Jednoducho futuristické mestá sú v móde! Ale nielen v Japonsku.

Androidi, všadeprítomné snímače, autonómne automobily, inteligentné domy. Ako scéna z futuristického filmu, však? Bude to však realita. Toyota Motors a jej prezident Akio Toyoda túto víziu predstavili na veľtrhu spotrebnej elektroniky (CES) v Las Vegas.

Foto: Stefano Boeri Architetti

Budúcnosť je tu!
Mesto by sa malo nachádzať v lukratívnej lokalite úpätia hory Fudži. Woven City sa má rozkladať na 71 hektároch a spočiatku má poskytovať domov pre dve tisícky obyvateľov pozostávajúcich zo zamestnancov a priemyselných partnerov. Názov (v preklade tkané mesto) odkazuje na minulosť Toyoty, ktorá sa kedysi venovala výrobe tkáčskych strojov. Základný kameň celého mesta chce automobilka položiť už začiatkom budúceho roku. Náklady nebudú určite malé, ale tie si zatiaľ experti Toyoty nechávajú pre seba. Mesto bude výkvetom moderných technológií. Jeho ulice budú plné autonómnych vozidiel bez emisií. Inteligentné domy budú mať všetky smart vychytávky, no neboli by to Japonci, keby do každej domácnosti neumiestnili robotov. Tí sa budú starať o domácnosť a pohostinnosť. Samozrejme, to nie je všetko! Zdravotný stav obyvateľov majú sledovať sofistikované snímače napojené na systém umelej inteligencie. Celé mesto má byť akési technologické laboratórium, ktoré bude nové technológie testovať. Jednak sa bude skúmať ich využiteľnosť v praxi a taktiež aj ich vplyv na životné prostredie.

Foto: Toyota Motors

Pastva aj pre oči
Experimentálne Woven City má ohurovať aj svojou architektúrou. Na jeho návrhu spolupracovali Japonci s dánskym architektom Bjarkom Ingelsom. Ten má za sebou aj projekt číslo dva svetového obchodného centra (Two World Trade Center) v New Yorku, ale i kancelárske budovy spoločnosti Google v Londýne a Silicon Valley. „Nebude to len taká obyčajná testovacia plocha. Je to môj osobný nesplnený sen, ktorý sa po postavení tohto mesta splní. Predstavte si plno kontrolovaný priestor, ktorý ponúkne inžinierom, vývojárom a vedcom obrovskú príležitosť voľne testovať moderné technológie. V praxi môžu vidieť mobilný -as-a servis, vplyv robotiky na človeka a inteligentnú domácnosť v každodennom živote,“ povedal na veľtrhu CES Toyota. Celé mesto má byť podľa jeho slov poháňané modernými  hydrogénovými palivovými článkami.

Foto: Stefano Boeri Architetti

Čínske Zelené mesto
Japonci sú pokrokoví v inteligentných domácnostiach a niet divu, že každý očakáva od Woven City veľmi veľa. Nie sú však jedinými vizionármi, ktorí do sveta pustili návrh projektu moderného futuristického mesta. Mesto Liou-čou v Číne finišuje s projektom megalomanského zeleného mesta, ktoré je doslova reklamou na ekologickú metropolu. Takzvané Liou-čou Forest City má byť energeticky sebestačné, plné fotovoltaických zariadení v budovách, s elektrickými dopravnými prostriedkami a desaťtisícmi vysadených stromov. Celé mesto navrhlo štúdio architekta Stefana Boeriho, ktoré už dokázalo veľmi umne spracovať projekt Vertikálny les v Miláne. Liou-čou patrí medzi najviac zasiahnuté mestá smogom na planéte, a preto je tento zelený projekt viac než len architektonickým experimentom. Každá budova v meste je navrhnutá tak, aby bola energeticky autonómna aj vďaka geotermálnej energii využívanej pre vykurovanie interiérov. Na všetkých strechách budú umiestnené aj solárne panely ako ďalší zdroj obnoviteľnej energie. Ulice, po ktorých majú jazdiť moderné vozidlá neznečisťujúce životné prostredie, budú plné alejí stromov. Tých sa vysádza až viac ako 40-tisíc! Majú to byť „funkčné pľúca“ tohto znečisteného mesta.

Čínske Forest City v meste Liou-Čou. Foto: Adobe Stock

Princ chce udávať trend
O projekty moderných futuristických miest sa snažia i v arabskom svete. Ťažko však povedať, či sa tu bude klásť až taký dôraz na ekológiu. Korunný princ Saudskej Arábie Mohamed bin Salmán nie je príliš ekologicky zanietený a známy je aj tým, že robotníkom na megalomanských stavbách nedáva príliš priestor pre ochranu pri práci. BOZP tu je neznámym pojmom. Mohamedovi však podľa jeho vyjadrení nie je ukradnutý upadávajúca oblasť severozápadnej Saudskej Arábie. Do tohto regiónu plánuje naliať v prepočte až 450 miliárd eur. Projekt nazval NEON a chce ukázať svetu, ako sa buduje moderná aglomerácia plná moderných stredísk, robotov a autonómnych zariadení. Obyvatelia regiónu veľkého asi ako americký štát Arizona sa síce tešia z prívalu nových investícií a rozvoja. Boja sa však o svoju prácu aj o to, že ich domovy budú zrovnané so zemou. Mohamed ich ale ubezpečil, že to robí pre nich, takže len čas ukáže, či sa jeho vízia naplní. Mestá budúcnosti sú, samozrejme, ťahúňmi rôznych veľtrhov, technologických konferencií či argumentácií proti kritike slabého rozvoja regiónov. Vedia ohúriť novátorským prístupom, no na nás je posúdiť ich relevantnosť a samotnú možnosť realizácie.

Foto: Adobe Stock

Mohlo by vás zaujať:

Cestujte 50 rokov vpred! Máme sa na čo tešiť
S týmto taxíkom zápchy doslova preletíte
Bude náš mozog online?

Facebook Comments