Temný, brutálny a skvelý debut
Táto výborná atmosférická detektívka sa stala vo Švédsku knihou roka 2018. Jej autora Niklasa Natta Och Daga, potomka najstaršej švédskej rodiny, právom pokladajú za novú hviezdu severskej kriminálky. Jeho pozoruhodný debut spôsobil doslova prevrat v historickej detektívke. Podrobným štúdiom historických prameňov Natt och Dag dosiahol neuveriteľne živý a plastický obraz feudálnej spoločnosti, aj preto ho intenzitou čitateľského zážitku prirovnávajú k Charlesovi Dickensovi alebo Umbertovi Ecovi. Píše sa rok 1793 a Štokholm sa pretĺka dobou plnou násilia, desivo upadá. V mestskom kanáli pláva znetvorená mŕtvola. Zmysel pre spravodlivosť ženie dvoch vyšetrovateľov, aby objasnili túto ohyzdnú vraždu. Chradnúci právnik Cecil Wings, geniálnejší ako Sherlock Holmes, má v štokholmskej polícii na starosti „obzvlášť závažné zločiny“. Druhým vyšetrovateľom je Michael Cardell, veterán s drevenou rukou. Obaja rýchlo pochopia, že obeť mučili s chirurgickou presnosťou, ale to je len jedna z ohavností, ktoré odhalia…
NIKLAS NATT OCH DAG: 1793 Tatran, 2019

V moci démonky
Predposledná časť a predohra pred veľkým finále vynikajúcej fantasy série Stephena Kinga Temná veža. Našich hrdinov postihne nová katastrofa po tom, čo dokázali poraziť vlky z Cally. Telo Susannah Deanovej ovládla démonka Mia a jej smrteľnú podobu chce zneužiť na vynosenie démonického dieťaťa. Mia cez stratené dvere prešla do New Yorku v roku 1999, aby tam porodila potomka zrodeného z dvoch matiek a dvoch otcov. Z neho má vyrásť Rolandova nemesis. Roland a Eddie sa rozhodnú využiť pomoc manniov, cestovateľov v čase, a vybrať sa za Susannah. Otec Callahan s Jakom dostanú za úlohu nájsť Calvina Towera.
STEPHEN KING: SUSANNINA PIESEŇ
Ikar, 2020

Ako sa nestať kreténom
Robert Sutton, profesor Stanfordovej univerzity, prichádza s výbornou knihou Ako prežiť kreténov. Je zhrnutím toho najlepšieho, na čo prišiel na základe seriózneho skúmania ľudí, ktorí sa k svojim blížnym správajú sprosto. Predkladá v nej rady, ako jednať s ľuďmi, ktorí na ostatných pôsobia tak, že ich systematicky deptajú, urážajú, ponižujú, vysávajú im energiu a všemožne im otravujú život. Kniha je zameraná na pracovné prostredie, ale jej odporúčania možno rovnako tak uplatniť pri stretnutí s kreténmi kdekoľvek inde. Tipy, ktoré Sutton uvádza, môžu byť inšpiráciou, ako sa kreténom vyhnúť, brániť sa im, prípadne ich lepšie znášať.
ROBERT SUTTON: AKO PREŽIŤ KRETÉNOV
Lindeni, 2020

Les smrti
Pre fanúšikov výborného krimi je tu ôsmy diel série s vyšetrovateľkou Helen Graceovou. Tom Campbell si pamätá len to, že s priateľkou kempoval. Preberie sa uprostred lesa, dezorientovaný a vydesený na smrť. Niekto mu ide po krku, akýsi tvor s čiernou dierou namiesto tváre. Mladíkovo telo po čase nájdu na strome. Prípadu sa ujíma Helen Graceová. Sotva sa však pustí do práce, objaví sa druhá obeť. V lese vyčíňa sériový vrah. Začínajú sa preteky s časom. Idylický národný park sa v noci mení na popravisko. Kto sa odváži ísť do lesa, v ktorom na každom kroku číha smrteľné nebezpečenstvo?
M. J. ARLIDGE: KTO SA BOJÍ, NECH NEJDE DO LESA
Ikar, 2020

Veľmajstri imaginácie
Britská historička umenia Amy Dempsey predstavuje najvýznamnejších predstaviteľov surrealizmu, významného avantgardného hnutia, ich diela a vyše 40-ročné pôsobenie surrealistických skupín na medzinárodnej umeleckej scéne. Kľúčové myšlienky tohto hnutia predstavil francúzsky básnik André Breton v Manifeste surrealizmu v roku 1924. Surrealisti sa zahĺbili do podvedomia, písali automatické texty a prepájali bizarné, vzájomne nesúvisiace predmety. Osvojili si všetky dostupné médiá, od úžasnej kožušinovej šálky Meret Oppenheimovej po Las Pozas, fantastickú záhradu Edwarda Jamesa, v hlbinách mexického dažďového pralesa.
AMY DEMPSEY: SURREALIZMUS
Slovart, 2020

Kde sa skrýva pravda?
Debut britskej autorky Lizzy Barber sa stal víťazom súťaže prvých krimi románov, ktorú vyhlasuje Daily Mail. Dve mladé ženy zúfalo túžia spoznať pravdu. Ako ďaleko musia zájsť, aby mohli nechať minulosť minulosťou? Annu učili, že cnostný život je cesta k Bohu. Na svoje osemnáste narodeniny sa však vzbúri a navštívi najväčší floridský zábavný park, kde sa jej, šokovanej, zdá všetko známe. Súvisí to so záhadným listom, ktorý dostane v ten istý deň? Rosie vyrastala v tieni nezvestnej sestry, ktorú si takmer nepamätá, jej rodina je zničená pátraním po stratenom dieťati. Teraz, na pätnáste výročie sestrinho zmiznutia sa Rosie rozhodne odhaliť pravdu…
LIZZY BARBER: VOLÁM SA ANNA
Lindeni, 2020

Inšpirujte sa expertkou
Veronika Kotradyová pôsobí na Fakulte architektúry STU v Bratislave, kde vedie výskumné centrum, ktoré skúma vplyv prostredia na správanie sa človeka, jeho vzťahy, výkonnosť a zdravie. V knihe Ako dobre bývať sa v zrozumiteľnej podobe zaoberá bývaním po jednotlivých miestnostiach v byte alebo v dome a ponúka množstvo osobných postrehov aj vedeckých poznatkov o tom, ako si čo najlepšie zariadiť svoj domov. Vychádza z autorkiných odborných kníh o dizajne s ohľadom na človeka a komforte v interiéri. Kniha sa tak stáva užitočným sprievodcom pri zariaďovaní a prináša veľa inšpirácií.
VERONIKA KOTRADYOVÁ: AKO DOBRE BÝVAŤ
Premedia, 2019


Mohli by ste sa začítať:

Záhady jednej vraždy: Má sa ten prípad vôbec vyriešiť?
Napínavé čítanie na chladné večery: Krimi, história aj tajné služby
Zlato, zbrane a prevrat … od napätia nebudete vedieť prestať čítať

Facebook Comments