Predpokladá sa, že hrad založili Hermann z Dorpatu a Livónski bratia meča po Livónskej krížovej výprave (13. storočie). Prvé písomné údaje o stavbe pochádzajú z roku 1378. Jej hlavným cieľom bolo chrániť záujmy Švédska v južnom Fínsku pred mestom Tallinn. Hrad bol pôvodne postavený na malom ostrove na severnom konci morského zálivu. Súčasný trávnik bol v minulosti pokrytý vodami zálivu, pretože v tom čase bola hladina mora približne o dva metre vyššia ako dnes. Historici si myslia, že bol postavený v troch rôznych etapách v čase od 14. do 16. storočia. Usporiadanie hradu sa podobá písmenu „D“ s okrúhlym oblúkom so silnými stenami v jednom rohu a priamou časťou hradu. Vonkajší múr má jednu štvorcovú vežu. Po hradoch Turku a Vyborg bol Raseborg jednou z najdôležitejších pevností vo Fínsku.

K Raseborgu patrilo veľa hospodárskych zvierat a statkov vrátane veľkých polí, pasienkov a mlyna. Nevyhli sa mu ani výbojné časy, keď o kontrolu hradu usilovali švédske a dánske sily, do čoho sa často zapájali aj morskí piráti. Od roku 1553 bol Raseborg opustený. Za nasledujúcich vyše 300 rokov bolo jeho okolie úplne zarastené vegetáciou a stromami. Začiatkom 19. storočia však romantické zrúcaniny hradu začali priťahovať turistov. Rekonštrukcia, vykopávky a obnova hradu začala koncom 80. rokov 20. storočia.

Info pre turistov: Miesto je ideálne pre všetkých milovníkov histórie a rodinné výlety. V ruinách je však nerovný terén a strmé schody, ktoré nedovoľujú prístup osobám  so zdravotným postihnutím. Okolie je naopak ľahko prístupné všetkým. Skupinové vstupné na hodinu so sprievodcom (po fínsky, anglicky, švédsky) stojí 80 €. Individuálne pre dospelého 7 €, deti (7-15 rokov) 3 €, a deti do 7 rokov majú vstup zdarma. Hlavná sezóna je tu od 1. mája do 31. augusta, a v septembri len cez víkendy. Parkovisko sa nachádza asi 0,4 km od hradu na druhej strane rieky Raseborg. Nezabudnite navštíviť blízky drevený kostol v dedine Snappertuna.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Almourol
Hrady a zámky Európy: Soroca
Hrady a zámky Európy: Vaduz

Facebook Comments