Ľudia z Interpolu a americkej U.S. Marshals nehrajú prím v novinových titulkoch, filmoví tvorcovia ich prácu prinajmenšom nepochopili a ľudia si o nich vytvorili množstvo mýtov. Aká je ale ich práca v skutočnom svete?

Dvaja dôležito sa tváriaci muži s dlhými kabátmi vystúpia zo súkromného prúdového lietadla a nastúpia do drahej čiernej limuzíny. Obvolajú všetky miestne úrady v Moskve, aby im poskytli všetky informácie o hľadanom nájomnom vrahovi. Interpol ich vyslal dolapiť ho, aby už nemohol v žiadnej krajine páchať zlo. Je to profesionál, no chytaním jemu podobných sa živia už viac ako dekádu. Zaujímavý scenár, však? Zhruba tak sa filmári hrajú s touto tematikou. Ibaže skutočnosť je veľmi vzdialená. Veľa z nás si prácu Interpolu vysvetľuje ako nasadenie agentov v teréne podobných CIA, ktorých jurisdikcia presahuje svetové hranice.

Foto: Adobe Stock

Centrála s dosahom
„Až na to, že žiadnymi agentami táto stomiliónová inštitúcia nedisponuje. Je to akási obrovská medzinárodná databáza hľadaných osôb a kriminálnych aktivít, o ktorých informuje členské krajiny,“ napísal na internetovom fóre quora. com bývalý policajný dôstojník Ingo Weise. Samozrejme, Interpol môže počas vyšetrovania závažných prípadov vyslať takzvaný IRT (International Response Team), ktorý má skôr ako poradnú skupinu pre kriminalistov danej krajiny. V takomto tíme sa občas objaví aj uznávaná expertka na daktyloskopiu, Slovenka pracujúca na ústredí v Lyone, Zuzana Deščíková. Všetko podstatné sa teda odohráva v lyonskej hlavnej centrále. I Slovensko a Česká republika ako členské štáty Interpolu dostávajú informácie o hľadaných osobách. Nemyslite si však, že všetko je nezáživná administratívna práca. Pri pátraní po dôležitých informáciách využíva Interpol tie najmodernejšie technológie, postupy a najlepšie analytické oddelenia sveta.

Foto: Profimedia

Boj proti techno zločincom
Interpol slúži aj ako hlavný koordinátor niektorých protizločineckých operácií. V juhovýchodnej Ázii sa nekompromisne pustil do boja s kyberzločincami. A nie obyčajnými. Ide o organizovanú skupinu takzvaných „cryptojackerov“, teda akýchsi hackerov, ktorí dokážu nelegálne ťažiť kryptomeny a financovať tak iné zločinecké organizácie. Interpol následne aj vydal naliehavú správu, v ktorej uviedol aj infikované internetové linky, kde sa podobné operácie odohrávali. Zločinci to mali premyslené. Ak omylom užívateľ prešiel na tieto stránky, začal nedobrovoľne ťažiť kryptomenu a následne hacker vstúpil do jeho počítača a sumu si jednoducho stiahol. Počet takýchto útokov sa momentálne zvyšuje najmä v krajinách ako Brunej, Kambodža, Indonézia, Laos, Malajzia, Mjanmarsko, Filipíny, Singapur, Thajsko či Vietnam. Oblasti monitorujú najlepší kryptoanalytici z Interpolu v spolupráci so súkromným sektorom. „Túto operáciu sme nazvali Goldfish Alpha. Je dôkazom, že je nevyhnutná spolupráca medzi firmami, ktoré sú zamerané na kyberbezpečnosť, a nadnárodnými organizáciami, ako je Interpol. Ide o posun najmä v odhalení cryptojackingu vo všetkých formách. Je to neprebádaná oblasť, no spolupracujú na nej najlepší odborníci vo svojom odbore,“ povedal pre francúzske médiá Craig Jones, riaditeľ oddelenia Interpolu pre boj s kyberzločinom.

Foto: Adobe Stock

Šerifovia v teréne
Juhovýchodná Ázia však nie je jediným odľahlým revírom, kde Interpol smeruje svoje aktivity. Veľmi dobrú povesť má spolupráca s americkou USMS, teda U.S. Marshals Service. Najstaršia americká inštitúcia na boj proti kriminalite je akousi terénnou variáciou Interpolu. Šerifovia, ako ich možno voľne nazvať, zodpovedajú ministerstvu spravodlivosti a sú to experti na stopovanie trestancov na úteku a kriminálne živly presahujúce viac štátov v krajine. „Kam prídeme, tam máme rešpekt miestnych autorít. Neexistuje žiadna hádka o kompetenciách medzi šerifom menšieho mesta a nami, ako to vidíte vo filmoch. Všetci nás rešpektujú a keď preberáme riadenie operácie, je jedno, či sme v texaskom Gateswille alebo v arizonskej Tuba City. Ak ide o trestancov, sme tam tí hlavní páni a každý s nami spolupracuje, lebo vedia, že svojho „chlapa“ vždy chytíme,“ povedal Mark, člen pátracej jednotky U.S. Marshals pre denník Boston Globe. S hodnovernými informáciami od Interpolu vedia títo terénni experti narábať ukážkovo. Pred pár rokmi na základe poznatkov z ústredne v Lyone a pobočky vo Washingtone dokázali šerifovia za pomoci ďalších úradov zatknúť až 27 medzinárodne hľadaných kriminálnikov. Medzi nimi boli aj obvinení zločinci z únosov, ale i úkladných vrážd. Pochádzali až z trinástich rozličných krajín a úspešne sa začleňovali do podsvetia neďaleko hlavného mesta USA. „Toto zatknutie je výstrahou pre všetkých, ktorí si myslia, že po úteku z ich domovskej krajiny sú nepolapiteľní. Dúfame, že obetiam i pozostalým odľahlo, že títo kriminálnici zmizli z ich ulíc,“ povedala pre U.S. Today Sarah R. Saldaña, riaditeľka ICE (U.S. Immigration and Customs Enforcement) inštitúcie, ktorá spolupracovala pri hromadnom zatykači s U.S. Marshals a Interpolom.

