch. Štvorhviezdičkové hotely v centre mesta ponúkajú ubytovanie od 100 eur za noc, no radíme sa uspokojiť len s tromi hviezdičkami. Hotel Goldene Krone, len pol kilometra od centra, ponúka nocľah len od 56 eur vrátane chutných raňajok.

Foto: Adobe Stock

Lákavé okolie
Veľmi umne riešená infraštruktúra Innsbrucku vás poteší priamym spojením do Zürichu, Verony či Mníchova. Z Bratislavy sa určite oplatí ísť relatívne novým vlakovým prípojom končiacim v Zürichu. Do Innsbrucku sa dostanete za šesť hodín a zaplatíte približne 79 eur. Aj po okolí sa prepravíte jednoducho vlakom i autobusom. Určite nevynechajte areál Swarowski v Kristallweltene. Ide o akýsi kryštálový zábavný park plný optických ilúzií a multimediálnych prezentácií. Dostanete sa sem pohodlne kyvadlovým autobusom priamo z mesta. Ak máte radi výhľady, určite sa nechajte vyviezť horskou dráhou Hungerburgbahn až do výšky 2000 metrov. V okolí mesta nájdete aj množstvo fariem, ktoré sú prístupné pre turistov vo forme rôznych skanzenov. Najobľúbenejšie sú farmy Gotznerberg a Vellenberg, kde môžete ochutnať okrem iného aj vynikajúce domáce syry. Innsbruck je skvelým miestom na zimné športy, ale i pulzujúcim mestečkom plným rôznorodých atrakcií, histórie a mixu skvelej gastronómie.

TOTO STE O INNSBRUCKU ZREJME NEVEDELI

– Innsbruck sa pýši najvyššie položenou zoo v Európe. Vo výške 750 metrov nad morom môžete sledovať až 150 druhov zvierat.

– Skokanský mostík Bergisel prestavala slávna architektka Zaha Hadid a aj v letných mesiacoch
slúži ako vyhliadková veža.

– Názov mesta v preklade znamená „most cez rieku Inn“.

– Innsbruck a jeho okolie sa stalo dejiskom televíznej série Sissi, ale i príbehu z temného stredoveku vo filme Hon na čarodejnice.

 

Zavítajte s nami aj do iných miest:

Metropolou Occitánska je nenápadne podmanivé mesto
Originálny závan Baskicka: Mesto so symbiózou starého a nového
Najmladšie staré mesto nájdete u našich susedov

Facebook Comments