Závery výskumu uverejnili aj na webe scitechdaily.com. Podľa neho ranná Zem mohla byť čisto vodným svetom pravdepodobne pokrytým globálnym oceánom. Geologické výskumy analýzy izotopov kyslíka v horninách vo vnútrozemí Austrálie (oblasť Panorama) starých 3,2 miliardy rokov dokazujú, že väčšina hornín dnešných kontinentov bola pod vodnou hladinou. Pokým sa dnešné kontinenty rozštiepili zo superkontinentu Pangea, boli asi pod celoplanetárnym oceánom z ktorého trčali len malé ostrovčeky. V podobnom duchu bol nakrútený aj film Vodný svet v hlavnej úlohe s Kevinom Costnerom. Len s tým rozdielom, že vtedy to bolo bez ľudí.

Neskôr superoceán ustúpil a rozdeľovaním Pangei sa začali odďaľovať a formovať dnešné kontinety. Vulkanickou činnosťou a vzájomnými posuvmi litosférických geologických dosiek sa vytvárali pohoria a iné geomorfologické útvary.

„Dnes už máme rozpadajúce sa pahorky, ktoré sú preťaté vyschnutými korytami riek. Je to šialené miesto. Nie sú tam žiadne zvyšky pravekých oceánov, ale máme tu horniny, ktoré reagovali s morskou vodou a túto interakciu vidieť dodnes,“ uviedol doktor Benjamin Johnson v rozhovore pre časopis Natural.

 

Mohlo by vás zaujať:

Antarktída pomaly odkrýva svoje tajomstvá
Našu Zem zblízka obieha nový vesmírny objekt
Čaká nás katastrofa alebo jej môžeme zabrániť?

Facebook Comments