U.S. Marshals majú na sledovanie trestancov na slobode tie najmodernejšie technológie. Foto: Profimedia.sk

Moderní stopári
Šerifovia však nie sú žiadni oldschooloví pištoľníci, ktorí stíhajú trestancov na koňoch alebo rozheganých policajných autách. Doba sa mení, rovnako ako ich spôsob práce. O tom svedčí aj ich špeciálne oddelenie Technical Operations Group. Títo borci majú tím expertov na forenzné vedy, veľmi podobné známejším kriminalistom C.S.I. Počítače na analýzu DNA či rôzne prístroje na snímanie odtlačkov prstov napojené na svetovú databázu zločincov sú samozrejmosťou. K tímu TOG však patria aj profesionálni piloti vrtuľníkov či technologickí experti na bezpilotné sledovacie zariadenia. Využívanie dronov s termovíziou je novinka, no sledovanie pomocou nočného videnia prostredníctvom helikoptéry je už v teréne využívané roky. TOG je aj oddelením, ktoré neustále cvičí a vzdeláva zamestnancov U.S. Marshals v používaní najnovších technologických vychytávok. Šerifovia nedávno testovali spolu s FBI aj špeciálnu telovú kameru, ktorá snímala ich zásahy priamo v teréne. Interpol i oddelenia U.S. Marshals sú vzorným príkladom, ako by mala fungovať spolupráca medzi centrálou a ľuďmi v teréne. Informácie o ich práci sú často utajované, no možno i preto sú opradené šťavnatejšími mýtmi. Nechať sa fascinovať ich nasadením a profesionalitou však nie je vôbec ťažké.

Sídlo Interpolu vo francúzskom meste Lyon. Foto: Profimedia

SLOVENSKO A VLNA ZLOČINU – Ústredie Interpolu sa s našou krajinou skloňovalo najmä v súvislosti s pomocnou rukou vo vyšetrovaní vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vďaka Interpolu ale dokázali policajti vypátrať 50-ročného Slováka hľadaného pre daňové podvody. Ukrýval sa v Thajsku. Muž bol hľadaný na základe červeného obežníka Interpolu vydaného v súvislosti s medzinárodným zatýkacím rozkazom vydaným Okresným súdom Košice II pre daňovú trestnú činnosť so spôsobenou škodou za vyše 361-tisíc eur. Interpol momentálne na svojej internetovej stránke eviduje 16 Slovákov  hľadaných pre rôznu trestnú činnosť. Medzi mediálne najznámejších patria na doživotie odsúdený šéf východoslovenskej zločineckej skupiny Róbert Okoličány a jeho komplic Róbert Nigut, na 23 rokov odsúdený Viliam Mišenka aj Karol Mello, ktorý čelí obžalobe v súvislosti so streľbou na ženu s dieťaťom.

INTERPOL – Medzinárodná organizácia kriminálnej polície Interpol funguje od roku 1923. Sídli vo francúzskom Lyone a združuje 190 členských štátov. Spolupracujú v boji proti terorizmu, vojnovým zločinom, organizovanému zločinu, pašovaniu drog, výrobe detskej pornografie alebo korupcii. Slovenská republika sa stala členom 3. októbra v roku 1993, keď ju prijali na 62. zasadnutí Valného zhromaždenia Interpolu v Arube ako 170. člena.

U.S. MARSHALS SERVICE (U.S. MARSHALS) – Federálna policajná služba podlieha ministerstvu spravodlivosti. Ide o formálne najstarší oficiálny policajný zbor v histórii USA. Založili ho zákonom o súdnictve už v roku 1789. Svoju federálnu právomoc uplatňujú najmä pri stíhaní trestancov na úteku, ale aj prepravou väzňov medzi štátmi či ochranou svedkov a federálnych súdnych budov.

Mohlo by vás zaujať:

Ich pátranie neutícha: Experti z oddelenia odložených prípadov
Svet špeciálnych jednotiek očami českého profesionála
Drsní chlapi na strane zákona hasia peklo pod oknami

Facebook Comments